Օտարերկրյա ֆիլմարտադրողները, նաև հայաստանյան ֆիլմարտադրողների հետ համատեղ արտադրությամբ ֆիլմ նկարահանելու պարագայում ՀՀ ֆիլմ նկարահանելու նպատակով ներդրված գումարների մինչև 35 տոկոսը հետ ստանալու հնարավորություն կունենան: Որոշման նախագիծը հաստատվել է կառավարության նիստում։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի պարզաբանմամբ՝ նախաձեռնությունը նպատակ ունի բարելավել ներդրումային միջավայրը կինոարտադրության ոլորտում, ակտիվացնել համատեղ արտադրությունը, խթանել տնտեսական ակտիվությունը և ստեղծել հավելյալ եկամուտների աղբյուրներ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Կառավարությունը արձանագրել է, որ կինոարտադրության ոլորտում նկատվում է աճող հետաքրքրություն, ինչպես նաև գոյություն ունեն նախնական պայմանավորվածություններ տարբեր միջազգային հարթակների հետ՝ համատեղ նախագծեր իրականացնելու և ֆիլմեր նկարահանելու վերաբերյալ։
«Միջազգային փորձն ուսումնասիրելով՝ տեսնում ենք, որ այս արտադրությունը խթանելու համար կարևոր գործիք է ներդրումների մասնակի վերադարձի հնարավորությունը, որն ընդունված ձևաչափ է բազմաթիվ երկրներում։ Առաջարկում ենք, որ այս նախագծով օտարերկրյա ֆիլմարտադրողները, այդ թվում նաև հայաստանյան ֆիլմարտադրողների հետ համատեղ արտադրությամբ ֆիլմ նկարահանելու պարագայում ՀՀ տարածքում ֆիլմարտադրության նպատակով ներդրված դրամական ծախսերի շրջանակում կարող են հայտ ներկայացնել և որոշմամբ սահմանված պայմաններով ու ձևաչափով հետ ստանալ ներդրումների մի մասը։ Անհրաժեշտ է, որ ներդրումների մասնակի վերադարձի համար ֆիլմարտադրության հետ անմիջականորեն կապված ապրանքները, ծառայություններն ու աշխատանքները ձեռք բերված ՀՀ ռեզիդենտ, հարկեր վճարող կազմակերպություններից և անհատ ձեռնարկատերերից»,–ասել է նախարարը։
Նախագծի համաձայն՝ ներդրումների հիմնական վերադարձը կարող է կազմել մինչև 25 տոկոս, սակայն հավելյալ 10 տոկոս հնարավոր կլինի ստանալ այն դեպքում, եթե ֆիլմում ներկայացված լինեն Հայաստանի հանրահռչակման տարրեր։
«Խոսքը ոչ թե ուղղակի հայկական մշակույթի և արժեքների արտացոլման մասին է, այլ ուղղակիորեն ՀՀ հանրահռչակման։ Այսինքն՝ Հայաստանին այնպիսի անդրադարձի, որը արժևորում, ներկայացնում և տեսանելի է դարձնում մերօրյա ՀՀ տարածքը, բնակավայրերը, կենցաղը, մարդկանց, արժեքները և այլն։ Եվ սա նաև զբոսաշրջության խթանման և երկրի տեսանելիության բարձրացմանն ուղղված քայլ է»,–նշել է Անդրեասյանը։
Նախարարի խոսքով՝ արդեն իսկ կան ստորագրված հուշագրեր միջազգային հարթակների հետ, այդ թվում՝ Netfllix-ի, ինչը նախագծի ընդունումից հետո կարող է վերածվել կոնկրետ գործնական համագործակցության։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ ներդրումների մինչև 35 տոկոսի վերադարձի մեխանիզմը տալիս է նոր հնարավորություններ նաև տեղական արտադրողներին։
«Մենք պետք է քաջալերենք, որ ոլորտի մեր մասնավոր կազմակերպությունները, նաև այս հնարավորությունն ունենալով, գործընկերներ փնտրեն, որովհետև նախագիծը նաև հնարավորություն է տալիս տեղական արտադրողներին, որ նրանք գործընկերության մեջ մտնեն։ Ըստ էության, սա ակտիվ է նաև նրանց ձեռքում՝ որպես համաներդրում, որ կարողանան գործընկերային հարաբերություններ հաստատել»,–ասել է Փաշինյանը։

10 Апрель 2025 - 11:30 AMT
Иностранные компании, снимающие фильмы в Армении, в том числе в рамках совместного производства с армянскими партнерами, получат возможность вернуть до 35% инвестиций, вложенных в страну. Соответствующее постановление одобрено на заседании правительства.
Как пояснила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, цель инициативы — улучшение инвестиционной среды в киноиндустрии, стимулирование совместных проектов, повышение экономической активности и создание новых источников дохода, сообщает «Арменпресс».
Правительство отметило рост интереса к Армении как к площадке для съемок и наличие предварительных договоренностей с рядом международных платформ о запуске совместных проектов.
«Опыт других стран показывает, что возврат части инвестиций — эффективный инструмент для развития отрасли. Мы предлагаем, чтобы иностранные производители, включая совместные с армянскими компаниями проекты, могли подать заявку на возврат части средств, если затраты понесены у зарегистрированных и платящих налоги резидентов Армении», — пояснила министр.
Базовый возврат составит до 25% от расходов, но еще 10% может быть предоставлено при условии, что в фильме ярко представлены элементы, популяризирующие Армению.
«Речь идёт не просто о культуре и ценностях, а о прямом отражении современной Армении — её территорий, быта, жителей. Это также шаг к продвижению туризма и увеличению узнаваемости страны», — отметила Андреасян.
Министр добавила, что уже подписаны меморандумы с международными платформами, включая Netflix. После запуска программы они могут перейти к практическому сотрудничеству.
Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что механизм возврата до 35% создаёт возможности и для местных производителей.
«Мы должны поощрять частные компании в поиске партнёров. Механизм открывает путь к партнёрству — местные компании смогут рассматривать возврат инвестиций как долевое участие и выстраивать международное сотрудничество», — заявил Пашинян.