Մայիսի 20-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 9451 անձ դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ասուլիսի ընթացքում։
«Նույն օրվա դրությամբ մենք ունենք 8315 անձ, որոնք ՀՀ նախագահի հրամանով ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն։ Վերջին շրջանում նկատվում է որոշակի ակտիվացում ՀՀ քաղաքացիության համար դիմելու մասով։ Եթե տարվա սկզբին ունենում էինք օրական մոտ 20 դիմում, ապա այժմ օրական 40-50 դիմում ենք ստանում»,–ասել է ՆԳ փոխնախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Արմեն Ղազարյանը նշել է նաև, որ այն դեպքում, երբ ծնողներից գոնե մեկը ստանում է ՀՀ քաղաքացիություն, նրանց երեխաներն ավտոմատ կերպով դառնում են ՀՀ քաղաքացիներ։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվածների թիվը կազմել է 115,365 մարդ։

As of May 20, a total of 9,451 individuals forcibly displaced from Nagorno-Karabakh have applied for Armenian citizenship, Deputy Minister of Internal Affairs Armen Ghazaryan announced during a press briefing.
He noted that, to date, 8,315 of these applicants have already been granted citizenship by presidential decree. “We’re seeing a notable increase in applications. At the beginning of the year, we were receiving around 20 applications per day, but that number has now grown to 40–50 daily,” Ghazaryan said, according to Sputnik Armenia.
Ghazaryan also clarified that when at least one parent obtains Armenian citizenship, their children automatically receive citizenship as well.
According to data from the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs, 115,365 individuals have been forcibly displaced from Artsakh since September 2023.