Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան արձագանքել է Հայաստանի ֆուտբոլի գավաթի խաղարկության եզրափակիչ խաղից հետո տեղի ունեցած միջադեպին, հայտնում է Արմենպրեսը։
ՀՖՖ հաղորդակցության բաժինը հայտնել է․ «Հայաստանի Գավաթի՝ 2025թ. մայիսի 13-ին կայացած եզրափակիչ խաղի ընթացքում արձանագրվել է անթույլատրելի միջադեպ։ Մասնավորապես, անվտանգության ապահովման համար ՀՖՖ-ին պահնորդական ծառայություն մատուցող անձանցից մեկը անհամաչափ ուժ է կիրառել անչափահաս երեխայի նկատմամբ, որը խաղի ավարտին մտել էր խաղադաշտ։ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան խիստ դատապարտում է նման վարքագիծը և այն համարում անընդունելի. որևէ մեկի կողմից անհամաչափ ուժի կիրառումը խաղի կամ տոնական միջոցառման ընթացքում հակասում է ՀՖՖ կողմից որդեգրված կանոններին և արժեհամակարգին։ ՀՖՖ-ն վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ երաշխավորելու բոլոր խաղերին անվտանգ և մարդասիրական միջավայր, հատկապես՝ մեր երիտասարդ երկրպագուների համար։ Մենք մեր խորին ափսոսանքն ենք հայտնում տեղի ունեցած միջադեպի համար, և վստահեցնում ենք, որ համապատասխան քայլեր կձեռնարկվեն՝ նման դեպքերի կրկնությունը բացառելու նպատակով»։
Դեպքին անդրադարձել է նաև ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը։
ՀՀ ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը հայտնել է, որ ՆԳՆ-ն կազմված փաստաթղթերն ուղարկել է ՀՀ քննչական կոմիտե։
Առաջին հայկական ճակատ երկրպագուների շարժումը հայտարարություն և տեսանյութ էր տարածել՝ պնդելով, որ Հայաստանի ֆուտբոլի գավաթի խաղարկության «Նոա»-«Արարատ-Արմենիա» խաղի ավարտից հետո դաշտ մտած անչափահաս երկրպագուի նկատմամբ բռնություն է կիրառել ՀՖՖ-ի անվտանգության պետը։

The Football Federation of Armenia (FFA) has responded to an incident that occurred following the final match of the 2025 Armenian Cup, held on May 13.
According to the FFA’s communications department, during the post-match period, a security staff member employed by a contractor providing services to the federation used disproportionate force against a minor who had entered the pitch.
The FFA strongly condemned the behavior, labeling it unacceptable and incompatible with the federation’s established values and rules. “The use of excessive force by anyone during a match or celebratory event contradicts the principles upheld by the FFA,” the statement read. The federation expressed deep regret over the incident and stressed that steps will be taken to prevent such occurrences in the future.
The FFA reiterated its commitment to ensuring a safe and humane environment at all games, particularly for young fans.
The Ministry of Internal Affairs of Armenia also addressed the incident. Ministry spokesperson Narek Sargsyan stated that documentation regarding the case has been submitted to the Investigative Committee of Armenia.
Previously, the "First Armenian Front" fan movement released a video and a statement alleging that the FFA’s head of security used violence against a minor fan who entered the pitch following the "Noah"-"Ararat-Armenia" match.