Հայաստանը կրկին պատրաստվում է մասնակցել փախստականների համար անցկացվող միջազգային ֆուտբոլային մրցաշարին՝ Unity EURO Cup 2025-ին։
ՀՖՖ-ն և ՄԱԿ-ի Փախստականների գործակալությունը հայտարարում են փախստականի կարգավիճակ ունեցող սիրողական ֆուտբոլիստների թիմի ձևավորման մեկնարկի մասին, որը հոկտեմբերին մասնակցելու է Unity EURO Cup 2025 միջազգային մրցաշարին, հայտնում է Aysor.am-ը։
Վերջինս UEFA-ի ու UNHCR, the UN Refugee Agency-ի համատեղ նախաձեռնությունն է, որը նպատակ ունի օգնելու փախստականների ինտեգրմանը։
«Թիմում կարող են խաղալ թե՛ տղաները, թե՛ աղջիկները։ Հայտեր կարող է ներկայացնել յուրաքանչյուր ոք, ով բավարարում է հետեւյալ պայմաններին՝ 18-40 տարեկան է, զբաղվել է ֆուտբոլով, ունի փախստականի կարգավիճակ ու դա հաստատող փաստաթուղթ, ունի մշտական բնակություն Հայաստանի Հանրապետությունում, ունի ճամփորդական փաստաթուղթ, պատրաստ է հատկացնել շաբաթական երկու օր երկուական ժամ՝ ֆուտբոլային պարապմունքների մասնակցելու համար, պատրաստ է հոկտեմբերին երեք օրով մեկնել Նիդերլանդներ»,- ասվում է ՀՖՖ հաղորդագրությունում։

Armenia is set to participate once again in the Unity EURO Cup 2025, an international football tournament dedicated to refugees.
The Football Federation of Armenia (FFA) and the UN Refugee Agency (UNHCR) have announced the start of team formation for amateur footballers with refugee status who will represent Armenia at the tournament this October, according to Aysor.am .
The Unity EURO Cup is a joint initiative by UEFA and UNHCR aimed at fostering social integration of refugees through football.
The team will be open to both male and female players. Applicants must meet the following criteria: be aged 18–40, have prior football experience, hold officially recognized refugee status with valid documentation, reside permanently in Armenia, possess a travel document, be available for two two-hour training sessions per week, and be willing to travel to the Netherlands for three days in October.