Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի առաջարկած «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու մասին հարցը:
Հիմնական զեկուցող Բաբկեն Թունյանը տեղեկացրել է, որ որոշ փոփոխություններ են արվել նախագծի մեջ: Նախագծով առաջարկվում է հայտարարագրերի ներկայացման վերջնաժամկետների փոփոխություն, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նրա խոսքով՝ քանի որ համաքաղաքացիների մոտ թյուրընկալում է ձևավորվել, թե նախագիծն ում է վերաբերում, կփորձի ևս մեկ անգամ պարզաբանել՝ ինչի մասին է խոսքը:
«Նախագծի ընդունման արդյունքում բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք հայտարարագիր են լրացնում այս տարի՝ նախորդ տարվա եկամուտների համար, բոլորն անխտիր, խոսքը վերաբերում է ֆիզիկական անձանց, իրենց համար վերջնաժամկետ է դառնում նոյեմբերի 1-ը: Կապ չունի՝ մարդն առաջին անգամ է լրացնում, թե երկրորդ, նրանց բոլորի համար վերջնաժամկետ է դառնում նոյեմբերի 1-ը:
Նույնկերպ, ովքեր այս տարվա եկամուտների համար հայտարարագիրը լրացնելու են հաջորդ տարի, իրենց համար նույնպես վերջնաժամկետ է դառնում նոյեմբերի 1-ը: Սկզբնաժամկետ է դառնում մարտի 2-ը: Ընդհանրապես, դրանից հետո հայտարարագրերի ներկայացման ժամկետ դառնում է մարտի 2-ից հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածը»,–ասել է նա:
Թունյանը նշել է, որ այս ժամկետները սահմանվել են՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հարկային մարմիններին որոշ տվյալներ հասանելի են դառնում միայն մարտի 1-ից հետո։
Նա հավելել է նաև, որ ներկայացված տեղեկատվությունը չի սահմանափակվելու միայն այս կարգավորումներով։
«Առաջիկայում չեմ բացառում, որ ևս մեկ փոփոխություն կանենք՝ մինչև տարեվերջ փորձելով շտկել բոլոր այն տարընթերցումների տեղիք տվող դրույթները, ավելի պարզեցնել այս կարգավորումները և որոշակի լուծումներ առաջարկել նաև կենսաթոշակառուների մասով»,- հայտնել է Թունյանը։
Եզրափակիչ խոսքում պատգամավորը դիմել է գործընկերներին՝ կոչ անելով քվեարկել նախաձեռնության օգտին, որպեսզի այն ուժի մեջ մտնի մինչև մայիսի 1-ը։

На внеочередном заседании Национального собрания Армении был рассмотрен вопрос о полном принятии во втором чтении законодательной инициативы депутата Бабкена Туняна о внесении дополнений и изменений в «Налоговый кодекс Республики Армения».
Основной докладчик, Бабкен Тунян, сообщил, что в проект были внесены определённые изменения. Как передаёт «1lurer.am », законопроектом предлагается изменить окончательные сроки подачи налоговых деклараций.
По словам Туняна, среди граждан возникло недопонимание относительно круга лиц, которых касается проект, поэтому он постарался еще раз разъяснить суть инициативы:
«После принятия законопроекта все граждане, подающие в этом году декларации за доходы предыдущего года — речь идет исключительно о физических лицах — должны будут сделать это до 1 ноября, независимо от того, впервые они подают декларацию или нет. Для всех без исключения срок — 1 ноября.
Аналогично, для тех, кто будет подавать декларации в следующем году за доходы этого года, также устанавливается крайний срок — 1 ноября. Начальная дата подачи — 2 марта. В целом, период подачи деклараций будет с 2 марта по 1 июля», — пояснил он.
Тунян отметил, что сроки установлены с учетом того, что налоговые органы получают определённые данные только после 1 марта.
Он добавил также, что представленная информация не ограничивается только этими положениями:
«Не исключаю, что до конца года мы примем еще одну поправку, чтобы устранить положения, вызывающие разные трактовки, упростить процедуры и предложить определённые решения для пенсионеров», — заявил Тунян.
В завершение он обратился к коллегам с призывом поддержать инициативу, чтобы она вступила в силу до 1 мая.
С 1 ноября все наемные работники в Армении должны подать годовую декларацию о доходах. Граждане, задекларировавшие доход, могут получить компенсацию за социальные расходы на здравоохранение и образование для себя и членов семьи.