Կոմպոզիտոր Շուշան Սարգսյանը մասնակցել է Կաննի 78-րդ միջազգային կինոփառատոնին՝ ներկայացնելով ոչ միայն իր արվեստը, այլև հայկական մշակույթի նրբությունն ու ինքնատիպությունը։
Փառատոնում ցուցադրվել է նաև կոմպոզիտորի երաժշտությամբ ֆիլմը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Երաժիշտն ընդգրկված է եղել նաև Marche du Film-ի շրջանակում անցկացված մասնագիտական քննարկումներում, որտեղ ներկայացրել է իր երաժշտական գործերը մի շարք հայտնի կինոընկերությունների ներկայացուցիչներին՝ ռեժիսորների և պրոդյուսերների մասնակցությամբ։ Այդ հանդիպումների ընթացքում ձևավորվել են համագործակցության խոստումնալից նախադրյալներ, որոնք, ըստ ակնկալիքների, կարող են նպաստել հայ մշակույթի ճանաչմանը միջազգային բեմերում։
Շուշան Սարգսյանը մասնակցել է նաև ռեժիսոր Արտյոմ Բաղդասարյանի նախաձեռնած «Հայկական տան» միջոցառումներին։
Կարմիր գորգով նա անցել է հատուկ իր համար ստեղծված զգեստով, որն անվանվել է «Կոմիտասյան մանուշակներ»։ Դիզայնի հեղինակը Լուսինե Մովսիսյանն է («Լուսնէ արտ»), ով ներշնչվել է Կոմիտասի ջրամանների նախշերից՝ արտացոլելով հայկական մշակույթի խորաթափանցությունն ու նրբաճաշակությունը։ Զգեստի նախշերն ու վերջնական տեսքը ձևավորել են նաև դիզայներ Նինա Սարկիսյանցը և ոճաբան Արմինե Գևորգյանը։

Композитор Шушан Саргсян приняла участие в 78-м Каннском международном кинофестивале, представив не только своё творчество, но и изящество и самобытность армянской культуры.
Как сообщает «Арменпресс», на фестивале был показан фильм, в котором звучит музыка композитора.
Саргсян также участвовала в профессиональных дискуссиях в рамках кинорынка Marche du Film, где представила свои музыкальные произведения представителям известных киностудий, включая режиссёров и продюсеров. В результате этих встреч были заложены перспективные основы для дальнейшего сотрудничества, способного способствовать популяризации армянской культуры на международной арене.
Шушан Саргсян также приняла участие в мероприятиях «Армянского дома», организованных по инициативе режиссёра Артёма Багдасаряна.
По красной дорожке композитор прошла в специально созданном для неё платье под названием «Комитасовские фиалки». Автор дизайна — Лусине Мовсисян («Луснэ арт»), вдохновлённая узорами на глиняных сосудах Комитаса. Над узором и финальным оформлением также работали дизайнер Нина Саркисянц и стилист Армине Геворгян.