Փարիզի 10-րդ շրջանի քաղաքապետարանի սրահում՝ հանդիսավոր արարողությամբ բացվել է լուսանկարիչ Լիդիա Կասպարյանի՝ Հայաստանին նվիրված աշխատանքները ներառող Harmonies d’Arménie ցուցահանդեսը։
Ցուցադրության բացմանը մասնակցություն են ցուցաբերել և ելույթներով հանդես են եկել Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանը, շրջանի քաղաքապետ Ալեքսանդրա Կորդեբարդը, ինչպես նաև լուսանկարիչ Լիդիա Կասպարյանը։ Միջոցառման ընթացքում ներկա է եղել նաև Փարիզի քաղաքապետարանի՝ հիշատակի և վետերանների հարցերով փոխքաղաքապետ Լորանս Պատրիսը, հայտնում է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
Դեսպան Արման Խաչատրյանն իր խոսքում ընդգծել է, թե որքան կարևոր է Փարիզում նման յուրահատուկ մշակութային միջոցառման իրականացումը՝ նվիրված Հայաստանին։ Նա նաև բարձր գնահատական է տվել Լիդիա Կասպարյանի ստեղծած լուսանկարչական ժառանգությանը, որը վերջին տարիների ընթացքում համալրվել է Հայաստանի, նրա բնության և պատմամշակութային արժեքների անդրադարձող ուշագրավ աշխատանքներով։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են մի քանի տասնյակ լուսանկարներ, որոնք արտացոլում են Լիդիա Կասպարյանի յուրահատուկ ստեղծագործական ոճը։ Այդ ոճի վրա խոր ազդեցություն է թողել նրա հայրը՝ ճանաչված ֆրանսահայ լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանը, ով արժանացել է «60-ական թվականների լավագույն հայացք» տիտղոսին։ Լիդիա Կասպարյանն իր հայաստանյան մի շարք այցելությունները իրականացրել է հոր ուղեկցությամբ։
Ցուցահանդեսի ընթացքում տեղի է ունեցել նաև երաժշտական կատարում՝ ֆրանսահայ «Երևան» խմբի կողմից։ Նրանք ներկայացրել են Կոմիտասի ստեղծագործություններից մի քանիսը, ինչպես նաև հայկական ժողովրդական երգեր։ Ցուցադրությունը բաց կմնա մինչև մայիսի 20-ը, իսկ մայիսի 7-ին նախատեսվում է քաղաքապետարանում քննարկում, որի ժամանակ Լիդիա Կասպարյանը պատմելու է իր արվեստի ճանապարհի և ընտանիքի պատմության մասին։

The Harmonies d’Arménie photography exhibition, dedicated to Armenia, has officially opened in the hall of the 10th arrondissement’s City Hall in Paris. The works on display are by photographer Lidia Kasparian.
The event was attended by Armenian Ambassador to France Arman Khachatryan, arrondissement mayor Alexandra Cordebard, and the artist herself. Laurence Patrice, Paris Deputy Mayor for Memory and Veterans Affairs, was also present, according to the Armenian Embassy in France.
In his remarks, Ambassador Khachatryan emphasized the importance of such unique cultural initiatives in Paris that spotlight Armenia. He praised Lidia Kasparian’s photographic contributions, which have grown to include compelling depictions of Armenia’s landscapes and historical-cultural heritage in recent years.
The exhibition showcases several dozen photographs that reflect Kasparian’s distinctive artistic style. Her father, renowned French-Armenian photographer Roger Kasparian—awarded the title “Best Eye of the 60s”—was a major influence on her work. Lidia made several trips to Armenia accompanied by him.
The opening featured a musical performance by the French-Armenian group “Yerevan,” which performed pieces by Komitas and traditional Armenian folk songs. The exhibition runs through May 20. On May 7, the city hall will host a discussion where Lidia Kasparian will share her artistic journey and family story.