Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի (ՀՖՖ) նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին պարզաբանել, թե ի՞նչ էր իրականում տեղի ունեցել Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլի այցի նախորդ օրերին և ինչու էր Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի մարզաշապիկից բացակայել Արարատ լեռան տարբերանշանը, հայտնում է 168.am-ը:
«Կապիտուլյանտներին թվում է, որ Նոյեմբերի 9-ի պայմանագիրը կամ Պրահայի փաստաթուղթը, որով Նիկոլ Փաշինյանն Արցախը հանձնեց և ճանաչեց Ադրբեջանի կազմում, ես եմ ստորագրել… Նախկինում էլ եմ ասել, հիմա էլ եմ ասում՝ ֆուտբոլային դիվանագիտության օրերին մարզաշապիկի վրա Արարատ լեռան տարբերանշանը գնդակով ծածկելն ուղղակի թյուրիմացություն է եղել: Դա իմ մեղքն է եղել, և ես դրա մասին ժամանակին ասել եմ ու ներողություն եմ խնդրել: Կրկնում եմ՝ դա իմ բացթողնման հետևանքն է եղել, և որևէ քաղաքական ենթատեքստ դրանում չկա»,- ասել է Ռուբեն Հայրապետյանը:
Նա հիշեցրել է, որ նույն Թուրքիայում ազգային հավաքականը հանդես է եկել հին մարզաշապիկով, որի վրա հստակորեն երևացել է Արարատ լեռը:
«Ուղղակի արդեն մեզ մոտ նոր մարզաշապիկով են հանդես եկել: Իմ բացթողումն է եղել, էլի եմ շեշտում, Ֆեդերացիայի աշխատակիցներն արել էին, ես էլ չէի հետևել»,- նշել է ՀՖՖ նախկին նախագահը:
Հայրապետյանը պատմել է նաև մի ուշագրավ դրվագի մասին, որը վերաբերում է Թուրքիայի Բուրսա քաղաքում 2009 թվականի հոկտեմբերին ֆուտբոլի աշխարհի 2010թ. ընտրական փուլի Թուրքիա-Հայաստան հանդիպումից առաջ ստեղծված իրավիճակին:
«Մոռանում են, որ նույն Թուրքիայում՝ Բուրսա քաղաքում, 2009թ. հոկտեմբերին, ֆուտբոլի աշխարհի 2010թ. առաջնության ընտրական փուլի Թուրքիա-Հայաստան խաղից առաջ որ թուրք ֆուտբոլասերներին արգելվեց մարզադաշտ մտնել Ադրբեջանի դրոշով, նույն Ֆեդերացիայի նախագահի շնորհքն էր: Եվ սա այն դեպքում, երբ Բուրսայի դատարանը որոշում էր կայացրել, որ կարող են Ադրբեջանի դրոշ տանել մարզադաշտ:
Դիմեցի ՈւԵՖԱ, ասացի՝ հավաքականը մարզադաշտ դուրս չեմ բերի, եթե Ադրբեջանի դրոշ լինի, և մի օրում ՈՒԵՖԱ-ն նոտա հղեց, ու Բուրսայի դատարանը նույն օրն իր որոշումը փոխեց, ու արգելեցին Ադրբեջանի դրոշներով մարզադաշտ մտնել: Մի դրոշ նկատվեց, ոստիկանները ծեծելով մարզադաշտից հանեցին»:
ՀՖՖ նախկին նախագահը ընդգծել է, որ այս միջամտության շնորհիվ հնարավոր է եղել պաշտպանել ազգային հավաքականի իրավունքները և կանխել լարվածության աճը խաղադաշտում:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» իշխող խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը փորձել էր Հայոց ցեղասպանության ուրացման պատասխանատվությունը դնել ՀՅԴ-ի վրա՝ անդրադառնալով նաև Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի մարզաշապիկի վրայից տարիներ առաջ Արարատ լեռան տարբերանշանը հանելու փաստին։

Бывший президент Федерации футбола Армении (ФФА) Рубен Айрапетян объяснил, что произошло в дни перед визитом президента Турции Абдуллы Гюля и почему с футболки сборной Армении исчез эмблема горы Арарат, сообщает «168.am ».
«Капитулянтам кажется, что я подписал соглашение от 9 ноября или Пражский документ, которыми Никол Пашинян сдал Арцах Азербайджану… Раньше говорил и сейчас повторяю: в дни футбольной дипломатии покрытие эмблемы горы Арарат мячом на футболке было просто недоразумением. Это моя ошибка, я тогда об этом заявил и извинился. Повторяю: это было упущением с моей стороны, и в этом не было никакого политического подтекста», — сказал Айрапетян.
Он напомнил, что раньше в Турции сборная выступала в старой форме, на которой гора Арарат была четко видна.
«Просто позже наша команда уже выступала в новой форме. Это была моя недоработка, еще раз подчеркиваю — сотрудники Федерации сделали, а я не проконтролировал», — добавил бывший глава ФФА.
Айрапетян также рассказал об интересном эпизоде, связанном с ситуацией, возникшей в октябре 2009 года в турецкой Бурсе перед отборочным матчем чемпионата мира 2010 года между Турцией и Арменией.
«Забывают, что в Бурсе в октябре 2009 года перед матчем Турция-Армения болельщикам запретили заходить на стадион с флагами Азербайджана — благодаря президенту Федерации. И это при том, что суд Бурсы разрешил проносить флаги.
Я обратился в УЕФА и сказал: „Если будут флаги Азербайджана, сборная на поле не выйдет.“ За один день УЕФА направил ноту, суд Бурсы пересмотрел свое решение, и запрет на пронос флагов был введен. Один флаг заметили — полиция с силой вывела болельщика со стадиона.»
Бывший президент ФФА подчеркнул, что это вмешательство позволило защитить права сборной и предотвратить рост напряженности на стадионе.
Ранее глава парламентской фракции «Гражданский договор» РА Айк Конджоян пытался возложить ответственность за отрицание Геноцида армян на АРФ, упомянув также удаление эмблемы горы Арарат с футболок сборной несколько лет назад.