Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց թիմի անդամ, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի և Եվրոպայի գործող չեմպիոն Վարազդատ Լալայանը կրկին նվաճել է Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը:
Լալայանը պոկում վարժությունում բարձրացրել է նախ 200 կգ, ապա՝ 210 կգ ծանրաձողը։ Այս կատեգորիայում նա գրավել է առաջին հորիզոնականը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հրում վարժությունում Լալայանը կարողացել է բարձրացնել 240 կգ ծանրաձողը՝ դարձյալ դառնալով առաջինը։ Երկամարտի արդյունքում՝ 450 կգ ընդհանուր քաշով, նա հռչակվել է Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն,
Հայաստանի կանանց հավաքականի ներկայացուցիչներ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը, Աննա Ամրոյանը և Լիանա Գյուրջյանը նվաճել են Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալներ։
Տղամարդկանց թիմում Գարիկ Կարապետյանը դարձել է Եվրոպայի չեմպիոն, իսկ Սիմոն Մարտիրոսյանը, Գոռ Սահակյանը և Ռաֆիկ Հարությունյանը արժանացել են արծաթե մեդալների։ Գառնիկ Չոլակյանն ու Դավիթ Հովհաննիսյանը արժանացել են բրոնզե պարգևների։

22 Апрель 2025 - 07:51 AMT
Серебряный призёр Олимпиады, действующий чемпион мира и Европы Вараздат Лалаян вновь завоевал титул чемпиона Европы в супертяжелом весе.
Как сообщает «Арменпресс», представитель мужской сборной Армении по тяжелой атлетике поднял 200 кг и затем 210 кг в упражнении рывок, заняв первое место в этой дисциплине.
В толчке Лалаян поднял 240 кг, вновь оказавшись на первом месте. По сумме двоеборья с общим результатом 450 кг он стал двукратным чемпионом Европы.
Представительницы женской сборной Армении Александра Григорян, Анна Амроян и Лиана Гюрджян завоевали серебряные медали чемпионата Европы.
В мужской команде Гарик Карапетян стал чемпионом Европы, а Симон Мартиросян, Гор Саакян и Рафик Арутюнян завоевали серебро. Гарник Чолакян и Давид Ованнисян — бронзовые призёры.