Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի ներկայացուցիչ Արման Անդրեասյանը դարձել է Եվրոպայի առաջնության փոխչեմպիոն։
Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայում ընթացող ազատ ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնության 70 կգ քաշային կարգի եզրափակիչ գոտեմարտում Անդրեասյանը մրցել է Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի դրոշի ներքո հանդես եկող Դավիթ Բաևի հետ և պարտվել 1:4 հաշվով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր է դարձել Վազգեն Թևանյանը։
Եվրոպայի առաջնության 65 կգ քաշային կարգում բրոնզե մեդալի համար գոտեմարտում Վազգեն Թևանյանը մրցելու էր Վրաստանի ներկայացուցիչ Գոգա Օտինաշվիլիի հետ, սակայն վերջինս չի ներկայացել գոտեմարտին։
Արման Անդրեասյանը 2024 թվականին նվաճել է Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալը։ Նա ԵԱ-ում արժանացել է նաև արծաթե և բրոնզե պարգևների։ Աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր է։
Վազգեն Թևանյանը 2023 թվականին նվաճել է Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալը։ Նա նաև դարձել է աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր։

Arman Andreasyan, representing Armenia’s freestyle wrestling team, claimed the silver medal at the European Wrestling Championships.
In the 70 kg weight category final held in Bratislava, Slovakia, Andreasyan faced David Baev, who competed under the flag of the International Wrestling Federation. Andreasian lost the bout 1-4, according to Armenpress.
Vazgen Tevanyan secured a bronze medal in the 65 kg division. He was scheduled to wrestle Georgia’s Goga Otinashvili for third place, but Otinashvili did not appear for the match, resulting in a default win for Tevanyan.
Andreasyan, who won the European title in 2024, now adds a silver to his collection, having previously earned both silver and bronze medals in the same championship. He is also a World Championship bronze medalist.