Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը։
Նա նշել է, որ գույքահարկի աճը զգալի ծանրաբեռնվածություն է առաջացրել խոցելի խմբերի համար, և առաջարկել է մինչև 2026 թվականը սառեցնել դրա փուլային բարձրացումը, հայտնում է Aravot.am-ը։
«Առաջարկում ենք՝ փուլային տարբերակով մինչեւ 2026թ տարեկան մոտավորապես 30-35 տոկոսով գույքահարկի աճը գոնե կասեցվի 2025թ, 2026թ ևս 30-35 տոկոսով աճը տեղի չունենա՝ նկատի ունենալով, որ գույքահարկը առանց այն էլ բարձրացել է։ Այս ընթացքում հատկապես խոցելի խմբերի՝ միայնակ տարեցների, թոշակառուների և տարբեր սոցիալական այլ խմբերի համար գույքահարկի բեռը դարձել է անտանելի: Կարծում ենք՝ մեր առաջարկը առնվազն գոնե այս փուլում օբյեկտիվ է և անհրաժեշտ՝ մինչև համակարգի ամբողջական վերանայումը»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ քաղաքացիներ արդեն իսկ զգացել են այդ փոփոխության ազդեցությունը։
«Խոսքը վերաբերվում է գույքահարկի այն կարգավորումներին, որոնք 2021 թվականից փուլային ուժի մեջ են մտել: Այդ օրենքի փոփոխությամբ օրվա իշխանություններն առաջարկեցին գույքահարկի նոր հարկման մեխանիզմ, ըստ որի կադաստրային արժեքը որպես գույքահարկի բազա՝ փոխվեց շուկայականի մոտարկված արժեքով, նաև ամբողջությամբ վերանայվեցին հարկման դրույքաչափերը: Ասում էին, որ պրոգրեսիվ գույքահարկով փորձում են լուծել այն փոփոխության հետևանքը, որը վերաբերում էր եկամտային հարկի պրոգրեսիվ դրույքաչափերի համահարթեցմանը: Ասում էին՝ հիմնական նպատակը այսպես կոչված պերճանքի հարկումն է կամ թանկարժեք գույքերից ավելի մեծ գույքահարկի՝ պետական բյուջե կամ համայնքային բյուջե տանելու խնդիրը լուծելը»,–ասել է նա։
Պատգամավորը նշել է, որ կատարված փոփոխությունը փաստացի բարձրացրել է հիմնականում ոչ թե շքեղ անշարժ գույքի, այլ միջին և ցածր արժողությամբ սեփականությունների գույքահարկը։
«Ուզում եմ մի արձանագրում էլ անել՝ նկատի ունենալով կառավարությունում այս նախագծի քննարկումը և ապատեղեկատվության տարածումը, իբր թե նախագծով պաշտպանվում է թանկարժեք գույք ունեցողների գույքահարկի բարձրացումը: Դա բացառապես այդպես չի: Կրկնում եմ՝ սա ապատեղեկատվություն է, որովհետև նախագծով կոնկրետ նշված է, որ 200 մլն դրամից ավել հարկման բազա ունեցող անշարժ գույքի հարկը կշարունակի աճել 35 տոկոսով, ինչպես նախատեսված է 2026թ»,–ասել է նա։

9 Апрель 2025 - 15:14 AMT
На заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам обсуждался проект закона о внесении изменений в Налоговый кодекс Армении, представленный депутатом Национального собрания от фракции «Армения» Тадевосом Аветисяном.
Он отметил, что увеличение налога на имущество значительно отразилось на уязвимых группах населения, и предложил заморозить его поэтапное повышение до 2026 года, сообщает Aravot.am.
«Мы предлагаем заморозить ежегодное повышение налога на имущество примерно на 30-35% до 2026 года, учитывая, что налог на имущество уже повысился. За этот период налоговое бремя стало невыносимым, особенно для уязвимых групп, таких как одинокие пожилые люди, пенсионеры и различные другие социальные группы. Мы считаем, что наше предложение на данном этапе по крайней мере объективно и необходимо до полного пересмотра системы», — заявил он.
По его словам, многие граждане уже ощутили влияние этих изменений.
«Речь идет о положениях о налоге на имущество, которые поэтапно вступили в силу с 2021 года. С этими изменениями в законодательстве нынешние власти предложили новый механизм налогообложения имущества, согласно которому кадастровая стоимость в качестве базы налога на имущество была заменена на приближенную рыночную стоимость, а налоговые ставки были полностью пересмотрены. Они утверждали, что прогрессивный налог на имущество направлен на устранение последствий изменений, связанных с унификацией прогрессивных ставок подоходного налога, заявляя, что основной целью было обложение так называемой роскоши или дорогостоящего имущества более высоким налогом для большего вклада в государственный или общинный бюджет», — сказал он.
Депутат отметил, что внесенные изменения фактически увеличили налог на имущество в основном для объектов среднего и низкого ценового сегмента, а не для элитной недвижимости.
«Хочу сделать еще одно замечание, учитывая обсуждение этого проекта в правительстве и распространение дезинформации, будто бы проект защищает владельцев дорогой недвижимости от повышения налога на имущество. Это абсолютно не так. Повторяю, это дезинформация, потому что в проекте четко указано, что налог на недвижимость с налоговой базой свыше 200 миллионов драмов продолжит увеличиваться на 35% согласно плану на 2026 год», — заявил он.