Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի Հուշապատին տեղի է ունեցել Մուսա Լեռան հերոսամարտի ժամանակ մոտ 4000 հայի կյանք փրկած ֆրանսիացի ծովակալ Լուի Դարթիժ դյու Ֆուռնեի գերեզմանից բերված հողի զետեղման և նրա հուշաքարի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ներկա էին Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ժան-Նոել Բարոն, ինչպես նաև ծովակալի հարազատները, հայտնում է ՀՑԹԻ-ի մամուլի ծառայությունը։
Լուի Դարթիժ դյու Ֆուռնեն 1915 թ. Մուսա Լեռան հերոսամարտի ժամանակ զբաղեցրել է ֆրանսիական արևելյան նավատորմի փոխծովակալի պաշտոնը և, վտանգելով զինվորականի իր հետագա ծառայությունն ու չսպասելով ֆրանսիական կառավարության հրամանին, միանձնյա որոշում է կայացրել օգնության հասնել անհավասար պայքարի մեջ գտնվող հայերին, ինչի շնորհիվ 4000-ից ավել մուսալեռցիներ փրկվել են և տեղափոխվել Եգիպտոս՝ Պորտ Սաիդ վրանաքաղաք:
ՀՑԹԻ-ի տնօրեն Էդիտա Գզոյանն իր խոսքում նշել է, որ այսօր պատմական օր է հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների պատմության մեջ: Հայոց ցեղասպանությունից և Մուսա լեռան ինքնապաշտպանությունից 110 տարի անց, հայ ժողովուրդը իր երախտագիտությունն է հայտնում ցեղասպանության տարիներին շուրջ 4000 հայի փրկած ֆրանսիացի ծովակալին: Ավելի քան 13 տարվա դադարից հետո Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հուշապատին ավելացնում ենք Լուի Դարթիժ դյու Ֆուռնեի գերեզմանից բերված հողը և տեղադրում նրա հուշատախտակը: Դարթիժ դյու Ֆուռնեն լսելով բացառապես իր խղճի ձայնը, ցեղասպանվելուց փրկեց 4092 հայի, հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում ֆրանսիացի մեծ մարդասերին:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարաը նշել է, որ այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում ծովակալ Լուի Դարթիժ դյու Ֆուռնեին և Միջերկրական ծովում Ֆրանսիայի երրորդ նավախմբի նավաստիներին, որոնք նրա հրամանատարությամբ, փրկեցին ավելի քան 4000 հայի կյանք: Միաժամանակ հիշում ենք նաև Մուսա Լեռան հայերին, որոնք 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում գործադրված բռնագաղթի փոխարեն ընտրեցին դիմադրության ճանապարհը և կարողացան փրկվել:
ՀՀ ԱԳ նախարարն էլ իր խոսքում նշեց, որի իր համար այս միջոցառումը յուրահատուկ է, քանի որ ժամանակին Հայոց ցեղասպանության թեմայով զբաղվելիս ուսումնասիրել է նաև այն մարդկանց գործունեությունը, ովքեր Հայոց ցեղասպանության ժամանակ վտանգելով իրենց կյանքը օգնության ձեռք են մեկնել հայերին:

27 Май 2025 - 08:50 AMT
В мемориальном комплексе жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде состоялась церемония открытия памятной плиты адмиралу Луи Дартфишу дю Фурне, а также захоронение земли, привезённой с его могилы. Французский адмирал спас более 4000 армян во время самообороны на горе Муса-Даг в 1915 году.
На мероприятии присутствовали министры иностранных дел Армении и Франции — Арарат Мирзоян и Жан-Ноель Барро, а также родственники адмирала, сообщает пресс-служба Института Геноцида армян.
В 1915 году дю Фурне, будучи вице-адмиралом Восточного флота Франции, без ожидания распоряжений правительства принял решение спасти осаждённых армян и эвакуировал их в египетский Порт-Саид, тем самым спасая их от гибели.
Директор института Эдита Гзоян отметила, что это исторический день в истории армяно-французских отношений. Впервые за 13 лет на стене памяти комплекса установлена мемориальная плита, и захоронена земля с могилы дю Фурне. «Следуя только голосу совести, он спас 4092 армян. Армянский народ с благодарностью помнит великого гуманиста Франции», — сказала она.
Министр Барро подчеркнул, что церемония — это дань уважения не только адмиралу дю Фурне и морякам третьей эскадры французского флота в Средиземном море, но и армянам Муса-Дага, выбравшим путь сопротивления вместо депортации.
Министр Мирзоян, в свою очередь, отметил особую важность этого события, указав, что во время работы над темой Геноцида он изучал биографии тех, кто, рискуя собственной жизнью, протянул руку помощи армянам.