Անիի պատմական կամրջի վերականգման համար Ստամբուլում վերջերս տեխնիկական մասնագետների հանդիպում է տեղի ունեցել։ Այդ մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով ՀՀ հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Թուրքիայի ներկայացուցչի հետ քննարկել ենք կարգավորման գործընթացն իր ամբողջ սպեկտրով, այսինքն բոլոր պայմանավորվածությունները, որոնք այս ընթացքում ձեռք ենք բերել, քննարկել ենք դրանց իրագործումը։ Դրանց մի մասը իրագործված է, մի մասը` ոչ»,– նշել է Ռուբինյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մարգարայի սահմանային անցակետի հնարավոր բացման վերաբերյալ Ռուբինյանը հավելել է, որ այս հարցով որևէ զարգացում այս պահին չկա։
«Մենք մեր կողմից ամեն ինչ արել ենք, սպասում ենք, որպեսզի թուրքական կողմը կատարի իր պայմանավորվածությունը. մենք վերանորոգել ենք կամուրջը և սպասում ենք, որ Թուրքիան կատարի իր պայմանավորվածությունը»,– ընդգծել է նա։
Դեռևս 2024–ի փետրվարին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ առանձնազրույցից հետո հայտարարությամբ էր հանդես եկել և տեղեկացրել, որ ձեռք է բերվել համաձայնություն՝ համատեղ ջանքերով վերանորոգել Անիի կամուրջը: Միրզոյանը նշել էր, որ թուրքական կողմը վերջերս ներկայացրել է իր տեսլականը, հայկական կողմը կարձագանքի և ըստ այդմ գործընթացը կշարունակվի։

14 Апрель 2025 - 15:37 AMT
Недавно в Стамбуле состоялась встреча технических специалистов, посвящённая восстановлению исторического моста в Ани. Об этом сообщил в беседе с журналистами в парламенте заместитель председателя Национального собрания и специальный представитель Армении по вопросам нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян.
«С представителем Турции мы обсудили весь спектр нормализации, то есть все достигнутые договорённости и их реализацию. Часть из них уже выполнена, часть — нет», — отметил Рубинян, передаёт «Sputnik Армения».
Относительно возможного открытия пограничного пункта Маргара он добавил, что на данный момент по этому вопросу нет новых сдвигов.
«Со своей стороны мы сделали всё необходимое и ждём, чтобы турецкая сторона выполнила свою часть. Мы отреставрировали мост и ожидаем, что Турция выполнит взятое обязательство», — подчеркнул он.
Ещё в феврале 2024 года министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян после личной встречи с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу заявил, что стороны договорились совместными усилиями восстановить мост в Ани. По его словам, Турция недавно представила своё видение, и армянская сторона даст ответ, после чего процесс продолжится.