Հայաստանում վերացված համարվող կովկասյան ազնվացեղ եղջերուները, որոնք ներառված են Կարմիր գրքում և ավելի վաղ տեղափոխվել էին վայրի բնություն, այս տարի b>առաջին անգամ վայրի պայմաններում ձագեր են ունենալու: Մասնագետները նշել են, որ դա վկայում է վերականգնման ծրագրի հաջող ընթացքի մասին։
Մայիսի 22–ին Հայաստանի Կարմիր գրքում ներառված կովկասյան ազնվացեղ ևս 9 եղջերու ազատ է արձակվել Դեբետ գյուղին հարող անտառային տարածքներում։ Դեռ 2018 թվականից Բնության համաշխարհային հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Իրանից Հայաստան էր տեղափոխվել 14 եղջերու, որոնք նախկինում Հայաստանում համարվել են վերացած տեսակ, հայտնում է «Ազատությունը»։
Դրանք բազմացվել են Դիլիջանի ազգային պարկում, և այժմ արդեն նրանց սերունդները ազատ արձակվել են երկրի տարբեր անտառներում։
Բնության համաշխարհային հիմնադրամի (WWF) ծրագրերի ղեկավար Կարեն Մանվելյանը հայտնել է. «Նախորդ տարիներին բաց թողնված եղջերուները լավ են հարմարվել Հայաստանի վայրի բնությանը։ Կենդանիները չեն տուժել գիշատիչներից, իսկ բաց թողնելուց առաջ նրանց պատվաստել են հիվանդությունների դեմ»։
Յուրաքանչյուր եղջերու կրում է ռադիոհսկման վզնոց, որի միջոցով մասնագետները կարողացել են հետևել նրանց տեղաշարժին ու վարքին։
Երկու հասարակական կազմակերպություն ստանձնել են կենդանիների խնամքը և, համագործակցելով էկոպարեկային ծառայության հետ, մշտադիտարկում են իրականացնում։

Caucasian red deer, once considered extinct in Armenia and listed in the national Red Book, are expected to produce offspring in the wild for the first time this year. Experts say this marks a significant milestone in the species’ recovery program.
On May 22, nine more of these deer were released into the forests near Debet village. Since 2018, 14 deer had been transferred from Iran to Armenia through an initiative by the World Wide Fund for Nature (WWF), reports RFE/RL.
The deer were initially bred in Dilijan National Park. Their offspring have now been released into various forest areas across the country.
Karen Manvelyan, WWF Armenia’s program director, stated: “Deer released in past years have adapted well to Armenia’s wilderness. They have not fallen prey to predators, and they were vaccinated against diseases before release.”
Each deer is equipped with a radio-collar, allowing experts to monitor their movement and behavior.
Two non-governmental organizations are responsible for the animals’ care and conduct regular monitoring in collaboration with the eco-patrol service.