Օտարերկրյա ֆիլմարտադրողները, նաև հայաստանյան ֆիլմարտադրողների հետ համատեղ արտադրությամբ ֆիլմ նկարահանելու պարագայում ՀՀ ֆիլմ նկարահանելու նպատակով ներդրված գումարների մինչև 35 տոկոսը հետ ստանալու հնարավորություն կունենան: Որոշման նախագիծը հաստատվել է կառավարության նիստում։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի պարզաբանմամբ՝ նախաձեռնությունը նպատակ ունի բարելավել ներդրումային միջավայրը կինոարտադրության ոլորտում, ակտիվացնել համատեղ արտադրությունը, խթանել տնտեսական ակտիվությունը և ստեղծել հավելյալ եկամուտների աղբյուրներ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Կառավարությունը արձանագրել է, որ կինոարտադրության ոլորտում նկատվում է աճող հետաքրքրություն, ինչպես նաև գոյություն ունեն նախնական պայմանավորվածություններ տարբեր միջազգային հարթակների հետ՝ համատեղ նախագծեր իրականացնելու և ֆիլմեր նկարահանելու վերաբերյալ։
«Միջազգային փորձն ուսումնասիրելով՝ տեսնում ենք, որ այս արտադրությունը խթանելու համար կարևոր գործիք է ներդրումների մասնակի վերադարձի հնարավորությունը, որն ընդունված ձևաչափ է բազմաթիվ երկրներում։ Առաջարկում ենք, որ այս նախագծով օտարերկրյա ֆիլմարտադրողները, այդ թվում նաև հայաստանյան ֆիլմարտադրողների հետ համատեղ արտադրությամբ ֆիլմ նկարահանելու պարագայում ՀՀ տարածքում ֆիլմարտադրության նպատակով ներդրված դրամական ծախսերի շրջանակում կարող են հայտ ներկայացնել և որոշմամբ սահմանված պայմաններով ու ձևաչափով հետ ստանալ ներդրումների մի մասը։ Անհրաժեշտ է, որ ներդրումների մասնակի վերադարձի համար ֆիլմարտադրության հետ անմիջականորեն կապված ապրանքները, ծառայություններն ու աշխատանքները ձեռք բերված ՀՀ ռեզիդենտ, հարկեր վճարող կազմակերպություններից և անհատ ձեռնարկատերերից»,–ասել է նախարարը։
Նախագծի համաձայն՝ ներդրումների հիմնական վերադարձը կարող է կազմել մինչև 25 տոկոս, սակայն հավելյալ 10 տոկոս հնարավոր կլինի ստանալ այն դեպքում, եթե ֆիլմում ներկայացված լինեն Հայաստանի հանրահռչակման տարրեր։
«Խոսքը ոչ թե ուղղակի հայկական մշակույթի և արժեքների արտացոլման մասին է, այլ ուղղակիորեն ՀՀ հանրահռչակման։ Այսինքն՝ Հայաստանին այնպիսի անդրադարձի, որը արժևորում, ներկայացնում և տեսանելի է դարձնում մերօրյա ՀՀ տարածքը, բնակավայրերը, կենցաղը, մարդկանց, արժեքները և այլն։ Եվ սա նաև զբոսաշրջության խթանման և երկրի տեսանելիության բարձրացմանն ուղղված քայլ է»,–նշել է Անդրեասյանը։
Նախարարի խոսքով՝ արդեն իսկ կան ստորագրված հուշագրեր միջազգային հարթակների հետ, այդ թվում՝ Netfllix-ի, ինչը նախագծի ընդունումից հետո կարող է վերածվել կոնկրետ գործնական համագործակցության։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ ներդրումների մինչև 35 տոկոսի վերադարձի մեխանիզմը տալիս է նոր հնարավորություններ նաև տեղական արտադրողներին։
«Մենք պետք է քաջալերենք, որ ոլորտի մեր մասնավոր կազմակերպությունները, նաև այս հնարավորությունն ունենալով, գործընկերներ փնտրեն, որովհետև նախագիծը նաև հնարավորություն է տալիս տեղական արտադրողներին, որ նրանք գործընկերության մեջ մտնեն։ Ըստ էության, սա ակտիվ է նաև նրանց ձեռքում՝ որպես համաներդրում, որ կարողանան գործընկերային հարաբերություններ հաստատել»,–ասել է Փաշինյանը։

Foreign film producers—especially those collaborating with Armenian production companies—can now recover up to 35% of their investments in film projects shot in Armenia. The government approved this initiative during a cabinet meeting.
According to Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan, the initiative aims to improve the investment environment in the film sector, boost co-productions, stimulate economic activity, and create new income sources, as reported by Armenpress.
The government noted growing international interest in Armenia’s film production sector and confirmed preliminary agreements with several global platforms to develop joint projects and shoot films in the country.
“Drawing from international experience, the partial return on investments is a proven mechanism for stimulating this industry. It’s widely used in many countries. We propose that foreign producers—including those in co-productions with Armenian counterparts—can apply to receive a refund of a portion of their expenses, provided the goods and services were procured from Armenian tax-paying companies or sole proprietors,” Andreasyan explained.
The standard rebate will be up to 25% of eligible expenses. However, an additional 10% can be granted if the film prominently features elements that promote Armenia internationally.
“This is not just about showing Armenian culture and values, but about explicitly showcasing today’s Armenia—its landscapes, towns, daily life, people, and identity. This is also aimed at enhancing tourism and the country’s global visibility,” she added.
Andreasyan said that memoranda of understanding are already signed with several international platforms, including Netflix, which could translate into tangible cooperation following the program’s launch.
Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized that the rebate scheme also creates new opportunities for local producers.
“We must encourage our private sector players to find partners. This project enables local producers to engage in partnerships and treat the rebate as co-investment, empowering them to establish international collaborations,” said Pashinyan.