Ռեժիսոր Նատալյա Միրզոյանի «Ձմեռն անվերջ» վերնագրով անիմացիոն ֆիլմն իր համաշխարհային առաջնախաղն ունեցել է Կաննի 78-րդ միջազգային կինոփառատոնի La Cinef մրցութային պաշտոնական ծրագրում` արժանանալով Ոսկե արմավենու ճյուղի երրորդ պատվավոր մրցանակին՝ ընտրվելով ավելի քան 2400 ներկայացված աշխատանքներից, հայտնում է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը։
«Ձմեռն անվերջ» ֆիլմը ստեղծված է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի պետական ֆինանսավորման աջակցությամբ։ Այն համատեղ արտադրության արդյունք է ArtStep Studio-ի (Հայաստան), Rebel Frame-ի, Էստոնիայի արվեստի ակադեմիայի (Էստոնիա), Black Boat Pictures-ի (Ֆրանսիա) և White Boat Pictures-ի (Բելգիա) միջև։
Նախագիծը առաջին անգամ ներկայացվել էր անիմացիոն ֆիլմերի «ՌեԱնիմանիա» փառատոնում, որտեղ ստացել է իր առաջին մրցանակը։ Ֆիլմի պրոդյուսերն է Արմինե Հարությունյանը։
Ֆիլմի հիմքում Սանկտ Պետերբուրգում ընտանիք կազմած զույգի իրական պատմությունն է։ Դրամատուրգիան սկիզբ է առնում Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմի առաջին օրից և պատկերում է պատերազմին ընդդիմացող ռուս քաղաքացիների տեսանկյունից։ Ֆիլմը ներկայացնում է պատերազմական առաջին ամսվա զարգացումները և հերոսների հետագա տեղափոխությունը Վրաստան։ Իրադարձությունների սրացումը հանգեցնում է զույգի միջև օտարացման, որն ավարտվում է նրանց բաժանմամբ։

Анимационный фильм «Зима не закончится» режиссёра Натальи Мирзоян дебютировал в официальной конкурсной программе La Cinef на 78-м Международном кинофестивале в Каннах и был удостоен третьего почетного приза «Золотой пальмовой ветви». Картина была выбрана из более чем 2400 заявок, сообщает Фонд кино Армении.
Проект создан при государственной поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и Фонда кино Армении. Фильм стал результатом совместного производства студии ArtStep (Армения), Rebel Frame, Академии искусств Эстонии (Эстония), Black Boat Pictures (Франция) и White Boat Pictures (Бельгия).
Впервые проект был представлен на фестивале анимационного кино ReAnimania, где получил свою первую награду. Продюсер фильма — Армине Арутюнян.
Фильм основан на реальной истории пары, живущей в Санкт-Петербурге. Сюжет начинается с первого дня войны между Россией и Украиной и передаёт происходящее с точки зрения граждан России, выступающих против войны. Лента охватывает события первого месяца конфликта и переезд героев в Грузию. Обострение ситуации приводит к отчуждению между ними и завершению их отношений.