Փարիզի 10-րդ շրջանի քաղաքապետարանի սրահում՝ հանդիսավոր արարողությամբ բացվել է լուսանկարիչ Լիդիա Կասպարյանի՝ Հայաստանին նվիրված աշխատանքները ներառող Harmonies d’Arménie ցուցահանդեսը։
Ցուցադրության բացմանը մասնակցություն են ցուցաբերել և ելույթներով հանդես են եկել Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանը, շրջանի քաղաքապետ Ալեքսանդրա Կորդեբարդը, ինչպես նաև լուսանկարիչ Լիդիա Կասպարյանը։ Միջոցառման ընթացքում ներկա է եղել նաև Փարիզի քաղաքապետարանի՝ հիշատակի և վետերանների հարցերով փոխքաղաքապետ Լորանս Պատրիսը, հայտնում է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
Դեսպան Արման Խաչատրյանն իր խոսքում ընդգծել է, թե որքան կարևոր է Փարիզում նման յուրահատուկ մշակութային միջոցառման իրականացումը՝ նվիրված Հայաստանին։ Նա նաև բարձր գնահատական է տվել Լիդիա Կասպարյանի ստեղծած լուսանկարչական ժառանգությանը, որը վերջին տարիների ընթացքում համալրվել է Հայաստանի, նրա բնության և պատմամշակութային արժեքների անդրադարձող ուշագրավ աշխատանքներով։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են մի քանի տասնյակ լուսանկարներ, որոնք արտացոլում են Լիդիա Կասպարյանի յուրահատուկ ստեղծագործական ոճը։ Այդ ոճի վրա խոր ազդեցություն է թողել նրա հայրը՝ ճանաչված ֆրանսահայ լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանը, ով արժանացել է «60-ական թվականների լավագույն հայացք» տիտղոսին։ Լիդիա Կասպարյանն իր հայաստանյան մի շարք այցելությունները իրականացրել է հոր ուղեկցությամբ։
Ցուցահանդեսի ընթացքում տեղի է ունեցել նաև երաժշտական կատարում՝ ֆրանսահայ «Երևան» խմբի կողմից։ Նրանք ներկայացրել են Կոմիտասի ստեղծագործություններից մի քանիսը, ինչպես նաև հայկական ժողովրդական երգեր։ Ցուցադրությունը բաց կմնա մինչև մայիսի 20-ը, իսկ մայիսի 7-ին նախատեսվում է քաղաքապետարանում քննարկում, որի ժամանակ Լիդիա Կասպարյանը պատմելու է իր արվեստի ճանապարհի և ընտանիքի պատմության մասին։

В зале мэрии 10-го округа Парижа торжественно открылась фотовыставка Harmonies d’Arménie, включающая работы фотографа Лидии Каспарян, посвящённые Армении.
В открытии приняли участие посол Армении во Франции Арман Хачатрян, мэр округа Александра Кордебар, а также сама автор. Среди гостей также была вице-мэр Парижа по вопросам памяти и ветеранов Лоранс Патрис, сообщает посольство Армении во Франции.
Посол Хачатрян в своём выступлении отметил важность проведения в Париже таких уникальных культурных мероприятий, посвящённых Армении. Он высоко оценил творческое наследие Лидии Каспарян, в которое в последние годы вошли впечатляющие работы, отражающие природу и культурно-исторические ценности Армении.
На выставке представлены несколько десятков фотографий, демонстрирующих уникальный творческий стиль Каспарян. На её художественное восприятие большое влияние оказал отец — известный французо-армянский фотограф Роже Каспарян, получивший звание «лучший взгляд 60-х годов». Лидия совершала поездки в Армению в сопровождении отца.
Во время открытия прозвучали музыкальные номера в исполнении франко-армянского ансамбля «Ереван», в репертуаре которого были произведения Комитаса и армянские народные песни. Выставка будет открыта до 20 мая. На 7 мая запланирована встреча в мэрии, в ходе которой Лидия Каспарян расскажет о своём творческом пути и истории своей семьи.