Հայաստանում մեկնարկել է Բուլղարական մշակույթի տարին: Բուլղարական մշակույթի տարվա շրջանակներում մայիսի 29-ից հունիսի 4-ը Հայաստանում մի շարք համերգներ կանցնեն: Երկու երկրների մշակույթների նախարարությունները մշակութային ծրագիր են իրականացնում Բուլղարիայի հայտնի ազգային ու դասական պարային համույթների մասնակցությամբ:
«Տեւեական դադարից հետո Բուլղարիան կրկին ներկայացավ հայ հանդիսատեսին իր ողջ փայլով, միասնական մի ծրագրով»,-ասել են երկու երկրների դեսպաններ Տոդոր Ստայկովն ու Սերգեյ Մանասյանը Ճարտարապետների տանը տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանն ընդգծել է. «Կարեւոր է վերականգնել եւ աջակցել երկու երկրների մշակութային կապերի զարգացմանը: Հայաստանում կայանալիք համերգներն ու ցուցահանդեսները ամուր հիմք կհանդիսանան դրա համար»;
«Ես առաջին անգամ եմ Հայաստանում, սակայն ինձ թվում է, թե ես միշտ հիանալի ճանաչել եմ այս երկիրը: Մեր երկրներն ու ժողովրդները շատ ընդհանրություններ ունեն: Ես ուրախ եմ, որ հնարավորություն է ընձեռվել ներկայացնել բուլղարական մշակույթը ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլ նաեւ Հայաստանի այլ քաղաքներում»,-ասել է Բուլղարիայի մշակույթի փոխնախարար Իվան Տոկաջիեւը:
Մայիսի 31-ին Դիլիջանում տեղի կունենա «Արաբեսկ» բալետի խմբի, «Սոֆիայի մենակատարներ» կամերային նվագախմբի, «Տատիկները Բիստրիցայից» համույթի եւ «Նայդեն Կիրով» ազգագրական պարի համույթի առաջին համերգը:
Հունիսի մեկին այդ կոլեկտիվների ելույթը կարող են տեսնել Գյումրիում եւ Արմավիրում, իսկ մեկ օր անց Երեւանի Պարոնյանի անվան երաժշտական թատրոնում:
Հայաստանում Բուլղարական մշակույթի տարվա պաշտոնական բացումը տեղի կունենա այսօր երեկոյան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում գալա-համերգով: Արդեն բացվել է նաեւ լուսանկարչական ցուցահանդեսը «Բուլղարիան իր ամբողջ փայլով», որը պատմում է Բուլղարիայի վանքերի ու սրբավայրերի մասին:

Within the frames of the Year of Bulgarian Culture in Armenia, a number of concerts are scheduled from may 29 till June 4. Both countries’ Ministries of Culture implement a cultural program with the participation of Bulgarian national and classical dancing ensembles.
“After a long interval, Bulgaria is again launching a comprehensive cultural program in Armenia,” Armenian and Bulgarian Culture Ministers Todor Staykov and Sergey Manasyan told a news conference in the House of Architectures.
In his speech, RA Deputy Culture Minister Gagik Gyurdjyan stressed the importance of “restoring and assisting in cultural ties development between two states.” “And the series of concerts and exhibitions organized in Armenia will lay firm foundations for that,” he added.
“This is my first visit to Armenia, but I feel as though I had always known this wonderful country. And I’m very happy that we had the opportunity to introduce Bulgarian culture not only in Armenian capital but also in other towns of your country,” said Bulgarian Deputy Culture Minister Ivan Tokadjev.
On May 31, “Arabesk” ballet group, Sofia Soloists Chamber Orchestra, Bistritsa Grandmothers national ensemble and “Kirov’s Found” theatre’s dancing enseble will give concerts in Dilijan and Vanadzor.
Concerts in Gyumri and Armavir are scheduled for June 1. A day later Bulgarian dancing groups will perform a concert in Yerevan.
The official opening of Bulgarian Culture in Armenia is due tonight, in National Opera and Ballet Theatre after Spendiaryan. Earlier today, “Bulgaria in Full Swing” photo exhibition was organized in the House of Architectures.