Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին, ապրիլի 23-ին՝ ժամը 23:59-ին, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կկատարի Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի «Ռեքվիեմը»։ Համերգը տեղի է ունենալու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, հայտնում է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Մենակատարների կազմում հանդես են գալու Աննա Ագլատովան (սոպրանո), Սոֆիա Թումանյանը (մեցցո-սոպրանո), Տիգրան Մելքոնյանը (տենոր) և Միլան Սիլյանովը (բաս)։ Համերգին կմասնակցեն նաև «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը՝ Սոնա Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ, և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը՝ Քրիստինա Ոսկանյանի գլխավորությամբ։ Ընդհանուր կատարումն առաջնորդելու է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Մոցարտի այս հանճարեղ և վերջին ստեղծագործությունը՝ «Ռեքվիեմը», դասվում է դասական երաժշտության ամենաազդեցիկ հոգեհանգստյան մեսսաների շարքին։ Այն լեցուն է վեհությամբ ու հուզականությամբ՝ հանդիսանալով հոգևոր օրհներգ Տիրոջը։ Մեծն կոմպոզիտորի այս ստեղծագործությունը մշտապես համարվել է համաշխարհային մշակույթի նշանավոր հուշարձաններից մեկը։
«Ռեքվիեմը» ավանդական լատինական տեքստով գրված հոգեհանգստյան պատարագ է, որն ներառում է մի շարք բաժիններ, այդ թվում՝ դասական պատարագների բաղադրիչներ, ինչպես «Kyrie eleison»-«Տեր ողորմիր», «Sanctus»-«Սուրբ» և «Agnus Dei»-«Աստծո գառը», ինչպես նաև միայն հոգեհանգստյան պատարագներին բնորոշ մասեր՝ «Requiem aeternam»-«Հավերժական հանգիստ», «Dies irae» և «Tuba mirum»-«Ցասման օր» և «Հրաշափառ փող», որոնք պատկերում են Վերջին դատաստանը, և «Lacrimosa»-«Լաց», որը մարմնավորում է խոր վիշտը։
Այս ստեղծագործության միջոցով Մոցարտը երաժշտության լեզվով արտահայտել է մարդկային հոգու երկվությունը՝ խռովքից մինչև խաղաղություն, սրտի ցավից մինչև լուսավոր հավատք։ Նրա «Ռեքվիեմը» լի է մարդասիրական շնչով, ցավի համընդհանուր ըմբռնումով ու կարեկցանքով։

In commemoration of the canonized martyrs of the Armenian Genocide, the Armenian National Philharmonic Orchestra will perform Wolfgang Amadeus Mozart’s “Requiem” on April 23 at 11:59 p.m. The concert will take place at the Aram Khachaturian Concert Hall, according to the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
The featured soloists include Anna Aglatova (soprano), Sofia Tumanyan (mezzo-soprano), Tigran Melkonyan (tenor), and Milan Siljanov (bass). The performance will also feature the Hover State Chamber Choir under Sona Hovhannisyan and the Yerevan State Chamber Choir led by Kristina Voskanian. The overall performance will be conducted by Eduard Topchjan, Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra.
Mozart’s brilliant final composition, Requiem, is considered one of the most powerful funeral masses in classical music. Rich in grandeur and emotion, it serves as a spiritual anthem to the Divine. This masterpiece is long regarded as a monumental tribute in the realm of global cultural heritage.
Requiem is a traditional Latin mass for the dead, composed of several parts, including classic elements such as “Kyrie eleison” (“Lord, have mercy”), “Sanctus” (“Holy”), and “Agnus Dei” (“Lamb of God”), as well as sections unique to the funeral liturgy: “Requiem aeternam” (“Eternal rest”), “Dies irae” and “Tuba mirum” (“Day of wrath” and “Wondrous trumpet”), which depict the Last Judgment, and “Lacrimosa” (“Weeping”), which embodies profound sorrow.
Through this work, Mozart expressed the human soul’s duality—from turmoil to peace, from heartache to radiant faith. His “Requiem” resonates with deep humanism and collective grief.