Ապրիլի 13-19-ը Երևանում կանցկացվի տափօղակով հոկեյի IV դիվիզիոնի աշխարհի առաջնությունը։Կանցկացվի 15 հանդիպում, որոնց կմասնակցեն Հայաստանի, Իրանի, Քուվեյթի, Մալայզիայի, Ինդոնեզիայի և Ուզբեկստանի հավաքականները:
Աշխարհի առաջնությունը կկայանա Երևանի գեղասահքի և տափօղակով հոկեյի մանկապատանեկան մարզադպրոցում:
Հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում մարզական ստուգատեսի մանրամասներին են անդրադարձել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արամ Սարգսյանը:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը միջոցառմանը նվիրված ասուլիսում նշել է Հայաստանի հավաքականի՝ աշխարհի առաջնությանը մասնակցության կարևորությունը, հատկապես՝ 15 տարվա դադարից հետո։
«Վերջին տարիների ընթացքում այս մարզաձևում էական առաջընթաց ունենք։ 2023 թվականից փաստացի գործում է հոկեյի լիգան, և այս պահի դրությամբ մեր դպրոցում սովորում է մոտ 80 սան, նրանց մարզում են ճանաչված մարզիչներ:
Զարգանում են նաև այս մարզաձևի ենթակառուցվածքները. Երևանի գեղասահքի և տափօղակով հոկեյի մանկապատանեկան մեր մարզադպրոցում մենք վերջերս նաև նախարարության առաջարկով որոշակի փոփոխություններ ենք արել, որպեսզի համապատասխանեցնենք այս մրցաշարին:
Ընդհանուր առմամբ ենթակառուցվածքային այն փոփոխությունները, որոնք արվում են վերջին երեք տարիներին տարբեր մարզաձևերի համար, ստեղծում են հարմարավետ պայմաններ՝ առողջ ապրելակերպի, մարզվելու ու մարզաձևերի զարգացման համար»,–ասել է նա։
Ասուլիսին մասնակցել են նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արամ Սարգսյանը:

Yerevan will host the Ice Hockey World Championship Division IV from April 13 to 19, featuring teams from Armenia, Iran, Kuwait, Malaysia, Indonesia, and Uzbekistan. The championship will take place at the city’s Youth Figure Skating and Ice Hockey Sports School.
Fifteen games are scheduled, with Armenia’s national team participating after a 15-year break. The event details were discussed in a press conference attended by Yerevan Mayor Tigran Avinyan, Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan, and Secretary General of the Hockey Federation of Armenia Aram Sargsyan.
Mayor Avinyan highlighted the significance of Armenia’s return to international competition, noting progress in the sport, including the launch of a hockey league in 2023 and the training of around 80 young athletes by professional coaches.
He also emphasized the development of infrastructure: “We’ve made certain adjustments to our youth sports school’s facilities, in cooperation with the Ministry, to meet the standards of this tournament. Overall, infrastructural reforms over the past three years across various sports have created better conditions for a healthy lifestyle, training, and athletic growth.”