Ռեփեր Սնուփ Դոգի համերգի կազմակերպման համար հատկացված գումարը դեռ չի վերադարձվել պետական բյուջե։ Այդ մասին հայտնել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, հայտնում է «Հետքը»։
Հունվարի 8-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել էր, որ նախարարությունն արդեն դիմել է «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությանը՝ պահանջելով վերադարձնել չեղարկված համերգի համար տրամադրված ամբողջ գումարը պետական բյուջե։
«Նրանք ամբողջ տարին բանակցել են, և տարբեր ժամանակաշրջաններում ունեցել ենք որոշակի պայմանավորվածություններ, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով տեղի չեն ունեցել: Սա նշանակում է, որ պետք է գործեն պայմանագրի դրույթները: Այսինքն՝ քանի որ նախատեսված ժամանակահատվածում համերգը չի կայացել, մենք արդեն գրությամբ դիմել ենք կազմակերպությանը, որ ամբողջ գումարը վերադարձվի պետական բյուջե»,- ասել է նախարարը։
Նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը հայտնել է, որ «Դոպինգ Սփեյս» ընկերությունից նոր առաջարկներ միջոցառման իրականացման վերաբերյալ չեն ստացվել։ Ընկերությանն առաջարկվել է ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ պայմանագիրը փոխադարձ համաձայնությամբ լուծելու և դրա շրջանակում տրամադրված գումարը, ինչպես նաև պայմանագրով սահմանված տուգանքը՝ ըստ 2.4.11 կետի, փոխանցելու ՀՀ պետական բյուջեի կենտրոնական գանձապետական հաշվին։
Այսպիսով, նախարարի հայտարարությունից գրեթե չորս ամիս անց էլ ԿԳՄՍՆ-ն շարունակում է սպասել, որպեսզի կազմակերպությունն իրականացնի պահանջված գործողությունները։
2023 թվականի հուլիսին հայտարարվել է՝ աշխարհահռչակ ռեփեր Սնուփ Դոգը սեպտեմբերի 23-ին ելույթ է ունենալու Երևանում։ Պայմանագրի արժեքը կազմել է 2 միլիարդ 318 միլիոն դրամ կամ մոտավորապես 6 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ այդ գումարը նախատեսված է եղել արտիստի հոնորարի, թիմի տեխնիկական պահանջների, անվտանգության, ապահովագրության, տեխնիկական սարքավորումների և գովազդային միջոցառումների ծախսերը հոգալու համար։
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ հարձակման և դրա հետևանքով Արցախի հայաթափման արդյունքում համերգի կազմակերպիչները դատապարտել են Բաքվի գործողությունները և հայտարարել, որ սեպտեմբերի 23-ի համերգը հետաձգվում է։ Այն չի կայացել, իսկ միջոցները մինչ այժմ չեն վերադարձվել պետական բյուջե։

The funds allocated for organizing rapper Snoop Dogg’s concert have yet to be returned to Armenia’s state budget, according to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports (MoESCS), as reported by Hetq.
At a January 8 press conference, MoESCS Minister Zhanna Andreasyan stated that the ministry had officially requested that the company “Doping Space” return the full amount allocated for the canceled concert to the state budget.
“They were in negotiations throughout the year and, at different times, certain agreements were made but not fulfilled for various reasons. This means that the contract terms must now apply. Since the concert did not take place within the scheduled timeframe, we have formally requested the full refund,” said Andreasyan.
In response to a Hetq inquiry, Deputy Minister Daniel Danielyan noted that no new proposals have been received from “Doping Space” regarding the concert. The ministry has called on the company to take the necessary steps to mutually terminate the contract and transfer both the allocated amount and the stipulated penalty—under clause 2.4.11—to the state treasury account.
Nearly four months since the minister’s announcement, MoESCS is still waiting for the company to comply.
In July 2023, it was announced that world-famous rapper Snoop Dogg would perform in Yerevan on September 23. The contract was valued at 2.318 billion AMD, or approximately 6 million U.S. dollars, intended to cover the artist’s fee, technical requirements, security, insurance, equipment, and promotional expenses.
Following Azerbaijan’s large-scale attack on September 19 and the resulting depopulation of Nagorno-Karabakh, the concert organizers condemned Baku’s actions and postponed the September 23 event. The concert was never held, and the funds have not yet been returned to the state budget.