Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանն ասել է, որ մինչ օրս մոտ 35 հազար քաղաքացի է ներկայացրել հայտարարագիր:
«Սա հայտարարագրման պարտավորություն ունեցողների շատ փոքր տոկոսն է կազմում»,- ասել է Թունյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պատգամավորը նշել է, որ այդ ցուցանիշի ձևավորմանը նպաստել են ինչպես օբյեկտիվ, այնպես էլ սուբյեկտիվ հանգամանքներ։ Նրա խոսքով՝ մարդկանց զգալի մասը դեռևս չի լրացրել հայտարարագիր՝ նույնականացման քարտ ստանալու ընթացակարգի ձգձգման պատճառով։ Մյուս հատվածն էլ, ըստ Թունյանի, արդեն մի քանի ամիս տեղեկացված է, որ հայտարարագրի ներկայացման վերջնաժամկետը երկարաձգվել է մինչև նոյեմբերի 1-ը։
Իշխանական ուժի ներկայացուցիչն ընդգծել է նաև, որ ընդդիմադիր որոշ շրջանակներ հակակառուցողական մոտեցում են ցուցաբերել․ «դեմոնիզացրել են հայտարարագրման համակարգը, ուստի իրենք ստիպված են մեծ աշխատանք կատարել քաղաքացիների հետ»։
«Մայիսի 1-ը՝ որպես վերջնաժամկետ, որը սահմանված է օրենքով, փոխում ենք՝ այս տարվա և հաջորդ տարվա համար սահմանելով նոյեմբերի 1-ը: Այսինքն՝ այն մարդկանց համար, որոնք հայտարարագիր են լրացնում այս տարի նախորդ տարվա եկամուտների համար, հայտարարագրերի ներկայացման վերջնաժամկետը սահմանվում է նոյեմբերի 1–ը: Նրանց համար, որոնք հայտարարագիր են լրացնելու հաջորդ տարի այս տարվա եկամուտների համար, վերջնաժամկետը նույնպես դառնում է նոյեմբերի 1–ը: Դրանից հետո հայտարարագրերի ներկայացման վերջնաժամկետ է դառնում հուլիսի 1–ը»,–ասել է Թունյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նոր նախագծով ամրագրվել է ոչ միայն վերջնաժամկետը, այլև հայտարագրման մեկնարկի ժամանակը: Մինչ այժմ քաղաքացիները կարողացել են հայտարարագիր ներկայացնել հունվարի 1-ից սկսած՝ մինչև մայիսի 1-ը: Սակայն առաջարկվող կարգավորումներով նոր մեկնարկային ժամկետ է սահմանվում՝ մարտի 2:
«Այսինքն՝ դրանից շուտ պետությունը հայտարարագիր չի ընդունելու, որպեսզի պետական համակարգը հնարավորություն ունենա նաև գործատուներից և հարկային գործակալներից որոշակի ինֆորմացիա ստանալ և ավելի ամբողջական, ինքնաշխատ տարբերակով լրացնել այդ հայտարարագրերը»,– նշել է պատգամավորը:
Ավելի վաղ «Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Թադևոս Ավետիսյանը հայտնել է, որ իր տվյալներով՝ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն ունեցող անձանց ընդամենը 5 տոկոսն է կատարել այդ պահանջը։
Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններով սահմանվել է, որ 2025 և 2026 թվականներին քաղաքացիները պետք է իրենց եկամուտների մասին հայտարարագրերը ներկայացնեն մինչև նոյեմբերի 1-ը, իսկ դրանից հետո՝ ամեն տարի՝ մինչև հուլիսի 1-ը: Հայտարարագրերը հնարավոր կլինի ներկայացնել սկսած մարտի 2-ից:

21 Апрель 2025 - 13:53 AMT
Заместитель председателя постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, депутат от фракции «Гражданский договор» Бабкен Тунян заявил, что на данный момент подано около 35 тысяч деклараций.
«Это очень небольшой процент от тех, кто обязан их представить», — цитирует депутата «Sputnik Армения».
По словам Туняна, на низкий показатель повлияли как объективные, так и субъективные факторы. Значительная часть граждан ещё не заполнила декларации из-за затянувшегося процесса получения удостоверений личности. Другие же, отметил он, уже несколько месяцев знают, что срок продлён до 1 ноября.
Представитель власти также обвинил некоторые оппозиционные круги в деструктивном поведении: «Они демонизировали систему декларирования, поэтому нам приходится прилагать усилия для разъяснительной работы с гражданами».
Тунян отметил, что срок 1 мая, установленный ранее законом, изменяется: «Для 2024 и 2025 годов новый крайний срок подачи деклараций устанавливается на 1 ноября. То есть граждане, подающие в этом году за доходы прошлого года, должны сделать это до 1 ноября. Те, кто будет подавать в следующем году за текущие доходы — тоже до 1 ноября. Далее крайний срок станет 1 июля».
Как сообщает «Арменпресс», в рамках нового законопроекта также установлен новый старт подачи деклараций. Если ранее можно было подавать с 1 января по 1 мая, теперь начало срока переносится на 2 марта.
«Это делается для того, чтобы государственная система успела получить определённые данные от работодателей и налоговых агентов, что позволит более полно и автоматически заполнять декларации», — пояснил депутат.
Ранее Тадевос Аветисян из блока «Армения» сообщил, что, по его данным, только 5% обязанных подать декларации уже это сделали.
Согласно предлагаемым изменениям в Налоговый кодекс, в 2025 и 2026 годах граждане должны будут подавать декларации до 1 ноября, а с 2027 года — ежегодно до 1 июля. Период подачи будет начинаться с 2 марта.