Հայաստանի ֆուտբոլի գավաթի խաղարկության եզրափակիչում մրցաշրջանի վերջին տիտղոսի համար մրցել են Պրեմիեր լիգայի նորընծա չեմպիոն «Նոան» ու Հայաստանի Սուպերգավաթակիր «Արարատ-Արմենիան»: «Նոան» պատմության մեջ երկրորդ անգամ դարձել է Հայաստանի գավաթակիր:
Վազգեն Սարգսյանի անվան Հանրապետական մարզադաշտում կայացած խաղը սկսվել է նախատեսվածից 13 րոպե ուշ՝ տեխնիկական խնդիրների պատճառով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մրցավեճի սկզբում երկու թիմերն էլ փորձել են գրոհներով սպառնալ միմյանց դարպասներին, սակայն «Նոան» ավելի ակտիվ և վտանգավոր է գործել հարձակման գծում։ Մինչև 40-րդ րոպեն «Արարատ-Արմենիան» կազմակերպված է գործել պաշտպանությունում։ Սակայն հակագրոհի ընթացքում Հելդեր Ֆերեյրան արագ կողմնորոշվել է տուգանային հրապարակում ու բացել է խաղի հաշիվը։ Դրանից ընդամենը երեք րոպե անց «Արարատ-Արմենիան» վերականգնել է հավասարակշռությունը՝ Մարիուս Նուբիսիի դիպուկ հարվածի շնորհիվ։
Երկրորդ խաղակեսի 57-րդ րոպեին «Նոան» կրկին առաջ է անցել՝ այս անգամ օգտագործելով Հենրի Ավագյանի սխալը։ Հավասարակշռված պայքարի պայմաններում Հելդեր Ֆերեյրան կրկին դարձել է գոլի հեղինակ։
Խաղի ընթացքում «Նոային» հաջողվել է նաև երրորդ գնդակը ուղարկել մրցակցի դարպասը՝ այս անգամ Մատեուշ Այասի հեռահար հարվածով։
Եզրափակչի արդյունքը՝ «Նոա»–«Արարատ-Արմենիա»՝ 3:1։ Այս հաղթանակով «Նոան» պատմության ընթացքում երկրորդ անգամ դարձել է Հայաստանի գավաթակիր։
«Նոայի» գլխավոր մարզիչ Ռուի Մոտան ընդգծել է, որ իր կարծիքով՝ եզրափակիչ խաղում հաղթանակն արժանի էր, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք արժանի էինք այս հաղթանակին: «Նոան» լավ խաղ ցուցադրեց խաղադաշտում: Հրաշալի առաջին խաղակես ունեցանք: Մեր բաց թողած գնդակից հետո «Արարատ-Արմենիա»-ն առավել վտանգավոր էր գործում: Հստակ գիտեինք, որ երկրորդ կեսում պետք է ընդգծված փոփոխություններ կատարել»,- ասել է Ռուի Մոտան։
Ըստ մասնագետի` «Նոա»-ն լավ աշխատանք կատարեց «Արարատ-Արմենիա»-ի դեմ խաղում, որը ուժեղ մրցակից էր եզրափակչի համար:

14 Май 2025 - 07:21 AMT
Новоиспечённый чемпион Премьер-лиги Армении «Ноа» завоевал Кубок страны, обыграв в финале «Арарат-Армению» со счётом 3:1 на Республиканском стадионе имени Вазгена Саргсяна в Ереване. Это вторая победа «Ноа» в Кубке Армении за всю историю клуба.
Матч начался с 13-минутной задержкой из-за технических неполадок. Обе команды с первых минут стремились атаковать, однако «Ноа» действовал активнее и опаснее в нападении. До 40-й минуты «Арарат-Армения» надёжно оборонялась, но в ходе контратаки Элдер Феррейра быстро сориентировался в штрафной и открыл счёт. Спустя всего три минуты «Арарат-Армения» восстановила равновесие благодаря точному удару Мариуса Нубисси.
Во втором тайме, на 57-й минуте, «Ноа» вновь вышел вперёд, воспользовавшись ошибкой вратаря Генри Авагяна. В условиях равной борьбы Элдер Феррейра оформил дубль, а затем Матеуш Айас дальним ударом установил окончательный счёт — 3:1 в пользу «Ноа».
Эта победа принесла «Ноа» второй Кубок Армении в истории клуба и позволила оформить золотой дубль, ранее обеспечив чемпионство в Премьер-лиге.
Главный тренер «Ноа» Руй Мота подчеркнул, что команда заслужила эту победу: «Мы заслужили эту победу. «Ноа» продемонстрировал хорошую игру на поле. У нас был отличный первый тайм. После пропущенного мяча «Арарат-Армения» стала действовать опаснее. Мы чётко понимали, что во втором тайме необходимо внести значительные изменения».
Мота отметил, что «Арарат-Армения» была сильным соперником, и команда проделала хорошую работу, одержав победу в финале над достойным оппонентом.