Մայր Աթոռը դատապարտել է Վարշավայում «արևմտյան Ադրբեջան» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպումը։Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգության հարցերով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի գրասենյակի հայտարարության մեջ ասված է
«2025 թվականի ապրիլի 8-ին Վարշավա քաղաքում Լեհաստանում Ադրբեջանի դեսպանության կողմից կազմակերպված «Արևմտյան Ադրբեջան՝ մեր մշակութային հիշողության մեջ» խորագրով ցուցահանդեսը հերթական դրսևորումն է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող կեղծ քարոզչության, որն արտահայտությունն է ՀՀ նկատմամբ վերջինիս տարածքային նկրտումների և հայ ժողովրդի բազմադարյա հոգևոր և մշակութային ժառանգության յուրացման ձգտումների։
Խստագույնս դատապարտելի են Ադրբեջանի կողմից պատմությունը վերաշարադրելու գործողությունները, Հայաստանի և Արցախի տարածքում գտնվող հայկական բնակավայրերը, սրբավայրերն ու պատմամշակութային արժեքները «ադրբեջանական» կամ «ալբանական» ներկայացնելու փորձերը։
Նման մերժելի նախաձեռնությունները ոչ միայն չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, այլև չեզոքացնում են ժողովուրդների համերաշխության և խաղաղ գոյակցության միջավայրի ձևավորման բոլոր քայլերը։ Մշակույթը պետք է լինի կամուրջ ժողովուրդների միջև, ոչ թե քաղաքական շահախնդրության գործիք,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Մայր Աթոռը նաև կոչ է արել միջազգային հանրությանն ու կազմակերպություններին, դիվանագիտական շրջանակներին և մշակութային կառույցներին հստակ գնահատական տալ պատմության ու մշակույթի նկատմամբ կատարվող այսպիսի կեղծարարություններին և խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացվող նմանօրինակ ոտնձգությունները։
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը կտրուկ ավելացրել է իր հայատյաց քարոզչությունն և ոտնձգությունները հայկական մշակույթի և պատմական կոթողների նկատմամբ՝ հատկապես ակտիվ գործողություններ ծավալելով եվրոպական երկրներում։ Այդպիսի դրսևորումներից էր նաև Վատիկանի Սուրբ Աթոռին պատկանող Գրիգորյան պապական համալսարանում տեղի ունեցած «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» խորագրով միջազգային «գիտաժողովը»։ Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են հայկական մի շարք սրբավայրեր՝ իբր աղվանական մշակույթի մաս, չնայած դրանք ունեն բազմադարյա հայկական ծագում ու արձանագրված պատմություն։ Նման հուշարձանների թվում են Ամարասի, Գանձասարի, Դադիվանքի վանական համալիրները։

The Mother See of Holy Etchmiadzin has strongly condemned the organization of an exhibition in Warsaw titled “Western Azerbaijan—In Our Cultural Memory,” hosted by the Azerbaijani Embassy in Poland on April 8, 2025.
In a statement from its Office for the Spiritual and Cultural Heritage of Artsakh, the Mother See described the exhibit as another manifestation of Azerbaijan’s false propaganda and as an expression of Baku’s territorial claims against the Republic of Armenia, as well as its attempts to appropriate the Armenian people’s centuries-old spiritual and cultural heritage.
“The Azerbaijani campaign to rewrite history and portray Armenian settlements, sanctuaries, and cultural landmarks in Armenia and Artsakh as ‘Azerbaijani’ or ‘Albanian’ is deeply condemnable,” the statement read.
The Mother See warned that such initiatives hinder peace in the region and undermine efforts to foster harmony and coexistence between peoples. “Culture should serve as a bridge between nations, not a tool for political exploitation,” it emphasized.
It called on the international community, cultural organizations, diplomatic circles, and global institutions to give a clear assessment of such historical distortions and to firmly condemn Azerbaijan’s encroachments on the Armenian people.
In recent months, Azerbaijan has intensified its anti-Armenian propaganda and actions targeting Armenian culture and historical landmarks, especially across Europe. One notable example was an international “conference” titled “Christianity in Azerbaijan: History and Modernity” held at the Pontifical Gregorian University in the Vatican. During the event, several Armenian monasteries were presented as part of so-called Albanian heritage, despite their well-documented Armenian origins. These include the Amaras, Gandzasar, and Dadivank monastic complexes.