Հայաստանի հյուրանոցային ոլորտում շինարարության ծավալը 2025 թվականի առաջին եռամսյակում կտրուկ աճել է՝ 81․8%-ով՝ հասնելով 1․8 մլրդ դրամի կամ մոտ 4․6 մլն դոլարի։ Այդ են վկայում Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալները։
Ավելի վաղ նշվել էր, որ շինարարության ընդհանուր ոլորտում առաջին եռամսյակի ընթացքում գրանցվել է 13.6 տոկոս աճ, որի արդյունքում ծավալները հասել են 77.6 միլիարդ դրամի՝ մոտ 199 միլիոն դոլարի համարժեք։
Զգալիորեն աճել են շինարարության ծավալները կրթության և առողջապահության ոլորտներում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դպրոցների ու մանկապարտեզների շինարարության ծավալներն աճել են 50.1 տոկոսով՝ հասնելով մոտ 3.4 միլիարդ դրամի (մոտ 8.8 միլիոն դոլար), իսկ հիվանդանոցների շինարարության ծավալն ավելացել է գրեթե երեք անգամ՝ կազմելով մոտ 900 միլիոն դրամ կամ 2.3 միլիոն դոլար։
Բնակարանաշինության հատվածում ևս նկատվել է աճ՝ 12.6 տոկոս։ Այդ ոլորտում իրականացված շինարարական աշխատանքների ծավալները հասել են 45.4 միլիարդ դրամի (մոտ 116.4 միլիոն դոլար)։
Միևնույն ժամանակ, մշակող արդյունաբերության շինարարության մասով արձանագրվել է անկում։ Այս ուղղությամբ ծավալները նվազել են 23.4 տոկոսով՝ նվազելով մինչև 4.6 միլիոն դոլար։

Объём строительства в гостиничном секторе Армении в первом квартале 2025 года резко увеличился на 81,8%, достигнув 1,8 млрд драмов или около 4,6 млн долларов. Об этом свидетельствуют данные Статистического комитета по Армении.
Ранее сообщалось, что в целом по отрасли строительство в первом квартале выросло на 13,6%, достигнув 77,6 млрд драмов (примерно 199 млн долларов).
Как сообщает «Спутник Армения», особенно выросли объёмы строительства в сферах образования и здравоохранения. Так, строительство школ и детских садов увеличилось на 50,1% — до 3,4 млрд драмов (около 8,8 млн долларов), а строительство больниц почти утроилось и составило около 900 млн драмов (2,3 млн долларов).
Растёт и сектор жилищного строительства — на 12,6%, до 45,4 млрд драмов (порядка 116,4 млн долларов).
Одновременно в строительстве объектов обрабатывающей промышленности зафиксирован спад. Объёмы упали на 23,4%, сократившись до уровня в 4,6 млн долларов.