Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն խնդրահարույց է համարում օրենքների նախագծերի այն կարգավորումները, որոնցով առաջարկվում է 18 կամ 24 միլիոն դրամ վճարելով` զինվորական ծառայություն անցնել համապատասխանաբար 4 կամ 1 ամիս ժամկետով։
Պաշտպանի գրասենյակը վերջին օրերին ստացել է մեծ քանակությամբ բողոքներ քաղաքացիներից՝ վերաբերող նշված առաջարկներին։
«Նախագծային կարգավորումները կարող են լուրջ սոցիալական շերտավորում ձևավորել անձանց գույքային դրությամբ պայմանավորված փաստացի հանդիսանալով նաև խտրականության արգելքի սկզբունքի խախտում։
Ընդ որում, 1 կամ 4 ամիս ծառայություն կարող են անցնել այն քաղաքացիները, ովքեր ի վիճակի են վճարել համապատասխանաբար 24 կամ 18 միլիոն դրամ, իսկ այն քաղաքացիները, ովքեր չեն կարող վճարել այդ գումարը, սահմանադրական պարտականությունը պետք է կատարեն ավելի երկար ժամկետով՝ 24 ամիս: Արդյունքում, ստացվում է, որ նույն կարգավիճակում գտնվող անձանց ցուցաբերվում է տարբերակված մոտեցում, իսկ նախագծի հիմնավորումները որևէ կերպ չեն վկայում այն մասին, որ այդպիսի տարբերակումն ունի օբյեկտիվ հիմնավորում ու մարդու իրավունքների չափանիշներին համապատասխանող նպատակ:
Առաջարկվող կարգավորմամբ՝ ստացվում է, որ որոշակի խումբ զինծառայողների նկատմամբ գումարի դիմաց դրսևորվում է ավելի բարենպաստ վերաբերմունք (ծառայության ժամկետը կրճատվում է), քան մյուս զինծառայողների, ովքեր գումարը չեն վճարել:
Գումարի դիմաց պակաս ժամկետով ծառայելը հանգեցնելու է սահմանադրական և օրենսդրական պարտականության անարդարացի բաշխման. սոցիալապես ապահովված զինծառայողներին հնարավորություն է տրվելու ծառայություն անցնել ավելի կարճ ժամկետով, իսկ այն զինծառայողները, ովքեր սահմանված չափի գումար չունեն՝ ծառայելու են ավելի երկար ժամկետով: Սոցիալական արդարության տեսանկյունից նման մոտեցումը չի կարող ընդունելի համարվել:
Զինծառայողները պետք է զերծ լինեն մարդու իրավունքների և ազատությունների հետ կապված ցանկացած հիմքով խտրականությունից: Ավելին, անթույլատրելի է անձանց որոշակի արտոնություններ տրամադրելը պայմանավորել միայն գույքային դրությամբ՝ կոնկրետ դեպքում 18 կամ 24 միլիոն դրամ վճարելու հնարավորություն ունենալու հանգամանքով»,- ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ նախագծով առաջարկվող կարգավորումները ռիսկեր են պարունակում նաև բանակում ամուր կարգապահության ապահովման տեսանկյունից։
«Տվյալ պարագայում հարց է առաջանում՝ արդյոք գնահատվե՞լ են ռիսկերը, թե ինչպես է ապահովվելու ամուր ու բարձր մակարդակի կարգապահություն այն զինծառայողների շրջանում, որոնց մի մասը մյուսների համեմատ միայն գումար վճարելու դիմաց արտոնություն է ստանալու և ծառայություն է անցնելու ավելի պակաս ժամկետով:
Արդյոք դա չի՞ հանգեցնելու զինվորների շրջանում ներքին հակասությունների ու կոնֆլիկտների և ոչ կանոնադրային հարաբերությունների խորացման:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն առաջարկում է հարցը դիտարկել սահմանադրական և պետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների հաշվառմամբ, ինչպես նաև նախագծային առաջարկվող կարգավորումների շուրջ իրականացնել առավել լայն հանրային քննարկումներ։ Ավելին, Պաշտպանն առաջարկում է հիմնավորումներում ներկայացված խնդիրները պետության կողմից լուծել այլ` համաչափ միջոցներով՝ պետության անվտանգության և մարդու իրավունքների ճիշտ հարաբերակցությամբ»,- նշվում է ՀՀ ՄԻՊ-ի հայտարարության մեջ։
Ըստ հաղորդման՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը պատրաստվում է իր մտահոգությունների ամբողջական փաթեթը փոխանցել համապատասխան պետական կառույցներին՝ մանրամասն պարզաբանումների համար։
