Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստան այցը սկսել է Երևանի Հաղթանակի զբոսայգում՝ ծաղկեպսակ տեղադրելով «Մայր Հայաստան» հուշարձանի անմար կրակի մոտ:
Նախարարն ու նրա պատվիրակության անդամները հարգանքի տուրք են մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ ԱԳՆ շենքում նախատեսված է Լավրովի և Միրզոյանի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի ընդլայնված կազմով բանակցություն և երկու նախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսը։
ՌԴ ԱԳՆ-ի հաղորդման համաձայն՝ հանդիպումները կայանալու են ըստ 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչպես նաև հունվարի 21-ին Արարատ Միրզոյանի Մոսկվա կատարած այցի արդյունքների։
Քննարկվելու են հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության տարբեր ոլորտներ, փոխգործակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում, միջազգային կառույցներում՝ մասնավորապես ՄԱԿ-ում, դիրքորոշումների համադրման հարցեր։
Կողմերը մտքեր են փոխանակելու նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ՝ ներառյալ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացների զարգացումները։
Հանդիպման արդյունքներով ակնկալվում է ստորագրել ՀՀ և ՌԴ ԱԳՆ-ների միջև 2025-2026 թվականների խորհրդակցությունների ծրագիրը։
Այցի ընթացքում Լավրովը ելույթ է ունենալու հայ-ռուսական համալսարանում՝ ռուսական բուհերի մասնաճյուղերի դասախոսների, ուսանողների և փորձագիտական շրջանակի ներկայացուցիչների առջև։ Նաև նախատեսված է հանդիպում Ռուսական տանը՝ տեղի հայրենակիցների հետ։
Ըստ ձևավորված ավանդույթի՝ Լավրովը ծաղկեպսակ կդնի նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին։
Լավրովը Երևան է ժամանել մայիսի 20-ին։ Նրա նախորդ այցը կայացել է 2022 թվականի հունիսին։
Լավրովի այցին ընդառաջ Երևանում հայտնվել էին մի քանի հակապուտինյան պաստառներ՝ Ռուսաստանի դեսպանատան շենքի մոտ և «Կիևյան կամրջի» վրա։ Արման Բաբաջանյանը օդանավակայանի ճանապարհին «Պուտինը մարդասպան է» գրությամբ մեծ պաստառ էր պարզել և հայտնել այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում։ Ոստիկանությունը հեռացրել է պաստառները։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov began his official visit to Armenia by laying a wreath at the eternal flame in Yerevan’s Victory Park, at the Mother Armenia monument. The delegation paid tribute to the memory of those who died in the Great Patriotic War, according to Sputnik Armenia.
Later today, Lavrov is set to meet with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan at the Ministry of Foreign Affairs. Their private meeting will be followed by broader negotiations and a joint press conference.
According to Russia’s Foreign Ministry, the discussions will build on high-level agreements reached on October 8, 2024, and Mirzoyan’s visit to Moscow on January 21.
The ministers will review bilateral cooperation across various sectors, coordination within Eurasian integration frameworks, and positions in international organizations, particularly the United Nations.
They will also exchange views on regional security issues, including developments in Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish normalization efforts.
Following the talks, the ministers are expected to sign the 2025–2026 consultation program between the two foreign ministries.
During his stay, Lavrov will also speak at the Russian-Armenian University before faculty, students, and experts from Russian academic institutions. A meeting with members of the Russian community is planned at the Russian House in Yerevan.
As per tradition, Lavrov is also expected to lay a wreath at the Armenian Genocide memorial.
Lavrov arrived in Yerevan on May 20. His previous visit to Armenia took place in June 2022.
Ahead of his arrival, several anti-Putin posters appeared in Yerevan near the Russian Embassy and the Kievyan Bridge. Activist Arman Babajanyan displayed a large banner reading “Putin is a murderer” on the road to the airport, later sharing the act on Facebook. Police removed the posters.