«Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» միջազգային ցուցահանդեսը, որի շրջանակում ավելի քան վեց ամիս Հայաստանի պատմության թանգարանում ցուցադրվել են Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ գլուխն ու ձեռքը՝ բերված Բրիտանական թանգարանից, ունեցել է 55, 837 այցելու։
Թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը նշել է, որ ցուցադրության ընթացքին զուգահեռ իրականացվել են կրթական ծրագրեր, տեղի են ունեցել միջազգային մասնագետների մասնակցությամբ բանախոսություններ, արձանագրվել է 160-ից ավելի մեդիա արձագանք։ Բացի այդ, ստեղծվել է ցուցահանդեսին նվիրված նոր հուշանվերների շարք, լույս է տեսել անգլերեն պատկերագիրքը, իսկ հայերեն տարբերակը դեռ պատրաստման փուլում է, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով, ցուցադրությունից գոյացած եկամուտներով թանգարանը ոչ միայն ծածկել է բոլոր ծախսերը, այլև ձեռք է բերել նոր սերվերային համակարգ, որով սկսվելու են թվայնացման աշխատանքներ։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդգծել է, որ ցուցադրությունը շոշափելի ազդեցություն է թողել թանգարաններ այցելողների թվի վրա։
«2024 թվականի առաջին եռամսյակում թանգարաններն ունեցել են 161 հազար այցելու, իսկ այս եռամսյակում՝ 177 հազար այցելու, այնինչ երկրում զբոսաշրջության մի փոքր անկում կա», – նշել է նա։
Քոչարյանի խոսքով, ցուցադրությունը նպաստել է միջազգային հարաբերությունների սերտացմանը։
«Մենք նշում ենք, որ նման լուրջ համագործակցություն ենք ունեցել Բրիտանական թանգարանի հետ։ Դա մեր առաջ դռներ է բացում։ Այդ համագործակցության փաստը հաշվի առնելով՝ այլ հեղինակավոր թանգարաններն առավել պատրաստակամ են դառնում», – ավելացրել է նա։
Ցուցադրությունը կազմակերպելիս կիրառվել են անվտանգության և լոգիստիկայի նոր չափորոշիչներ, որոնք էլ նպաստել են Հայաստանի ավելի հստակ և վստահելի դիրքավորմանը միջազգային համագործակցության դաշտում։
Քոչարյանն հայտնել է նաև, որ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ մի շարք նոր ցուցահանդեսների շուրջ՝ համագործակցելով ոչ միայն Հայաստանի պատմության թանգարանի, այլև Չարենցի անվան գրականության և արվեստի, Երվանդ Քոչարի, Ռուսական թանգարանների ու Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հետ։
Մոտ ապագայում նախատեսվում է Ֆրանսիայում ներկայացնել հայ իմպրեսիոնիստների ստեղծագործությունները, իսկ Բեռլինի թանգարանի հետ ևս հաստատվել են համագործակցության հիմքեր։
ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոն Գալահերը նշել է, որ այս ցուցադրությունն անմիջական կապ է ստեղծել Հայաստանի ժողովրդի և իր մշակութային ժառանգության միջև։
«Բրիտանական թանգարանը հայտնի է իր հարուստ հավաքածուներով և այդ հարստությունը ներկայացնում է ամբողջ աշխարհին. ամեն տարի ավելի քան 5 հազար նմուշ ժամանակավոր ցուցադրության է ուղարկվում տարբեր երկրներ, և թանգարանը դառնում է մշակութային փոխանակումների, երկխոսության և փոխըմբռնման օղակ», – ընդգծել է նա։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանն էլ նշել է, որ ցուցադրությանը պատրաստվել են երկար ժամանակ՝ հաշվի առնելով դրա նշանակությունը իրենց համար։ Նա շեշտել է, որ նախաձեռնությունy դարձել է հիմնադրամի առաջին խոշոր նախագիծը՝ ուղղված միջավայրի փոփոխությանը և Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացմանը։ Ըստ Արարքցյանի՝ ցուցադրությունը պատվով կատարել է իր առաքելությունը։
Հայկական դիցարանի պտղաբերության և սիրո աստվածուհի Անահիտի հնագույն բրոնզե արձանի բնօրինակ հատվածները, որոնք ավելի քան մեկ դար ցուցադրվում են Բրիտանական թանգարանում, Հայաստանի պատմության թանգարան բերվեցին նախորդ տարվա սեպտեմբերին։ «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» խորագրով ցուցադրության պաշտոնական մեկնարկն ազդարարվեց Հայաստանի անկախության հռչակման 33-րդ տարեդարձի օրը։

Международная выставка «Мать-богиня: от Анаит до Марии», проходившая более шести месяцев в Музее истории Армении, привлекла 55 837 посетителей. В центре экспозиции находились бронзовая голова и рука древнеармянской богини Анаит, предоставленные Британским музеем.
Как сообщил директор музея Давит Погосян, в рамках выставки были реализованы образовательные программы, проведены лекции с участием международных специалистов, зафиксировано более 160 медиаоткликов. Также была выпущена серия новых сувениров, посвящённых выставке, издан каталог на английском языке, а армянская версия пока находится в процессе подготовки, передаёт «Арменпресс».
По его словам, доход от выставки позволил не только покрыть все расходы, но и приобрести новую серверную систему, с помощью которой начнётся процесс цифровизации.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Альфред Кочарян подчеркнул ощутимое влияние выставки на посещаемость музеев.
«В первом квартале 2024 года музеи посетили 161 тысяча человек, а во втором — уже 177 тысяч, несмотря на небольшой спад в туризме», — отметил он.
По словам Кочаряна, выставка способствовала укреплению международных связей.
«Мы констатируем факт серьёзного сотрудничества с Британским музеем. Это открывает перед нами двери. Учитывая этот прецедент, другие авторитетные музеи проявляют большую готовность к взаимодействию», — добавил он.
Организация выставки сопровождалась применением новых стандартов безопасности и логистики, что позволило Армении занять более чёткую и надёжную позицию на международной арене.
Кочарян также сообщил, что достигнуты договорённости о ряде новых выставок в сотрудничестве не только с Музеем истории Армении, но и с музеем литературы и искусства имени Чаренца, музеем Ерванда Кочара, рядом российских музеев и Национальной картинной галереей Армении.
В ближайшее время во Франции планируется представить работы армянских импрессионистов, а с музеем Берлина уже заложены основы сотрудничества.
Посол Великобритании в Армении Джон Галлахер заявил, что выставка установила непосредственную связь между армянским народом и его культурным наследием.
«Британский музей славится своими богатыми коллекциями, которые демонстрируются по всему миру. Ежегодно более 5000 экспонатов направляются на временные выставки в разные страны, делая музей центром культурного обмена, диалога и взаимопонимания», — отметил он.
Исполнительный директор фонда развития «Керон» Ванане Аракцян сообщила, что к выставке готовились долго, учитывая её значимость. Она подчеркнула, что это первый масштабный проект фонда, направленный на изменение культурной среды и повышение узнаваемости Армении. По её словам, выставка с честью выполнила свою миссию.
Оригинальные бронзовые фрагменты статуи богини плодородия и любви Анаит, более века экспонировавшиеся в Британском музее, были доставлены в Музей истории Армении в сентябре прошлого года. Официальное открытие выставки «Мать-богиня: от Анаит до Марии» состоялось в день 33-й годовщины независимости Армении.