Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն Արագածոտնի մարզում ղեկավար կազմի և քննիչների հետ խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձել է կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունների քանակին՝ նշելով, որ խափանման այդ միջոցի ընտրությունը պետք է լինի ծայրահեղ միջոց, երբ այլընտրանքային մյուս բոլոր խափանման միջոցները չեն կարող ապահովել անձի պատշաճ դատավարական վարքագիծը:
Քննչական կոմիտեի նախագահը հանձնարարել է ակտիվացնել քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները՝ արձանագրելով այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքների ոչ բավարար լինելը:
Պողոսյանն ընդգծել է նորանշանակ քննիչներին կցված փորձառու քննիչների անհրաժեշտությունը։
Քննչական կոմիտեի նախագահը շրջել է մարզային վարչության վարչական տարածքում՝ գնահատելու քննիչների համար ստեղծված պայմանները։
Արագածոտնի մարզային քննչական վարչության պետ Կարեն Գրիգորյանը ներկայացրել է 2024 թվականին և 2025 թվականի առաջին եռամսյակում կատարված աշխատանքների ընդհանուր պատկերը։
2024 թվականի ընթացքում Արագածոտնի քննչական վարչությունում քննության է ենթարկվել 2628 քրեական վարույթ, որոնցից 559-ը փոխանցվել են 2023 թվականից։
Նշված գործերից 2105-ի ընթացքը կարգավորվել է, այդ թվում՝ 1615-ը ունեցել են դատավարական ավարտ. 645 վարույթ՝ 655 անձի նկատմամբ ուղարկվել են դատարան մեղադրական եզրակացությամբ, 1-ը՝ եզրափակիչ ակտով, իսկ 969 վարույթ կարճվել է (807-ը՝ ռեաբիլիտացնող, 162-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով), 189 վարույթ միացվել է, իսկ 52-ը փոխանցվել են այլ մարմինների։
2024 թվականին մեկ քննիչի հաշվին միջինում բաժին է ընկել 162 քրեական վարույթ։
Նշված ժամանակահատվածում նկատվել է արտադրողականության աճ․ ավարտված վարույթների մասնաբաժինը կազմել է 61.5%։ Քրեական վարույթների ընթացքի որոշման մակարդակը աճել է 3%-ով՝ հասնելով 80.1%-ի, իսկ դատարան ուղարկված վարույթները՝ 5.7%-ով։
Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում արձանագրվել է առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ 2217 հաղորդում, որոնցից 1923-ի հիման վրա հարուցվել է քրեական վարույթ։
Նույն ժամանակահատվածում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների մասով քննվել է 13 վարույթ, որից 3-ը կարճվել է, 5-ը՝ միացվել, իսկ մնացած 5-ը տեղափոխվել է 2025 թվականի հունվար։ Անչափահասների դեմ ուղղված հանցագործություններով քննվել է 31 վարույթ, որոնցից 3-ը ուղարկվել է դատարան, 9-ը՝ կարճվել, 1-ը ճանաչվել է որպես ավարտված վարութային գործընթացով, 2-ը փոխանցվել են այլ մարմինների, 1-ը միացվել է, իսկ 15-ը տեղափոխվել են 2025 թվականի հունվար։
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քննվել է 12 վարույթ. դրանցից 1-ը՝ մասնակի անջատմամբ ուղարկվել է դատարան, 2-ը՝ կարճվել ռեաբիլիտացնող հիմքով, 2-ը ճանաչվել են ավարտված՝ չբացահայտված անձով, 1 վարույթով կասեցվել է քրեական հետապնդումը՝ անհայտ գտնվելու հիմքով, 1-ը ուղարկվել է այլ մարմին, իսկ 6-ը՝ տեղափոխվել է 2025 թվականի առաջին կիսամյակ։
2024 թվականի դեկտեմբերի 2-ի դրությամբ 1 տարուց ավել քննվող քրեական վարույթների թիվը կազմել է 116։ 2024-ի դեկտեմբերից մինչև 2025-ի ապրիլ կարգավորվել է այդ վարույթներից 76-ը՝ 10-ը ուղարկվել են դատարան մեղադրական եզրակացությամբ, 27-ը կարճվել են, 39-ը՝ պասիվացվել։
2025 թվականի առաջին եռամսյակում քննության է ենթարկվել 1110 քրեական վարույթ. դրանցից 523-ը փոխանցվել են նախորդ տարվա դեկտեմբերից, 110-ը՝ վերագործարկվել են, իսկ 477-ը նոր վարույթներ են՝ ստացված ընթացիկ եռամսյակում։
