Հայաստանի Կինոգործիչների միությունը հայտարարել է, որ hայկական կինոյին վերաբերող որևէ փաստաթուղթ չի կարող չարտահայտել կինոգործիչների շահերը:
Նշվում է, որ դեռևս մարտ ամսին Հայաստանի կինոգործիչների միությունն իր մտահոգությունն էր հայտնել Կինեմատոգրաֆիայի ոլորտին պետական ֆինանսավորում հատկացնելու նպատակով մրցույթների կազմակերպման եվ անցկացման կանոնակարգ փաստաթղթի առնչությամբ` նշելով, որ կինոոլորտի մարդիկ՝ պրոդյուսերներ, ռեժիսորներ և այլն, որոնք ակտիվ մասնակցել են փաստաթղթի քննարկումներին և շահագրգիռ են որակյալ փաստաթուղթ ունենալու հարցում, որը կնպաստի կինոյի զարգացմանը, չպետք է ունենան կասկածներ, մտահոգություններ նման կարևոր փաստաթղթի քննարկումների և դրա ընդունման հետ կապված։
Միությունն ընդգծել է, որ օրերս Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը հրապարակել է փաստաթուղթը, սակայն այն չի փարատել կինոգործիչների մտահոգությունները։
Օրերս փաստաթուղթը հրապարակվեց Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի կողմից, որը, սակայն, չփարատեց կինոգործիչների մտահոգությունները։
Վերջիններիս կողմից արդարացիորեն նշվում է, որ փաստաթղթի քննարկման ժամանակ կինոգործիչների կողմից արված բազմաթիվ դիտողություններն ու առաջարկությունները չեն ներառված արդեն ընդունված փաստաթղթում։
Հայաստանի կինոգործիչների միությունը կրկին պնդում է, որ կինոոլորտին և դրա զարգացմանը վերաբերող բոլոր փաստաթղթերը պետք է լինեն բացառապես կինոոլորտի զարգացմանը նպաստող և պետք է ընդունված լինեն կինոոլորտի մարդկանց մեծ ներգրավվածությամբ և հնարավորինս փոխհամաձայնությամբ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ապրիլի 30-ին, ժամը 13։00-ին, Կինոյի տանը հրավիրվում է պրոֆեսիոնալ կինոգործիչների գիլդիաների համատեղ հանդիպում՝ քննարկելու առկա խնդիրները։
Կցանկանաք, որ նաև առաջարկեմ տարբերակներ նաև հապավումների ավելի հակիրճ օգտագործման համար, եթե հոդվածը պետք է հրապարակման համար ադապտացվի լրատվամիջոցում:

Союз кинематографистов Армении заявил, что ни один документ, касающийся армянского кино, не может не отражать интересы кинематографистов.
Отмечается, что ещё в марте Союз выражал обеспокоенность в связи с регламентом организации и проведения конкурсов для предоставления государственного финансирования в сфере кинематографии, подчеркивая, что деятели киноиндустрии — продюсеры, режиссеры и другие — которые активно участвовали в обсуждениях и заинтересованы в создании качественного документа, способствующего развитию кино, не должны испытывать сомнения и обеспокоенность в процессе обсуждения и принятия столь важного документа.
Союз подчеркнул, что недавно опубликованный Фондом армянского кино документ не рассеял обеспокоенности представителей отрасли.
«Недавно документ был опубликован Фондом армянского кино, однако он не устранил беспокойство кинематографистов. Справедливо указывается, что многочисленные замечания и предложения, высказанные кинематографистами в процессе обсуждения, не были учтены в принятом документе.
Союз кинематографистов Армении вновь подчеркивает, что все документы, касающиеся сферы кино и её развития, должны способствовать исключительно развитию киноиндустрии и приниматься при активном участии и максимальном согласии представителей отрасли», — говорится в заявлении.
30 апреля в 13:00 в Доме кино состоится совместная встреча профессиональных гильдий кинематографистов для обсуждения существующих проблем.