ՀՀ Ազգային ժողովի մայիսի 7-ի նիստի ժամանակ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հիշեցրել է, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել ԵԱՏՄ նոր կանոնակարգը, ըստ որի՝ ծխախոտի տուփերի վրա պարտադիր պետք է լինեն ծխելու հետևանքների մասին զգուշացնող գրաֆիկական պատկերներ։
Արդար մրցակցային պայմաններ ստեղծելու, սպառողների շահերը պաշտպանելու և հանրային առողջությանն ավելի ուշադիր վերաբերվելու նպատակով առաջարկվել է տուգանքի չափը բարձրացնել։
«Առաջարկվում է 400 հազար դրամը դարձնել նախորդ տարվա հասույթի 1 տոկոսի չափով: Վստահ եմ, որ բոլոր այդ ընկերությունները շատ արագ կվերադառնան բարեխիղճ վարքագծի և տնտեսական մրցակցության արդար կանոններով կշարժվեն»,- ասել է Պապոյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Կային դեպքեր, որ ուղղակիորեն հայտարարում և ասում էին, որ մենք խախտում ենք ու կվճարենք 400 հազար դրամ տուգանքը, ապա կշարունակենք արտադրել: Դուք 400 հազար դրամ տուգանք ենք դրել, իսկ մենք 400 հազար դրամին համարժեք վարքագիծ ենք դրսևորում: Շուկայում այնպիսի իրավիճակ էր առաջացել, որ որոշ ընկերություններ չէին տպում այդ գրաֆիկական պատկերները»,- ասել է նա։
Նախարարը նշել է, որ կանոնակարգի նպատակն է նվազեցնել ծխողների թիվը՝ միջազգային փորձով ապացուցված մեթոդով։ Մինչդեռ որոշ արտադրողներ և ներմուծողներ փորձել են շրջանցել այս պահանջը, իսկ որոշներն ուղղակիորեն հայտնել են, որ խախտում են օրենքը՝ նախընտրելով վճարել սահմանված 400,000 դրամ տուգանքը։
Հարակից զեկուցող Բաբկեն Թունյանը հավելել է, որ անցկացված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է՝ այն ընկերությունները, որոնք չեն կիրառել գրաֆիկական պատկերների պահանջը, ավելացրել են վաճառքները։ Իսկ օրենքին համապատասխանող ընկերությունների վաճառքները նվազել են, ինչն ըստ Թունյանի՝ խեղաթյուրել է մրցակցային դաշտը։
Թունյանը նաև հանդես է եկել առաջարկով, որպեսզի նախագիծն անցնի երկրորդ ընթերցում արդեն 24 ժամվա ընթացքում՝ հնարավորինս շուտ ընդունելու նպատակով։

7 Май 2025 - 11:46 AMT
На заседании Национального собрания Армении 7 мая министр экономики Геворг Папоян напомнил, что с 1 января 2024 года вступил в силу новый технический регламент ЕАЭС, обязывающий производителей размещать на упаковках табачных изделий графические изображения, предупреждающие о вреде курения.
С целью создания равных условий конкуренции, защиты прав потребителей и повышения внимания к общественному здравоохранению предложено увеличить размер штрафа за несоблюдение этих требований.
«Предлагается установить штраф в размере 1% от годового дохода компании вместо фиксированных 400 тысяч драмов. Уверен, что все эти компании быстро вернутся к добросовестному поведению и будут действовать по справедливым правилам экономической конкуренции», — заявил Папоян, сообщает 1lurer.am.
«Были случаи, когда компании прямо заявляли, что нарушают требования и готовы заплатить штраф в 400 тысяч драмов, продолжая производство. Вы установили штраф в 400 тысяч драмов, а мы демонстрируем поведение, соответствующее этой сумме. На рынке сложилась ситуация, при которой некоторые компании не размещали графические изображения», — добавил он.
Министр отметил, что цель регламента — снизить количество курильщиков, используя метод, доказавший свою эффективность в международной практике. Однако некоторые производители и импортеры пытались обойти это требование, а некоторые прямо заявляли о нарушении закона, предпочитая платить установленный штраф в 400 тысяч драмов.
Сопредседатель Бабкен Тунян добавил, что проведенное исследование показало: компании, не соблюдавшие требования по размещению графических изображений, увеличили свои продажи. В то время как продажи компаний, соблюдающих закон, снизились, что, по словам Туняна, исказило конкурентную среду.
Тунян также предложил провести второе чтение законопроекта в течение 24 часов, чтобы принять его как можно скорее.