Պետական կամերային նվագախումբը 10 տարվա ընթացքում շուրջ 100 համերգ է տվել երկրի մարզերում, որոնցից 11-ը 2009թ.-ին:
«Մարզերում կան դասական երաժշտության անկեղծ երկրպագուներ: Սխալ են այն պնդումները, թե դասական երաժշտությունը Հայաստանում պահանջարկ չունի: Մեր առաջնային խնդիրը պետք է լինի հնարավորություն ընձեռել երկրի ողջ բնակչությանը լինել լավ գեղարվեստական ցուցահանդեսներում, կենդանի կատարմամբ դասական երժշտության համերգներում, մասնակցել տարբեր փառատոների: Դրա համար մենք ինքներս պետք է հանդես գանք նաեւ երկրի մարզերում»,-հայտարարել է Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Արամ Ղարաբեկյանը:
Տնտեսական ճգնաժամի պատճառով հետաձգվել են նվագախմբի 2010 թվականի արտասահմանյան շրջագայությունները: Չնայած դրան, ըստ Ա.Ղարաբեկյանի, նվագախումբն աշխատելու է, գործադրելով բոլոր ջանքերը եւ շուտով անակնկալ կմատուցի դասական երաժշտության սիրահարներին, որի մանրամասների մասին Ա.Ղարաբեկյանը դեռեւս գերադասում է լռել:

Государственный камерный оркестр за 10 лет в регионах страны выступил более чем со 100 концертами, 11 из которых состоялись в 2009 году.
“В регионах есть искренние любители классической музыки. И ошибочны утверждения о том, что классическая музыка в Армении не востребована. Нашей приоритетной задачей должно стать предоставление возможности всему населению страны побывать на хороших художественных выставках, концертах классической музыки в живом исполнении, различных фестивалях. И для этого надо самим выступать в регионах страны”, – заявил художественный руководитель Государственного камерного оркестра Армении Арам Карабекян.
В силу экономического кризиса отложены зарубежные концерты ГКОА на 2010 год. Но несмотря на это, по словам художественного руководителя, оркестр будет работать, прилагая все усилия и скоро преподнесет любителям классической музыки в Армении сюрприз, о деталях которого Арам Карабекян пока предпочитает молчать.