ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը հանդիպում է ունեցել Westinghouse ընկերության ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի ոլորտը, հայտնում է ԱՄՆ դեսպանությունը։
«Ամերիկյան ընկերություններն ունեն ծանրակշիռ փորձառություն և տիրապետում են նորարարական տեխնոլոգիաների, ինչը կարող է նպաստել Հայաստանի էներգետիկ ապագայի ապահովմանը՝ երկուստեք շահեկան լինելով Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի համար»,- ասված է հաղորդագրությունում։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրման արարողության ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն բանակցություններ է սկսում ԱՄՆ հետ միջուկային համագործակցության համաձայնագրի շուրջ, որը հայտնի է որպես «123-րդ համաձայնագիր»։
Այն կընձեռի խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի օգտագործման հարցում համագործակցության շրջանակ և կնշանավորի հայկական կողմի հանձնառությունը միջուկային էներգիայի խաղաղ զարգացմանը՝ ապահովության, անվտանգության և չտարածման ամենաբարձր չափանիշներով։

22 Апрель 2025 - 15:38 AMT
Посол США Кристина Куинн провела встречу с представителями компании Westinghouse для обсуждения перспектив развития ядерной энергетики в Армении, сообщает посольство США.
«Американские компании обладают значительным опытом и передовыми технологиями, что может способствовать энергетическому будущему Армении и быть взаимовыгодным для обеих стран», — говорится в сообщении.
Во время церемонии подписания Устава стратегического партнёрства между Арменией и США министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Армения начала переговоры с США по соглашению о сотрудничестве в ядерной сфере, известному как «Соглашение 123».
Это соглашение предоставит рамки для сотрудничества в области мирного использования атомной энергии и подтвердит приверженность Армении её развитию на основе самых высоких стандартов безопасности, защиты и нераспространения.