Հայաստանի պատմության թանգարանում մեկնարկել է ժամանակավոր ցուցահանդես՝ «Քէմբ Օտտօ, Մարսէյլ. պատմություն ցեղասպանությունից փրկվածներից» խորագրով, որտեղ ներկայացված են Ֆրանսիայից բերված բացառիկ նմուշներ՝ անձնագրեր, լուսանկարներ, փաստաթղթեր և այլ հիշարժան առարկաներ, որոնք պատմում են Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ գաղթականների մասին։
Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքի «Քէմբ Օտտօ» ճամբարում ապաստան գտած հայ գաղթականների մասին պատմող նյութերը տրամադրել է ֆրանսիական ARAM հետազոտական և հայկական հիշողության արխիվների միությունը։ Ցուցահանդեսը, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին, պաշտոնապես բացվել է ապրիլի 25-ին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը նշել է, որ առաջին անգամ Մարսելից բերվել է ավելի քան հիսուն փաստավավերագրական նյութ, որոնք զուգակցվել են թանգարանի պահոցից ընտրված արժեքավոր նմուշների հետ՝ հագուստներ, զարդեր և այլն։ Ցուցադրության առանցքային նմուշը «Նանսենյան անձնագիրն» է, որը օրեր առաջ ARAM միությունը նվիրել է թանգարանին։
«Ցուցադրությունը հնարավորություն է տալիս բացահայտել պատմական իրադարձության կարևոր շերտերը, հատկապես՝ ցեղասպանությունից փրկվածների պատմությունները։ Կարծում ենք՝ այս համագործակցությունը նոր ձևաչափ է՝ զարգացնելու նման ցուցադրությունները՝ կապելով մայր թանգարանի և սփյուռքում գործող ժառանգության կենտրոնների հավաքածուները՝ այդպիսով առիթ ստեղծելով նորովի ընկալել մեր մշակութային ժառանգության, մեր ինքնության տարբեր կողմերը»,- ասել է Պողոսյանը՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությանը։
Նա ընդգծել է նաև, որ ցուցադրությունը հատուկ երախտագիտության տուրք է Ֆրանսիային, որն իր գիրկն է առել Հայոց ցեղասպանությունից փրկված բազմաթիվ հայերին և շարունակել աջակցել նրանց մինչև այսօր։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը բարձր է գնահատել հայկական համայնքների հետ համագործակցությունը՝ համարելով այն կարևոր և իմաստալից ռազմավարական քայլ։ Նա հատուկ նշել է, որ համագործակցության արդյունքում Հայաստանի պատմության թանգարանին նվիրաբերված «Նանսենյան անձնագիրը» տեղ կզբաղեցնի թանգարանի մշտական ցուցադրությունում։
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև մայիսի 25-ը։
Ֆրանսիական Օտտօ ճամբարը, որը հիմնադրվել է 1922 թվականին և գործել մինչև 1927 թվականը, հյուրընկալել է ավելի քան հինգ հազար հայ գաղթական։ Ճամբարին առնչվող տվյալները թվայնացվել են, ինչը հնարավորություն է տալիս սերունդներին պարզել նախնիների պատմությունը։ Ըստ այդ տվյալների՝ գաղթականները հիմնականում եկել են Սիվասից։ Ճամբարի տնօրենը հայ է եղել և ազատ տիրապետել է ֆրանսերենին։ Այստեղ գործել է դպրոց՝ 400 հայ աշակերտներով, ինչպես նաև հիմնադրվել են հայրենակցական և եկեղեցական միություններ, որոնցից մեկը՝ Գրիգորիս Պալաքյանի նախաձեռնությամբ, որը նույնպես փրկվածներից է եղել։

A temporary exhibition titled Camp Oddo, Marseille: A Story of Genocide Survivors has opened at the History Museum of Armenia, showcasing unique items from France — including passports, photographs, documents, and other memorabilia — that tell the story of Armenian refugees who escaped the Genocide.
The materials about Armenian refugees who found shelter in the Camp Oddo in Marseille were provided by the French ARAM Association for Research and Armenian Memory Archives. Dedicated to the 110th anniversary of the Armenian Genocide, the exhibition officially opened on April 25, reports Armenpress.
David Poghosyan, Director of the History Museum of Armenia, noted that, for the first time, over fifty documentary materials from Marseille have been brought to Armenia and combined with valuable artifacts from the museum’s collection, such as clothing and jewelry. The centerpiece of the exhibition is Nansen’s passport, recently donated to the museum by the ARAM Association.
“The exhibition offers an opportunity to explore important layers of historical events, particularly the stories of survivors. We believe this collaboration introduces a new format, linking the central museum with diaspora heritage centers, thus creating new ways to perceive various facets of our cultural heritage and identity,” said Poghosyan, expressing gratitude to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia and the French Embassy in Armenia.
He also emphasized that the exhibition serves as a special tribute of gratitude to France, which embraced many survivors of the Armenian Genocide and continues to support them to this day.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports, Alfred Kocharyan, praised the cooperation with Armenian communities, calling it an important and meaningful strategic move. He specifically highlighted that the "Nansen passport" donated to the History Museum will become part of its permanent exhibition.
The exhibition will run until May 25.
The French Camp Oddo, established in 1922 and operational until 1927, hosted over five thousand Armenian refugees. Its records have been digitized, enabling future generations to trace their ancestors’ histories. According to the data, most refugees came from Sivas. The camp’s director was Armenian and fluent in French. A school for 400 Armenian students operated there, alongside various compatriotic and church associations, one of which was founded by survivor Grigoris Balakian.