Մոտ մեկ ժամ քայլել Երևանի փողոցներով՝ լրագրող, գրող Մարկ Գրիգորյանի հետ միասին. Երևանի կոնյակի գործարանի նոր նախագծի՝ ARARAT ձայնային ուղեցույցի շրջանակում դա արդեն հնարավոր է:
«Շատ հետաքրքիր խնդիր էր ինձ համար, որը ես էի դրել իմ առջև՝ քայլել Երևանի փողոցներով ու փորձել պատմել շենքերի, արձանների և անկյունների մասին: Չեմ կարող ասել, որ պատմել եմ բոլոր շենքերի մասին, բայց ընդգրկել եմ կարևոր վայրերը և շատ ուրախ եմ գիտելիքներս կիսել բոլորի հետ», – ասում է Գրիգորյանը՝ ընդգծելով՝ փորձել է մայրաքաղաքը ներկայացնել այնպես, ինչպես անձամբ ինքն է տեսնում այն՝ պատմական ու ճարտարապետական հարուստ շերտերով հանդերձ։
Հայերենով, ռուսերենով և անգլերենով հասանելի ուղեցույցի նպատակն է, Երևանի ճարտարապետական ժառանգությունը փաստագրելուց զատ, ակտիվացնել լսողի երևակայությունը՝ պատմելով, թե ինչպես է այս կամ այն հատվածը փոխվել վերջին 50-ից 100 տարում։ Նախագիծը նաև հնարավորություն է տալիս ունկընդրողին բացահայտելու հին քաղաքի նոր եզրերը, մտագրավ պատմություններ լսելու մայրաքաղաքի ճարտարապետական կառույցների մասին և, ամենակարևորը՝ հաղարդակցվելու դրա բացառիկ ջերմությանը։
«Այս ձայնային ուղեցույցը պարզապես հետագիծ չէ, այլ Երևանի հանդեպ սիրո պատմություն։ Լիահույս եմ, որ այս փորձառությունը յուրաքանչյուրի համար կդառնա գեղեցիկ հիշողություն՝ ուղեկցված ARARAT-ի ջերմությամբ։ Թեպետ աուդիոգիդում ներառված չէ ARARAT թանգարանը, շատ խորհրդանշական է, որ այս նախագիծը մեկնարկում է հենց այստեղ՝ ARARAT թանգարանում։ Մեզ համար շատ կարևոր է Երևանի ամենաայցելվող թանգարանից մեկի՝ ARARAT թանգարանի տասնյակ հազարավոր հյուրերին ներկայացնել մեր քաղաքը, հնարավորություն տալ բացահայտելու թե՛ նրա պատմական ժառանգությունը, թե՛ ժամանակակից զարկերակը»,- նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի վաճառքների և շուկայավարության տնօրեն Անուշ Համբարձումյանը։
Ձայնային ուղեցույցի գաղափարը ծնվել է Գրիգորյանի և Արմինե Սարգսյանի համահեղինակած «Երևանը քարտեզներում. 17-21-րդ դարեր» պատկերազարդ գրքի շնորհանդեսից հետո, և հենց այդ քարտեզների հիմքով էլ ձայնային ուղեցույցի երթուղին կազմվել է:
Այսպիսով, զբոսանքն անցնում է Երևանի կենտրոնով՝ մեկնարկելով Ռադիոտնից և հասնելով Phoenix բար, իսկ դրա ավարտին ձայնային ուղեցույցը հաճելի անակնկալ կմատուցի:
«Հոլանդացի ճանապարհորդ Անտուան Օգյուստե Կալմեն դրախտը տեղադրել է Երևանի տեղում, ինչը մեզ անընդհատ պետք է հիշեցնի՝ ապրում ենք մի վայրում, որին պետք է արժանի լինենք», – նշում է Գրիգորյանը, ընդգծելով՝ փաստագրականից զատ, քարտեզներն իր համար նաև խորհրդանշական արժեք ունեն:
ARARAT թանգարանում բացված «Քաղաքն արձագանքում է ARARAT թանգարանում» ցուցահանդեսի շրջանակում կարելի է ծանոթանալ Երևանի պատմական տարբեր շրջափուլերի քարտեզների պատճեններին, որոնց թվում են նաև XIX դարի կեսերից մինչև խորհրդային Երևանի գլխավոր հատակագծերը։

20 Май 2025 - 15:11 AMT
В рамках нового проекта Ереванского коньячного завода — ARARAT звуковой путеводитель — можно совершить часовую прогулку по центральным улицам Еревана вместе с журналистом и писателем Марком Григоряном. Аудиогид доступен на армянском, русском и английском языках и приурочен к запуску нового культурного формата бренда ARARAT.
«Это была очень интересная задача, которую я сам перед собой поставил — пройти по улицам Еревана и попытаться рассказать об их зданиях, памятниках и уголках. Я, конечно, не успел охватить всё, но включил важные места и рад поделиться своими знаниями», — отметил Григорян, добавив, что постарался передать личное восприятие столицы с её богатой архитектурной и исторической многослойностью.
Аудиогид не только фиксирует архитектурное наследие города, но и развивает воображение слушателя, рассказывая, как менялись те или иные участки Еревана за последние 50–100 лет. Он открывает «новые грани старого города», погружая слушателя в атмосферу теплоты и духа столицы.
«Этот аудиогид — не просто маршрут, а история любви к Еревану. Мы надеемся, что это станет красивым воспоминанием для каждого, дополненным теплом ARARAT. Хотя музей ARARAT не включён в маршрут, символично, что проект стартует именно здесь. Для нас важно, чтобы десятки тысяч гостей музея получали возможность открыть для себя как историю, так и современность города», — заявила Ануш Амбарцумян, директор по продажам и маркетингу завода.
Идея аудиогида возникла после презентации иллюстрированной книги «Ереван на картах: XVII–XXI века», написанной Григоряном совместно с Армине Саргсян, а сам маршрут составлен на основе карт из книги.
Прогулка проходит через центр Еревана — от здания Радио до бара Phoenix, и завершение маршрута сопровождается приятным сюрпризом.
«Голландский путешественник Антуан Огюст Кальмен помещал рай именно на месте Еревана, и это должно постоянно напоминать нам, что мы живем в месте, которому нужно соответствовать», — отметил Григорян, подчеркнув символическое значение карт для себя.
В рамках выставки «Город откликается в музее ARARAT», проходящей в музее, представлены копии исторических карт Еревана, включая генеральные планы советской эпохи и карты с середины XIX века.