ՊՆ-ն քննարկել է զինծառայության մասին օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ ՔՊ–ական պատգամավոր Սարգսյանի նախաձեռնությունն ու մի քանի փոփոխություններ արել՝ ձևակերպվելով հետևյալ առաջարկությունները՝ կրճատ ժամկետով ծառայությունը սահմանել 1 ամսվա դեպքում՝ 24 միլիոն դրամ, 4 ամսվա դեպքում՝ 18 միլիոն դրամ»: Պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու առավելագույն սահմանային տարիք կնախատեսվի 32 տարեկանը։ Օրենքի նախագիծն ուժի մեջ կմտնի Ազգային ժողովի կողմից ընդունվելուց հետո։

Защитник прав человека Армении Анаит Манасян считает проблемными положения законопроекта, согласно которым предлагается возможность прохождения военной службы сроком в 1 или 4 месяца при уплате соответственно 24 или 18 миллионов драмов.
По словам Манасян, в последние дни её офис получил многочисленные обращения от граждан, обеспокоенных подобными предложениями. Она подчеркивает, что такие проектные нормы могут привести к серьезному социальному расслоению и нарушению принципа запрета дискриминации на основе имущественного положения.
Предложенные условия предусматривают, что граждане, способные заплатить 24 миллиона драмов, смогут служить 1 месяц, а те, кто заплатит 18 миллионов, — 4 месяца. В то же время те, кто не располагает необходимыми средствами, должны будут служить стандартный срок — 24 месяца. Это означает дифференцированный подход к гражданам с одинаковым юридическим статусом без достаточного обоснования, соответствующего стандартам прав человека.
Манасян подчеркивает, что предлагаемая система подразумевает более благоприятное отношение к определённой категории военнослужащих только на основании их платежеспособности. Это приведет к несправедливому распределению конституционной и законодательной обязанности: социально обеспеченные граждане смогут проходить службу в более короткие сроки, в то время как менее обеспеченные будут вынуждены служить дольше.
С точки зрения социальной справедливости такой подход, по её словам, недопустим. Военнослужащие не должны подвергаться какой-либо дискриминации, связанной с правами и свободами человека. Неприемлемо предоставление привилегий лишь на основе имущественного положения, как в данном случае — возможности заплатить 18 или 24 миллиона драмов.
Кроме того, реализация проекта может создать риски для дисциплины в армии. Манасян задается вопросом, были ли оценены потенциальные последствия такого подхода: как будет обеспечиваться дисциплина среди солдат, часть из которых получила привилегии исключительно за деньги? Возможны ли конфликты, рост внутреннего напряжения и неуставные отношения?
Правозащитник призывает рассмотреть проект с учетом конституционных норм и международных обязательств Армении. Также она рекомендует организовать широкое общественное обсуждение и найти альтернативные, соразмерные меры, которые бы правильно сочетали интересы государственной безопасности и соблюдение прав человека.
Согласно сообщению, Манасян намерена передать соответствующим государственным структурам полный пакет своих замечаний для получения разъяснений.
Министерство обороны обсудило инициативу депутата от фракции «Гражданский договор» Саркисяна о внесении изменений в закон о военной службе и уточнило условия: 1 месяц службы за 24 миллиона драмов, 4 месяца — за 18 миллионов. Максимальный возраст прохождения обязательной службы планируется установить на уровне 32 лет. Закон вступит в силу после одобрения парламентом.