Մայիսի 22-ից Երևանի 2800-ամյակի այգու այցելուները հնարավորություն կունենան ոչ միայն վայելելու այգու զովությունը, մաքուր օդն ու հաճելի մթնոլորտը, այլև լսելու և տեսնելու նոր լուսային և երաժշտական հագեցած բեմադրված ծրագիր՝ շատրվանների մասնակցությամբ։ Բեմադրությունը կլինի Երևան քաղաքի քարտեզով շատրվանների հատվածում, և այն կուղեկցվի հանրահայտ հայկական ստեղծագործություններով։ Կօգտագործվի 7 տեսակի 59 ջրաշիթ, ամենաբարձր շիթի բարձությունը կլինի 15 մետր։
Ծրագիրն անվճար է, այն կանցկացվի ամռան ամիսներին երեկոյան ժամը 21:30-ին, բեմադրության ժամանակ կատարվելու է 4 երաժշտական համար:
Շատրվանները վերակառուցելու, տեխնոլոգիապես համալրելու, տեխնիկապես հագեցնելու, ինչպես նաև տարածքում անհրաժեշտ աշխատանքներ կատարելու համար ծախսվել է 330 մլն դրամ։ Աշխատանքները տևել են 7 ամիս: Ֆինանսավորումն ամբողջությամբ իրականացրել են Միքայել և Կարեն Վարդանյանները: Հերթական անակնկալը մեր բոլոր համաքաղաքացիների համար է, իսկ ծրագիրը վայելելու հնարավորությունը նաև Երևան այցելող հյուրերինն է։

Starting from May 22, visitors of the Yerevan 2800th Anniversary Park will have the opportunity not only to enjoy the park's fresh air and pleasant atmosphere, but also to hear and see a new, light and music fountains performance. The performance will take place in the fountain area with the map of Yerevan and will be accompanied by famous Armenian compositions. 59 water jets of seven types will be used, with the highest water jet reaching a height of 15 meters.
The program is free of charge and will take place during the summer months, starting at 9:30 PM. During the performance 4 musical compositions will be presented.
A total of 330 million drams were spent on the fountains` reconstruction, technological enhancement and technical upgrade, as well as carrying out necessary works in the area. The project took 7 months to complete. The entire funding was fully provided by Mikael and Karen Vardanyan. This is just another surprise for all our citizens, and the opportunity to enjoy the program for the guests visiting Yerevan.