Քիշնևում ընթացող Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնությունում Հայաստանը ներկայացնող Գարիկ Կարապետյանը դարձել է Եվրոպայի չեմպիոն, իսկ Սիմոն Մարտիրոսյանը՝ փոխչեմպիոն:
Գարիկ Կարապետյանն իր ելույթը սկսել է պոկման վարժությամբ՝ հաջողությամբ բարձրացնելով սկզբում 180 կգ, ապա 185 կգ, և այդ փուլում նվաճել է ոսկե մեդալ: Հրում վարժությունում նա հերթականությամբ բարձրացրել է 212 կգ, ապա 220 կգ և վերջում՝ 226 կգ, որով ևս ապահովել է առաջին հորիզոնականը։
Երկամարտում Կարապետյանը գրանցել է 411 կգ արդյունք, ինչի շնորհիվ հռչակվել է Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն, հայտնում է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան։
Սիմոն Մարտիրոսյանը պոկման շարժման ժամանակ բարձրացրել է 181 կգ և այդ վարժությունում գրավել է երկրորդ հորիզոնականը՝ դառնալով արծաթե մեդալակիր: Հրումում նա կարողացել է պահել գլխավերևում 213 կգ և այնուհետև 225 կգ, ինչի արդյունքում այս փուլում ևս գրավել է երկրորդ տեղը։
Երկամարտում Սիմոն Մարտիրոսյանը հավաքել է 406 կգ ընդհանուր արդյունք և դարձել է արծաթե մեդալակիր։
Լիանա Գյուրջյանն նվաճել է Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալը՝ ելույթ ունենալով 87 կգ քաշային կարգում։
Հրում վարժությունում ևս Լիանա Գյուրջյանը ձեռք է բերել փոքր արծաթե մեդալ։
Իսկ Տաթև Հակոբյանը պոկում վարժությունում կարողացել է նվաճել փոքր արծաթ:
Եվրոպայի ծանրամարտի ֆեդերացիան հրապարակել էՀայաստանի տղամարդկանց հավաքականի անդամներ Սիմոն Մարտիրոսյանի և Գարիկ Կարապետյանի լուսանկարներն ու գրել․ «Որոշ ազգերում մեծանում են գնդակին հարվածելով, իսկ Հայաստանում՝ ծանրաձող բարձրացնելով։ Հայաստանում ծանրամարտը պարզապես սպորտ չէ, դա ժառանգություն է, հպարտություն և ուժ՝ շարժման մեջ»։

На проходящем в Кишиневе чемпионате Европы по тяжелой атлетике Гарик Карапетян, представляющий Армению, стал чемпионом Европы, а Симон Мартиросян — вице-чемпионом.
Карапетян начал соревнование с рывка, подняв сначала 180 кг, затем 185 кг и завоевав золотую медаль в этом упражнении. В толчке он последовательно поднял 212 кг, 220 кг и 226 кг, также обеспечив себе первое место.
Общий результат Карапетяна составил 411 кг, благодаря чему он стал абсолютным чемпионом Европы, сообщает Федерация тяжелой атлетики Армении.
Симон Мартиросян в рывке поднял 181 кг и занял второе место, став серебряным призёром. В толчке он зафиксировал 213 кг и затем 225 кг, снова заняв второе место.
Общий результат Мартиросяна — 406 кг, что также принесло ему серебряную медаль.
Лиана Гюрджян, выступая в весовой категории до 87 кг, завоевала серебро чемпионата Европы. Также она получила малую серебряную медаль в толчке.
Татев Акопян завоевала малую серебряную медаль в упражнении рывок.
Европейская федерация тяжелой атлетики опубликовала фотографии Симона Мартиросяна и Гарика Карапетяна, добавив: «В некоторых странах дети вырастают, играя в мяч, а в Армении — поднимая штангу. В Армении тяжелая атлетика — это не просто спорт, это наследие, гордость и движущая сила».