Հայաստանն ու Թուրքիան պոլսահայ հայտնի լուսանկարիչ Արա Գյուլերի կյանքի մասին համատեղ ֆիլմ կնկարահանեն: Այդ մասին հայտնել են թուրքական լրատվամիջոցները։
Նշվում է, որ «Բարև» վերնագրով կենսագրական ֆիլմն առանձնանում է որպես երկու երկրների միջև շարունակվող դիվանագիտական լարվածությունը հաղթահարելու առաջին համատեղ կինոնախագիծ։ Ասվում է, որ Կաննի կինոփառատոնի շրջանակում Marché du Film-ում ստորագրված համաձայնագիրը հզոր ուղերձ է այն մասին, որ մշակութային համագործակցությունը կարող է գերազանցել սահմաններն արվեստի միջոցով։
Ֆիլմի ռեժիսորներն են Էլա Ալյամաչը և Արեն Պերդեչին, որոնք նախկինում ուշադրություն են գրավել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Կորուսյալ թռչուններ» (2016) ֆիլմով, գրում է Factor.am-ը։
Համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիրը ստորագրել են թուրքական «Kara Kedi Film» ընկերության ներկայացուցիչ Ալյամաչը և հայկական «Anso Films» ընկերության պրոդյուսեր Անի Գալստյանը։
Ռեժիսորները նշել են, որ ֆիլմի սցենարը համահեղինակել են Արա Գյուլերի հետ, որը մահացել է 2018 թվականին։
Նախագծին աջակցություն են ցուցաբերել Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը, Կինեմատոգրաֆիայի գլխավոր վարչությունը, ինչպես նաև պետական TRT հեռուստաընկերության 12 Punto հարթակը։
Ֆիլմի ստեղծման աշխատանքներում ներգրավված են նաև Doğuş խմբին պատկանող Արա Գյուլերի արխիվային և հետազոտական կենտրոնը և Արա Գյուլերի թանգարանը։
Ռեժիսորները տեղեկացրել են, որ նկարահանումների ընթացքում կօգտագործվեն Արա Գյուլերի անձնական տեսախցիկների օբյեկտիվները, որոնք հատուկ կվերամշակվեն Panavision ընկերության կողմից։
Ներկայումս դերասանական կազմի և նկարահանումների ժամկետների վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկություն չի հրապարակվել։

Armenia and Turkey will collaborate on a joint film about the life of renowned Istanbul-Armenian photographer Ara Güler, according to Turkish media reports.
Titled “Barev” (Hello), the biographical film is described as the first cinematic project between the two nations aimed at overcoming ongoing diplomatic tensions. The agreement, signed at the Marché du Film during the Cannes Film Festival, signals that art can transcend political borders through cultural cooperation.
The film will be co-directed by Ela Alyamac and Aren Perdeci, known for their 2016 film “Lost Birds,” which addressed the Armenian Genocide of 1915, according to Factor.am .
The collaboration was formalized by Turkish company Kara Kedi Film's representative Alyamac and Armenian producer Ani Galstyan from Anso Films.
The directors noted that the screenplay was co-authored with Ara Güler before his death in 2018.
Support for the project comes from Turkey’s Ministry of Culture and Tourism, the General Directorate of Cinema, and the TRT broadcaster’s 12 Punto platform.
Also involved are the Ara Güler Archive and Research Center and the Ara Güler Museum, both part of the Doğuş Group.
The filmmakers revealed that Güler’s personal camera lenses will be specially refurbished by Panavision for use during filming.