ՀՀ 9 թանգարանի ղեկավարներ մայիսի 27-ից հունիսի 7-ը կմասնակցեն ԱՄՆ կառավարության «Մշակութային կազմակերպություններում կառավարման գերազանցության խթանումը» խորագրով Միջազգային այցելու ծրագրին։
Այս նախաձեռնությունն իրականություն է դարձել ԱՄՆ դեսպանության և Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի համատեղ ջանքերով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Այցի ընթացքում ծրագրված են մի շարք այցեր ու հանդիպումներ Վաշինգտոնում (Կոլումբիա), Ֆիլադելֆիայում (Փենսիլվանիա) և Թուլսայում (Օկլահոմա) գործող մշակութային հաստատություններում, թանգարաններում, ինչպես նաև պետական կառույցներում։ Ծրագրի գլխավոր նպատակը հայ մասնակիցների համար փորձի փոխանակման և երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցային կապերի ստեղծման հնարավորության ընձեռումն է՝ ապագա ծրագրերի և նախագծերի զարգացման համար։
Հայաստանից կմեկնեն Հայաստանի ազգային պատկերասրահի, Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի, Ե․ Չարենցի տուն-թանգարանի, Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանի, Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարանի, Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի, Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր և հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության թանգարանի, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրենները, ինչպես նաև Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայության փոխտնօրենը։
Նախաձեռնող և ծրագրի համակարգող կառույցը հանդիսանում է Մշակույթի զարգացման հիմնադրամը։
«Այս ծրագիրը բացառիկ հնարավորություն է Հայաստանի թանգարանների ղեկավարների համար՝ ծանոթանալու մշակութային կառավարման ժամանակակից մեթոդներին, ընդլայնելու համագործակցության շրջանակները և ներկայացնելու հայկական մշակութային ժառանգությունը միջազգային հարթակներում։ Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ նմանատիպ ծրագրերը լինեն արդյունավետ ու շարունակական»,-նշել է հիմնադրամի արտաքին կապերի ղեկավար Հայկ Մկրտչյանը։

Nine directors of Armenian museums will participate in the U.S. State Department's International Visitor Leadership Program titled “Promoting Excellence in Cultural Institution Management” from May 27 to June 7.
The initiative is made possible through the joint efforts of the U.S. Embassy and the Foundation for the Development of Culture, according to Panorama.am .
The visit will include meetings and tours of cultural institutions and government agencies in Washington, D.C., Philadelphia (Pennsylvania), and Tulsa (Oklahoma). The main goal is to facilitate experience sharing and build bilateral and multilateral partnerships for future projects.
Participants from Armenia include directors from the National Gallery of Armenia, the Sergei Parajanov Museum, the Yeghishe Charents House-Museum, the Avetik Isahakyan House-Museum, the Khachatur Abovian House-Museum, the Martiros Saryan House-Museum, the Sardarapat Memorial Complex and Museum of Armenian Ethnography and National Liberation Struggle History, and the Aram Khachaturian House-Museum, as well as the deputy director of the Service for the Protection of Historical Environment and Museum-Reservations.
“This program is a unique opportunity for Armenian museum directors to explore modern cultural management practices, expand their networks, and promote Armenian cultural heritage internationally. We are committed to making such programs impactful and ongoing,” said Hayk Mkrtchyan, the foundation’s head of external relations.