Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի (ՀՖՖ) նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին պարզաբանել, թե ի՞նչ էր իրականում տեղի ունեցել Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլի այցի նախորդ օրերին և ինչու էր Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի մարզաշապիկից բացակայել Արարատ լեռան տարբերանշանը, հայտնում է 168.am-ը:
«Կապիտուլյանտներին թվում է, որ Նոյեմբերի 9-ի պայմանագիրը կամ Պրահայի փաստաթուղթը, որով Նիկոլ Փաշինյանն Արցախը հանձնեց և ճանաչեց Ադրբեջանի կազմում, ես եմ ստորագրել… Նախկինում էլ եմ ասել, հիմա էլ եմ ասում՝ ֆուտբոլային դիվանագիտության օրերին մարզաշապիկի վրա Արարատ լեռան տարբերանշանը գնդակով ծածկելն ուղղակի թյուրիմացություն է եղել: Դա իմ մեղքն է եղել, և ես դրա մասին ժամանակին ասել եմ ու ներողություն եմ խնդրել: Կրկնում եմ՝ դա իմ բացթողնման հետևանքն է եղել, և որևէ քաղաքական ենթատեքստ դրանում չկա»,- ասել է Ռուբեն Հայրապետյանը:
Նա հիշեցրել է, որ նույն Թուրքիայում ազգային հավաքականը հանդես է եկել հին մարզաշապիկով, որի վրա հստակորեն երևացել է Արարատ լեռը:
«Ուղղակի արդեն մեզ մոտ նոր մարզաշապիկով են հանդես եկել: Իմ բացթողումն է եղել, էլի եմ շեշտում, Ֆեդերացիայի աշխատակիցներն արել էին, ես էլ չէի հետևել»,- նշել է ՀՖՖ նախկին նախագահը:
Հայրապետյանը պատմել է նաև մի ուշագրավ դրվագի մասին, որը վերաբերում է Թուրքիայի Բուրսա քաղաքում 2009 թվականի հոկտեմբերին ֆուտբոլի աշխարհի 2010թ. ընտրական փուլի Թուրքիա-Հայաստան հանդիպումից առաջ ստեղծված իրավիճակին:
«Մոռանում են, որ նույն Թուրքիայում՝ Բուրսա քաղաքում, 2009թ. հոկտեմբերին, ֆուտբոլի աշխարհի 2010թ. առաջնության ընտրական փուլի Թուրքիա-Հայաստան խաղից առաջ որ թուրք ֆուտբոլասերներին արգելվեց մարզադաշտ մտնել Ադրբեջանի դրոշով, նույն Ֆեդերացիայի նախագահի շնորհքն էր: Եվ սա այն դեպքում, երբ Բուրսայի դատարանը որոշում էր կայացրել, որ կարող են Ադրբեջանի դրոշ տանել մարզադաշտ:
Դիմեցի ՈւԵՖԱ, ասացի՝ հավաքականը մարզադաշտ դուրս չեմ բերի, եթե Ադրբեջանի դրոշ լինի, և մի օրում ՈՒԵՖԱ-ն նոտա հղեց, ու Բուրսայի դատարանը նույն օրն իր որոշումը փոխեց, ու արգելեցին Ադրբեջանի դրոշներով մարզադաշտ մտնել: Մի դրոշ նկատվեց, ոստիկանները ծեծելով մարզադաշտից հանեցին»:
ՀՖՖ նախկին նախագահը ընդգծել է, որ այս միջամտության շնորհիվ հնարավոր է եղել պաշտպանել ազգային հավաքականի իրավունքները և կանխել լարվածության աճը խաղադաշտում:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» իշխող խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը փորձել էր Հայոց ցեղասպանության ուրացման պատասխանատվությունը դնել ՀՅԴ-ի վրա՝ անդրադառնալով նաև Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի մարզաշապիկի վրայից տարիներ առաջ Արարատ լեռան տարբերանշանը հանելու փաստին։

Former president of the Football Federation of Armenia (FFA) Ruben Hayrapetyan clarified what actually happened in the days leading up to Turkish President Abdullah Gül’s visit and why the Mount Ararat emblem was missing from Armenia’s national team jersey, 168.am reports.
"Capitulators think that I signed the November 9 agreement or the Prague document by which Nikol Pashinyan handed over and recognized Artsakh as part of Azerbaijan… I said it before and I repeat now: during the football diplomacy days, covering the Mount Ararat emblem with a ball on the jersey was simply a misunderstanding. It was my mistake, and I apologized at the time. I emphasize again: it was due to my omission, and there was no political motive behind it," said Hayrapetyan.
He reminded that in Turkey as well, the national team previously wore the old jersey, which clearly displayed Mount Ararat.
"They just later appeared in the new jersey. It was my fault again — the Federation staff had done it, and I didn’t control it," he added.
Hayrapetyan also shared a notable incident related to the situation that arose in Bursa, Turkey in October 2009, ahead of the World Cup 2010 qualifier between Turkey and Armenia.
"They forget that in Bursa in October 2009, before the World Cup qualifier between Turkey and Armenia, Turkish fans were banned from entering the stadium with Azerbaijani flags — thanks to the Federation president. This was despite a decision by the Bursa court allowing the flags.
I appealed to UEFA and said, ‘The team will not enter the field if Azerbaijani flags are present.’ Within one day, UEFA issued a note, and the Bursa court reversed its decision, banning Azerbaijani flags in the stadium. One flag was spotted, and the police removed it by force."
The former FFA president stressed that this intervention helped protect the rights of the national team and prevented tension from escalating during the match.
Earlier, Hayk Konjoryan, head of the ruling "Civil Contract" parliamentary faction, had tried to blame the ARF party for genocide denial, also mentioning the removal of the Mount Ararat emblem from the national team's jersey years ago.