Ապրիլի 13-19-ը Երևանում կանցկացվի տափօղակով հոկեյի IV դիվիզիոնի աշխարհի առաջնությունը։Կանցկացվի 15 հանդիպում, որոնց կմասնակցեն Հայաստանի, Իրանի, Քուվեյթի, Մալայզիայի, Ինդոնեզիայի և Ուզբեկստանի հավաքականները:
Աշխարհի առաջնությունը կկայանա Երևանի գեղասահքի և տափօղակով հոկեյի մանկապատանեկան մարզադպրոցում:
Հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում մարզական ստուգատեսի մանրամասներին են անդրադարձել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արամ Սարգսյանը:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը միջոցառմանը նվիրված ասուլիսում նշել է Հայաստանի հավաքականի՝ աշխարհի առաջնությանը մասնակցության կարևորությունը, հատկապես՝ 15 տարվա դադարից հետո։
«Վերջին տարիների ընթացքում այս մարզաձևում էական առաջընթաց ունենք։ 2023 թվականից փաստացի գործում է հոկեյի լիգան, և այս պահի դրությամբ մեր դպրոցում սովորում է մոտ 80 սան, նրանց մարզում են ճանաչված մարզիչներ:
Զարգանում են նաև այս մարզաձևի ենթակառուցվածքները. Երևանի գեղասահքի և տափօղակով հոկեյի մանկապատանեկան մեր մարզադպրոցում մենք վերջերս նաև նախարարության առաջարկով որոշակի փոփոխություններ ենք արել, որպեսզի համապատասխանեցնենք այս մրցաշարին:
Ընդհանուր առմամբ ենթակառուցվածքային այն փոփոխությունները, որոնք արվում են վերջին երեք տարիներին տարբեր մարզաձևերի համար, ստեղծում են հարմարավետ պայմաններ՝ առողջ ապրելակերպի, մարզվելու ու մարզաձևերի զարգացման համար»,–ասել է նա։
Ասուլիսին մասնակցել են նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արամ Սարգսյանը:

11 Апрель 2025 - 12:09 AMT
С 13 по 19 апреля в Ереване пройдет Чемпионат мира по хоккею с шайбой среди команд IV дивизиона. Соревнования примет детско-юношеская спортивная школа фигурного катания и хоккея с шайбой.
В турнире примут участие сборные Армении, Ирана, Кувейта, Малайзии, Индонезии и Узбекистана. Всего запланировано 15 матчей. Национальная команда Армении выступит на мировом первенстве впервые за последние 15 лет.
Подробности турнира были представлены на пресс-конференции, в которой приняли участие мэр Еревана Тигран Авинян, министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и генеральный секретарь Федерации хоккея Армении Арам Саргсян.
Тигран Авинян подчеркнул важность участия сборной Армении после длительного перерыва. Он отметил прогресс в развитии хоккея, в частности, создание хоккейной лиги в 2023 году и обучение порядка 80 детей в спортивной школе под руководством опытных тренеров.
«Развиваются и инфраструктуры этого вида спорта. По предложению министерства мы внесли изменения в нашу спортивную школу, чтобы привести ее в соответствие с требованиями турнира. В целом, структурные реформы последних трех лет в различных видах спорта создают благоприятные условия для здорового образа жизни, занятий спортом и развития дисциплин», — отметил мэр.
В пресс-конференции также приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и генеральный секретарь Федерации хоккея Армении Арам Саргсян.