Դեբեդ գետի հնարավոր վարարման պայմաններում վթարավտանգ հատվածների գույքագրման ուղղությամբ աշխատանքներ են մեկնարկել։ Այդ մասին ԱԺ–ում հայտարարել է փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը՝ արձագանքելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արեն Մկրտչյանի հարցին:
Նա նշել է, որ նախագծերը հիմնականում վերջնականացված են, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Մենք ՏԿԵՆ-ի հետ նախնական աշխատանքներ ենք տանում՝ գույքագրելու համար այն տեղամասերը, որոնք Դեբեդ գետի վարարման դեպքում կարող են վթարավտանգ լինել:
Նախագծերը հիմնականում վերջնականացված են, բերված են այն տեսքի, որ թույլ է տալիս կառավարության առաջիկա նիստրից մեկում կարգավորել նաև ֆինանսավորման հարցը: Հուսով եմ, որ առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում կտանք լուծում հարցին նաև այս մասով: Հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է, նախագծման և որոշակի նախապատրաստական աշխատանքների շրջան ենք անցնում, կկարգավորենք»,- նշել է փոխվարչապետը:
2024–ի մայիսի 26–ի հորդառատ անձրևներից հեղեղումների և Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով 4 զոհ է եղել, որոշ բնակավայրերի հետ կապը կտրվել էր։ Տավուշի մարզում փլուզվել է 2 կամուրջ, վնասվել՝ 1-ը, փլուզվել են 3 բնակելի տուն, ջրալցվել՝ 45 տուն, 2 հյուրանոց, 18 հասարակական և այլ նշանակության օբյեկտներ։ Լոռու մարզում Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով Մ6 ավտոճանապարհի Վանաձոր-Ալավերդի հատվածի 31-րդ կմ-ը հեղեղվել է, և մոտ 50 մ երկարությամբ հատվածը փլուզվել է, վնասվել են գետի վրայով անցնող 3 կամուրջներ և տարբեր նշանակության 70 շենք-շինություններ։

В условиях возможного разлива реки Дебед начались работы по обозначению аварийно-опасных участков. Об этом в парламенте заявил вице-премьер Тигран Хачатрян, отвечая на вопрос депутата фракции «Гражданский договор» Арена Мкртчяна.
По словам Хачатряна, проекты в основном завершены, сообщает «1lurer.am ».
«Мы совместно с Министерством территориального управления и инфраструктур ведем предварительные работы по выявлению участков, которые могут стать аварийно-опасными в случае разлива реки Дебед», — отметил он.
«Проекты практически готовы и доведены до такой стадии, которая позволяет на одном из ближайших заседаний правительства решить также вопрос финансирования. Надеюсь, в течение двух недель мы сможем дать ответ и по этой части. Вопрос находится в центре нашего внимания, мы проходим этап проектирования и подготовки, и затем решим его», — добавил вице-премьер.
26 мая 2024 года из-за проливных дождей и разлива реки Дебед погибли 4 человека, было нарушено сообщение с рядом населенных пунктов. В Тавушской области обрушились два моста, один был поврежден, разрушены три жилых дома, затоплены 45 домов, два гостиничных объекта и 18 общественных и иных сооружений. В Лорийской области из-за разлива реки пострадал 31-й километр участка Ванадзор–Алаверди трассы М6, произошло обрушение дороги длиной около 50 метров, повреждены три моста и около 70 зданий различного назначения.