Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը չշրջանցեց նաեւ Հայաստանի երաժիշտներին: Այս տարի Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը դժվարություններ ունի ավանդական հունիսյան համերգների կազմակերպման գործում, քանի որ համերգներին ավանդաբար հրավիրվում էին դասական երաժշտության աստղեր:
«Ֆինանսական ճգնաժամի ու ավիատոմսերի բարձր գների պատճառով այս տարի մենք չենք կարողանա հունիսյան մեր համերգներին հրավիրել արտերկրի հայտնի երաժիշտների: Հուսով ենք միջոցներ գտնել եւ Հայաստան հրավիրել գոնե մեկ երաժշտի` Ալեքսանդր Տրեգերին»,-ասել է նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար ու դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
Ըստ Թոփչյանի, ճգնաժամը բացասաբար է անդրադարձել նաեւ Զալցբուրգի ամառային երաժշտական փառատոնի վրա, որի կազմակերպիչները ստիպված էին 60 տոկոսով կրճատել մասնակիցների թիվը: Այդ թվում չեղյալ են հայտարարվել նաեւ գերմանուհի ջութակահար Յուլիա Ֆիշերի հետ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի Զալցբուրգում կայանալիք երկու համերգը:

30 Май 2009 - 10:06 AMT
Всемирный экономический кризис не миновал и музыкантов Армении. В нынешнем году Государственный филармонический оркестр Армении испытывает трудности с проведением традиционных июньских концертов, на которые обычно приглашаются звезды классической музыки.
“Из-за финансового кризиса и высоких цен на авиабилеты в нынешнем году мы не сможем пригласить на июньские концерты филармонического оркестра известных зарубежных музыкантов. Надеюсь найти средства и пригласить в Армению хотя бы одного музыканта – Александра Трегера”, – сказал художественный руководитель и дирижер Государственного филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян.
По словам Топчяна, мировой кризис негативно повлиял и на летний музыкальный фестивалб в Зальцбурге, организаторы которого были вынуждены сократить количество участников на 60%. В том числе были отменены и два запланированных концерта Государственного филармонического оркестра Армении с немецкой скрипачкой Юлией Фишер.