Կառավարությունը քննարկում է «Սպայկա» ընկերությանը 4 միլիարդ 400 միլիոն դրամի մաքսային վճարներից ազատելու նախաձեռնությունը։ Այս քայլը պայմանավորված է ընկերության ծրագրով, որի շրջանակում նախատեսված է 34․7 միլիարդ դրամի ներդրում կատարել՝ սարքավորումների և հումքի ձեռքբերման նպատակով։ Հարցն ընդգրկված է կառավարության նիստի օրակարգում։
Ընկերության ներմուծելիք հումքը նախատեսված է օգտագործել կաթնամթերքի արտադրության համար, իսկ բեռնատար քարշակները՝ արտադրանքի արտահանման նպատակով, գրում է Factor.am-ը։
ՊԵԿ-ը 2020 թվականին հայտարարել էր, որ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը Շոտլանդիայում գրանցված օֆշորային «Ուոլտեքս Էքսպրես Էլ Փի» ընկերության միջոցով և ապա իր մերձավոր շրջապատից Ռոզա Ստեփանյանի օժանդակությամբ փաստացի տիրապետել է «Սպայկա» ՍՊԸ-ի 49 տոկոս բաժնեմասին։ Ավելի վաղ վարչապետի մամուլի քարտուղարը ևս հաստատել էր, որ Մինասյանը բաժնեմաս ունի այդ ընկերությունում։
2019 թվականին ՊԵԿ-ը հայտարարել էր «Սպայկա»-ում բացահայտված առանձնապես խոշոր հարկային խախտման դեպքի մասին։ Ըստ ՊԵԿ-ի՝ պետությանը պատճառված վնասը կազմել էր 17 միլիոն ԱՄՆ դոլար։

23 Апрель 2025 - 10:17 AMT
Правительство Армении рассматривает возможность освобождения компании «Спайка» от уплаты таможенных пошлин на сумму 4,4 миллиарда драмов. Эта инициатива связана с программой инвестиций компании, предусматривающей вложения в размере 34,7 миллиарда драмов в приобретение оборудования и сырья. Вопрос включён в повестку ближайшего заседания правительства.
Как пишет Factor.am , импортируемое сырьё предназначено для производства молочной продукции, а грузовые тягачи — для экспорта готовой продукции.
Госкомитет по доходам (ГКД) в 2020 году заявил, что зять Сержа Саргсяна Микаел Минасян фактически владел 49% долей в компании «Спайка» через зарегистрированную в Шотландии офшорную компанию Waltax Express LP при содействии своей приближённой Розы Степанян. Ранее пресс-секретарь премьер-министра также подтвердил наличие доли Минасяна в этом бизнесе.
В 2019 году ГКД сообщил о выявленном в «Спайка» крупном налоговом правонарушении. По данным ведомства, нанесённый государству ущерб составил 17 миллионов долларов США.