Այդ 1110 վարույթներից 405-ի ընթացքը լուծում է ստացել, որոնցից 269-ը՝ դատավարական ավարտով․ դրանցից 97-ը ուղարկվել են դատարան՝ մեղադրական եզրակացությամբ կամ եզրափակիչ ակտով, 172-ը կարճվել են (152-ը՝ ռեաբիլիտացնող, 20-ը՝ ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով), 93-ը պասիվացվել են, 32-ը միացվել, 11-ը ուղարկվել են այլ մարմին։ 705 վարույթների քննությունն այս պահի դրությամբ շարունակվում է։
Խորհրդակցության արդյունքում Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվել են կադրային փոփոխություններ։

19 Май 2025 - 13:42 AMT
Председатель Следственного комитета Армении Артур Погосян в ходе совещания с руководством и следователями в Арагацотнской области указал на необходимость использовать арест до суда как исключительную меру пресечения. Он отметил, что такая мера допустима лишь тогда, когда другие средства не обеспечивают надлежащее поведение подозреваемого в рамках судебного процесса.
Погосян поручил активизировать работу по возмещению ущерба, причиненного государству в рамках уголовных производств, отметив недостаточность текущих результатов.
Он также подчеркнул важность прикрепления опытных следователей к вновь назначенным сотрудникам.
В ходе визита в административное здание областного управления Погосян оценил условия труда следователей. Руководитель Арагацотнского управления Карен Григорян представил общий отчет о работе за 2024 год и первый квартал 2025 года.
В 2024 году в производстве управления находилось 2628 уголовных дел, из которых 559 перешли с 2023 года. Из них по 2105 делам принято процессуальное решение: по 1615 делам процедура завершена — 645 дел в отношении 655 лиц направлены в суд с обвинительным заключением, одно завершено финальным актом, 969 дел прекращены (807 — по реабилитирующим основаниям, 162 — по нереабилитирующим). Также 189 дел объединены, 52 — переданы другим органам.
В 2024 году на одного следователя в среднем приходилось 162 уголовных дела.
Наблюдается рост продуктивности: завершено 61,5% дел. Уровень принятия решений по делам вырос на 3%, достигнув 80,1%, число дел, направленных в суд, увеличилось на 5,7%.
В течение года было зарегистрировано 2217 сообщений о возможных преступлениях, на основе 1923 из них возбуждены уголовные дела.
По преступлениям, совершенным несовершеннолетними, расследовано 13 дел: 3 прекращены, 5 объединены, 5 перенесены на январь 2025 года. По преступлениям против несовершеннолетних расследовано 31 дело: 3 направлены в суд, 9 прекращены, одно завершено в порядке процессуального производства, 2 переданы другим органам, одно объединено, 15 перенесены на январь 2025 года.
По преступлениям коррупционного характера расследовано 12 дел: одно частично направлено в суд, два прекращены по реабилитирующим основаниям, два завершены без установления лица, одно приостановлено в связи с неизвестным местонахождением обвиняемого, одно передано другому органу, шесть перенесены на первое полугодие 2025 года.
По состоянию на 2 декабря 2024 года в производстве более одного года находилось 116 дел. В период с декабря 2024 по апрель 2025 года урегулированы 76 дел: 10 направлены в суд с обвинительным заключением, 27 прекращены, 39 — деактивированы.
В первом квартале 2025 года расследовалось 1110 уголовных дел: 523 перешли с декабря, 110 возобновлены, 477 — новые дела. Из них 405 дел получили решение, включая 269 с процессуальным завершением: 97 направлены в суд, 172 прекращены (152 — по реабилитирующим, 20 — по нереабилитирующим основаниям), 93 деактивированы, 32 объединены, 11 переданы другим органам. Расследование по 705 делам продолжается.
По итогам совещания в Арагацотнском управлении Следственного комитета были проведены кадровые перестановки.