55 կգ քաշային կարգում հանդես եկող ծանրորդ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը դարձել է ծանրամարտի Եվրոպայի փոխչեմպիոն՝ նվաճելով արծաթե մեդալ։
Նա երկամարտում 202 կգ արդյունք է գրանցել Քիշնևում ընթացող առաջնությունում։
Գրիգորյանը (անձնական մարզիչ` Քրիստինե Պետրոսյան) պոկում վարժության ժամանակ գլխավերևում պահել է 85 կգ՝ դառնալով այս վարժությունում 6-րդը: Հրում վարժությունում Ալեքսանդրան բարձրացրել է 117 կգ և այս վարժությունում նվաճել ոսկե մեդալ: Երկամարտի 202 կգ արդյունքով` Ալեքսանդրա Գրիգորյանը դարձել է Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր, հայտնում է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան։
Ծանրորդ Գառնիկ Չոլակյանն առաջին անգամ մեդալ է նվաճել մեծահասակների մրցաշարում՝ նվաճելով ԵԱ բրոնզե մեդալ։
Չոլակյանը 61 կգ (անձնական մարզիչ` Ալեքսան Կարապետյան) քաշի պոկում վարժությունում բարձրացրել է 124 կգ: Այս վարժությունում հայ ծանրորդը նվաճել է արծաթե մեդալ: Հրում վարժության ժամանակ նա գլխավերևում պահել է 151 կգ՝ այս մրցաձևում դառնալով 4-րդը:
Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչը Փաշիկ Ալավերդյանն է, իսկ ընտրանու մարզիչը` Հակոբ Փիլոսյանը։
Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչը Արտաշես Ներսիսյանն է, ընտրանու երկրորդ մարզիչը` Տարոն Թովմասյանը:

Армянская штангистка Александра Григорян стала серебряным призером чемпионата Европы по тяжелой атлетике в весовой категории до 55 кг, набрав в сумме 202 кг. Турнир проходит в Кишиневе, Молдова.
Григорян, личным тренером которой является Кристине Петросян, в упражнении рывок подняла 85 кг и заняла шестое место. В толчке Александра подняла 117 кг и завоевала золотую медаль в этом виде. Итоговый результат в двоеборье — 202 кг — обеспечил ей серебро, сообщает Федерация тяжелой атлетики Армении.
Гарник Чолакян также отличился, завоевав свою первую медаль во взрослой категории — бронзу на чемпионате Европы.
В весовой категории до 61 кг, под руководством личного тренера Алексан Карапетяна, Чолакян в рывке поднял 124 кг и стал серебряным призером в этом упражнении. В толчке он зафиксировал 151 кг и занял четвертое место. Общий результат составил 275 кг.
Главный тренер мужской сборной Армении — Пашик Алавердян, тренер сборной — Акоп Пилосян. Женскую сборную возглавляет Арташес Нерсисян, вторым тренером является Тарон Товмасян.