Հայտարարագրում որևէ դեպքում որևէ եկամուտի համար չի պահանջվում նշել որևիցե ամսաթիվ, թե երբ է այն ստացվել։ Այդ մասին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը։
Նա պատասխանել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին` եթե քաղաքացին չի հիշում նախորդ տարի ստացած փոխանցումը կամ նվիրատվությունը որ ամսի որ օրն է ստացել, այդ դեպքում նրա նկատմամբ կկիրառվի՞ վարչարարություն կամ կլինե՞ն օգնող մեխանիզմներ կամ պարզեցված ընթացակարգեր, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պատգամավորը նշել է. «Այսինքն, եթե մի տեսուչ գա ու քաղաքացուն ասի, ահաբեկի, որ դու դատվելու ես, եթե հայտարարագիր չես ներկայացրել կամ տվյալ ես բաց թողել, քաղաքացին պետք իմանա, որ ամենևին նման բան չկա։ Նման շահարկումները պետք է բացառենք»։
Փոխնախարարը շեշտել է, որ այստեղ շատ կարևոր է հասկանալ՝ խոսքը վերաբերում է հարկվող, թե չհարկվող եկամուտներին։ Նրա խոսքով՝ չհարկվող եկամուտների դեպքում՝ օրինակ նվիրատվությունների, Պետական եկամուտների կոմիտեն սահմանել է մինչև 300 հազար դրամ չհարկվող շեմ, որի ներքո հայտարարագրում նշում անելն ընդհանրապես պարտադիր չէ։ Իսկ այդ շեմից բարձր եկամուտները պետք է արձանագրվեն, սակայն նույնիսկ այդ դեպքում հարկային կամ հակաիրավական հետևանքներ չեն լինի։
Պողոսյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը վարչարարությանը մոտենում է զգուշությամբ և քաղաքացու շահերն առավելագույնս պաշտպանելու նպատակով։
Նա հավելել է, որ նույնիսկ եթե քաղաքացին բաց է թողել հայտարարագրի ներկայացման վերջնաժամկետը, նրան պարզապես կտրվի նախազգուշացում՝ 30 օրվա ընթացքում լրացնելու պարտավորությամբ։ Այդ ընթացքում ՊԵԿ-ը հանդես կգա որպես աջակցող կողմ՝ կապ կհաստատի քաղաքացու հետ, կփորձի հասկանալ՝ ինչ տվյալներ են բացակայում և ինչ օգնություն է անհրաժեշտ։
Նույնիսկ եթե այդ ժամկետում էլ հայտարարագիր չներկայացվի, ապա կտրվի միայն խորհրդանշական տուգանք՝ 5000 դրամ։ Իսկ եթե այս ուշացումը շարունակվի ևս 30 օր, տուգանքը կկրկնապատկվի՝ դառնալով 10 հազար դրամ։
«Մենք խոսում ենք կառավարություն–քաղաքացի փափուկ գործընկերային հարաբերությունների մասին։ Մեր նպատակը մարդկանց պատժելը կամ հետապնդելը չէ, այլ մարդկանց ճանաչելը ու նրանց մասին արժանահավատ, ամբողջական տեղեկատվություն ունենալը»,– նշել է փոխնախարարը։
Մինչ օրս հայտարարագիր ներկայացրած քաղաքացիների թիվը կազմել է մոտ 35 հազար։
Ազգային ժողովը 60 կողմ և 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին առաջարկված օրենսդրական նախագիծը։
Նախագծի ընդունման արդյունքում բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք հայտարարագրեր են ներկայացնում նախորդ տարվա համար, նրանց համար վերջնաժամկետ է դառնում նոյեմբերի 1-ը, սկզբնական ժամկետը` մարտի 1-ը:

22 Апрель 2025 - 11:39 AMT
Указывать дату получения дохода в декларации не требуется ни в одном случае, независимо от вида дохода. Об этом сообщил заместитель министра финансов Армении Арман Погосян на заседании постоянной комиссии по экономическим вопросам Национального собрания Армении.
Он ответил на вопрос депутата от фракции «Гражданский договор» Сергея Багратяна о том, будет ли применяться административное взыскание, если гражданин не помнит точную дату перевода или пожертвования за прошлый год, передаёт «Sputnik Армения».
Депутат отметил: «Если какой-либо инспектор попытается запугать гражданина, утверждая, что за отсутствие декларации или пропущенные данные будет наказание, граждане должны знать — это неправда. Такие спекуляции нужно исключить».
Погосян подчеркнул, что важно различать облагаемые и необлагаемые доходы. В случае необлагаемых доходов, таких как пожертвования, Комитет государственных доходов установил необлагаемый порог в 300 000 драмов, при котором указывать информацию в декларации не обязательно. Доходы свыше этой суммы необходимо задекларировать, но даже в этом случае не последует ни налоговых, ни юридических санкций.
Он добавил, что правительство действует осторожно, максимально защищая интересы граждан.
Даже если гражданин пропустил срок подачи, ему будет выдано предупреждение с требованием подать декларацию в течение 30 дней. В этот период Комитет госдоходов свяжется с гражданином, выяснит, какие данные отсутствуют, и окажет необходимую помощь.
Если и по истечении этого срока декларация не будет подана, последует символический штраф в размере 5000 драмов. При продолжении задержки еще на 30 дней сумма штрафа удвоится — до 10 000 драмов.
«Мы строим мягкие партнерские отношения между правительством и гражданами. Наша цель — не наказание, а получение достоверной, полной информации о людях», — отметил замминистра.
На сегодняшний день около 35 тысяч граждан уже подали декларации.
Национальное собрание одобрило законопроект о внесении изменений в Налоговый кодекс во втором чтении и в целом — соотношением голосов 60 «за» и 1 «против».
В результате принятия закона для всех граждан, подающих декларации за прошлый год, крайним сроком подачи станет 1 ноября, а начальной датой — 1 марта.
С 1 ноября все наемные работники в Армении обязаны подать годовую декларацию о доходах. Те, кто это сделает, смогут воспользоваться компенсацией социальных расходов на здравоохранение и образование для себя и членов семьи.