Պաշտպանության նախարարությունը չի հաստատել իշխող խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի այն պնդումը, ըստ որի՝ խոշոր բիզնես ունեցող ընտանիքների երեխաները հիմնականում չեն զորակոչվում բանակ, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ մեծամասամբ հսկայական կարողություն ունեցող և հարկատուների առաջին հազարյակում ընդգրկված ընտանիքների երեխաները բանակ չեն զորակոչվում: Նա նշել էր, որ այդ տեղեկությունը ստացել է ՊՆ ներկայացուցիչների հետ աշխատանքային քննարկումների ընթացքում:
«Պաշտպանության նախարարությունը նման հաշվառում չի իրականացնում։ Այլ տեղեկություններ չունենք», – հայտնել են ՊՆ-ից։
Զինվորական ծառայության մասին նոր օրենսդրական փոփոխություններով առաջարկվում է կամընտրական մոդել. պարտադիր ծառայությունն անցկացվի ընդամենը մեկ ամիս՝ վճարելով 24 միլիոն դրամ, կամ չորս ամսով՝ վճարելով 18 միլիոն դրամ։ Այս նախագծով նաև սահմանվում է, որ մինչև 16 տարին լրանալը ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար կգանձվի 15 միլիոն դրամ պետական տուրք։ Ըստ նախաձեռնության՝ պարտադիր ծառայության անցնելու առավելագույն տարիքային շեմը կլինի 32 տարեկանը։
Նշված օրինագիծը մայիսի 22-ին ստացել է կառավարության դրական եզրակացությունը, և առաջիկայում այն կքննարկվի Ազգային ժողովում, սակայն օրինագծի քննարկումը ԱԺ հանձնաժողովում, որը կայանալու էր մայիսի 26–ին, հետաձգվել է։

The Defense Ministry has not confirmed the claim made by MP Hayk Sargsyan of the ruling Civil Contract faction that children from families with substantial business holdings are generally exempted from conscription, Sputnik Armenia reports.
Previously, MP Sargsyan had stated that the children of families among the top thousand taxpayers, who possess considerable wealth, are mostly not drafted into the army. He said he received this information during working discussions with Defense Ministry representatives.
“The Defense Ministry does not maintain such records. We have no other information,” the ministry stated.
According to new proposed legislation on military service, an optional model is introduced: compulsory service may last one month for a fee of 24 million drams, or four months for 18 million drams. The bill also stipulates a 15 million dram state duty for renouncing Armenian citizenship before the age of 16. The upper age limit for compulsory service will be set at 32.
The draft law received government approval on May 22 and is expected to be discussed in the National Assembly. However, the parliamentary committee session scheduled for May 26 has been postponed.