Հայաստանի պատմության թանգարանում մեկնարկել է ժամանակավոր ցուցահանդես՝ «Քէմբ Օտտօ, Մարսէյլ. պատմություն ցեղասպանությունից փրկվածներից» խորագրով, որտեղ ներկայացված են Ֆրանսիայից բերված բացառիկ նմուշներ՝ անձնագրեր, լուսանկարներ, փաստաթղթեր և այլ հիշարժան առարկաներ, որոնք պատմում են Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ գաղթականների մասին։
Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքի «Քէմբ Օտտօ» ճամբարում ապաստան գտած հայ գաղթականների մասին պատմող նյութերը տրամադրել է ֆրանսիական ARAM հետազոտական և հայկական հիշողության արխիվների միությունը։ Ցուցահանդեսը, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին, պաշտոնապես բացվել է ապրիլի 25-ին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը նշել է, որ առաջին անգամ Մարսելից բերվել է ավելի քան հիսուն փաստավավերագրական նյութ, որոնք զուգակցվել են թանգարանի պահոցից ընտրված արժեքավոր նմուշների հետ՝ հագուստներ, զարդեր և այլն։ Ցուցադրության առանցքային նմուշը «Նանսենյան անձնագիրն» է, որը օրեր առաջ ARAM միությունը նվիրել է թանգարանին։
«Ցուցադրությունը հնարավորություն է տալիս բացահայտել պատմական իրադարձության կարևոր շերտերը, հատկապես՝ ցեղասպանությունից փրկվածների պատմությունները։ Կարծում ենք՝ այս համագործակցությունը նոր ձևաչափ է՝ զարգացնելու նման ցուցադրությունները՝ կապելով մայր թանգարանի և սփյուռքում գործող ժառանգության կենտրոնների հավաքածուները՝ այդպիսով առիթ ստեղծելով նորովի ընկալել մեր մշակութային ժառանգության, մեր ինքնության տարբեր կողմերը»,- ասել է Պողոսյանը՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությանը։
Նա ընդգծել է նաև, որ ցուցադրությունը հատուկ երախտագիտության տուրք է Ֆրանսիային, որն իր գիրկն է առել Հայոց ցեղասպանությունից փրկված բազմաթիվ հայերին և շարունակել աջակցել նրանց մինչև այսօր։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը բարձր է գնահատել հայկական համայնքների հետ համագործակցությունը՝ համարելով այն կարևոր և իմաստալից ռազմավարական քայլ։ Նա հատուկ նշել է, որ համագործակցության արդյունքում Հայաստանի պատմության թանգարանին նվիրաբերված «Նանսենյան անձնագիրը» տեղ կզբաղեցնի թանգարանի մշտական ցուցադրությունում։
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև մայիսի 25-ը։
Ֆրանսիական Օտտօ ճամբարը, որը հիմնադրվել է 1922 թվականին և գործել մինչև 1927 թվականը, հյուրընկալել է ավելի քան հինգ հազար հայ գաղթական։ Ճամբարին առնչվող տվյալները թվայնացվել են, ինչը հնարավորություն է տալիս սերունդներին պարզել նախնիների պատմությունը։ Ըստ այդ տվյալների՝ գաղթականները հիմնականում եկել են Սիվասից։ Ճամբարի տնօրենը հայ է եղել և ազատ տիրապետել է ֆրանսերենին։ Այստեղ գործել է դպրոց՝ 400 հայ աշակերտներով, ինչպես նաև հիմնադրվել են հայրենակցական և եկեղեցական միություններ, որոնցից մեկը՝ Գրիգորիս Պալաքյանի նախաձեռնությամբ, որը նույնպես փրկվածներից է եղել։

В Музее истории Армении открылась временная выставка под названием «Лагерь Отто, Марсель: история спасённых от Геноцида», на которой представлены уникальные экспонаты, привезённые из Франции, — паспорта, фотографии, документы и другие памятные предметы, рассказывающие о судьбе армянских беженцев, спасшихся от Геноцида.
Материалы о беженцах, нашедших убежище в лагере «Отто» в Марселе, предоставлены французской Ассоциацией исследований и архивов армянской памяти (ARAM). Выставка, приуроченная к 110-й годовщине Геноцида армян, официально открылась 25 апреля, сообщает «Арменпресс».
Директор Музея истории Армении Давид Погосян отметил, что впервые из Марселя было привезено более пятидесяти документальных материалов, дополненных ценными экспонатами из фондов музея, такими как одежда и украшения. Центральным экспонатом выставки стал паспорт Нансена, недавно переданный музею ассоциацией ARAM.
«Выставка позволяет раскрыть важные пласты истории, в особенности — истории спасённых. Мы уверены, что это сотрудничество создаёт новый формат, объединяющий главный музей и центры наследия в диаспоре, давая возможность по-новому воспринимать различные стороны нашего культурного наследия и идентичности», — сказал Погосян, выразив благодарность Министерству образования, науки, культуры и спорта Армении и посольству Франции в Армении.
Он также подчеркнул, что выставка является особым актом благодарности Франции, приютившей множество армян, спасшихся от Геноцида, и продолжающей оказывать им поддержку.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Альфред Кочарян высоко оценил сотрудничество с армянскими общинами, назвав его важным и содержательным стратегическим шагом. Он особо отметил, что переданный музею «паспорт Нансена» займёт место в постоянной экспозиции.
Выставка будет открыта до 25 мая.
Французский лагерь Отто, основанный в 1922 году и действовавший до 1927 года, принял более пяти тысяч армянских беженцев. Данные о лагере были оцифрованы, что позволяет потомкам узнать историю своих предков. Согласно этим данным, большинство беженцев прибыли из Сиваса. Руководителем лагеря был армянин, свободно владевший французским языком. В лагере действовала школа на 400 армянских учеников, а также были основаны различные землячества и церковные объединения, одно из которых было создано по инициативе спасённого от Геноцида Григориса Балакяна.