Ոչխարաբուծության և այծաբուծության զարգացմանն ուղղված 2024-2028 թթ․ ծրագիրը նպատակ ունի պետական աջակցությամբ խթանել արժեքավոր տոհմային ոչխարների և այծերի ձեռքբերման (ներկրման) գործընթացը, խրախուսել բարձր արտադրողականությամբ հոտերի ձևավորումը, կատարելագործել հայրենական ցեղերի տոհմաբանական ու արտադրողական հատկանիշները, ինչպես նաև նպաստել խառնացեղ բարձր մթերատու կենդանիների ստացմանը՝ տարատեսակ ցեղերի տրամախաչման արդյունքում՝ ապահովելով տեղական պայմաններին համապատասխանեցվածություն։
Ծրագրի շրջանակում շահառուները փոխհատուցման եղանակով հնարավորություն ունեն ձեռք բերել բարձր մթերատու տոհմային մանր եղջերավոր կենդանի, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Մեկ տոհմային կենդանու առավելագույն գինը սահմանվել է՝
Հայաստանի Հանրապետության ներսում ձեռք բերված՝ 300 հազար ՀՀ դրամ.
արտերկրից ներկրման դեպքում՝ 450 հազար ՀՀ դրամ:
Ծրագրի հիմնական պայմաններն են՝
– շահառու կարող են լինել իրավաբանական անձինք և անհատ ձեռնարկատերեր
– ձեռք բերվող կենդանիների նվազագույն քանակը՝ 5 գլուխ (այդ թվում՝ առնվազն 1 արու), առավելագույնը՝ 300 գլուխ (ներառյալ մինչև 10 արու)
– պետությունը կփոխհատուցի յուրաքանչյուր կենդանու արժեքի մինչև 50%-ը։
Մինչև կենդանիների ձեռքբերումը կամ ներկրումը շահառուն պարտավոր է ներկայացնել՝
– էլեկտրոնային դիմում՝ ուղղված [email protected] հասցեին, որտեղ նշված պետք է լինեն կենդանու տեսակը, ցեղը, քանակը, ձեռքբերման (ներկրման) վայրը և ժամկետները, ինչպես նաև կցված պայմանագիրն ու համապատասխան հավաստագրերը (վկայականներ, քարտեր)
– ԱՔՐԱ-ի կողմից տրամադրված բարվոք վարկային պատմության տվյալներ
– տեղեկանք հարկային պարտավորությունների վերաբերյալ
– մինչև մեկ տարի ժամկետով բանկային երաշխիք՝ այն դեպքերում, երբ արտերկրից ներկրվել է 48-ից ավելի, կամ ներսում գնվել է 72-ից ավելի կենդանի։ Գումարը հաշվարկվում է ըստ ընդհանուր արժեքի և 10,8 մլն դրամի տարբերության չափով։

23 Май 2025 - 12:35 AMT
Программа развития овцеводства и козоводства на 2024–2028 гг. направлена на стимулирование приобретения (в том числе импорта) высокопродуктивных племенных животных за счет государственной поддержки. Она также предусматривает содействие формированию высокопродуктивных стад, совершенствование племенных и продуктивных качеств местных пород, а также получение адаптированных к местным условиям гибридов через скрещивание различных пород.
Как сообщает «1lurer.am», в рамках программы получатели смогут на условиях компенсации приобретать высокопродуктивных племенных мелких жвачных животных.
Максимальная стоимость одного животного установлена:
• при покупке внутри Армении — 300 000 драмов;
• при импорте из-за границы — 450 000 драмов.
Основные условия программы:
• участниками могут быть юридические лица и индивидуальные предприниматели;
• минимальное количество приобретаемых животных — 5 голов (включая как минимум одного самца), максимальное — 300 голов (включая до 10 самцов);
• государство компенсирует до 50% стоимости каждого животного.
До приобретения или ввоза животных получатели обязаны представить:
• электронную заявку на адрес [email protected] с указанием вида, породы, количества животных, места и сроков приобретения (ввоза), а также приложением договора и соответствующих сертификатов;
• данные о положительной кредитной истории от АКРА;
• справку об отсутствии налоговой задолженности;
• банковскую гарантию сроком до одного года, если планируется ввоз более 48 или покупка более 72 животных. Сумма рассчитывается по разнице между общей стоимостью и 10,8 млн драмов.