Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի Հուշապատին տեղի է ունեցել Մուսա Լեռան հերոսամարտի ժամանակ մոտ 4000 հայի կյանք փրկած ֆրանսիացի ծովակալ Լուի Դարթիժ դյու Ֆուռնեի գերեզմանից բերված հողի զետեղման և նրա հուշաքարի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ներկա էին Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ժան-Նոել Բարոն, ինչպես նաև ծովակալի հարազատները, հայտնում է ՀՑԹԻ-ի մամուլի ծառայությունը։
Լուի Դարթիժ դյու Ֆուռնեն 1915 թ. Մուսա Լեռան հերոսամարտի ժամանակ զբաղեցրել է ֆրանսիական արևելյան նավատորմի փոխծովակալի պաշտոնը և, վտանգելով զինվորականի իր հետագա ծառայությունն ու չսպասելով ֆրանսիական կառավարության հրամանին, միանձնյա որոշում է կայացրել օգնության հասնել անհավասար պայքարի մեջ գտնվող հայերին, ինչի շնորհիվ 4000-ից ավել մուսալեռցիներ փրկվել են և տեղափոխվել Եգիպտոս՝ Պորտ Սաիդ վրանաքաղաք:
ՀՑԹԻ-ի տնօրեն Էդիտա Գզոյանն իր խոսքում նշել է, որ այսօր պատմական օր է հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների պատմության մեջ: Հայոց ցեղասպանությունից և Մուսա լեռան ինքնապաշտպանությունից 110 տարի անց, հայ ժողովուրդը իր երախտագիտությունն է հայտնում ցեղասպանության տարիներին շուրջ 4000 հայի փրկած ֆրանսիացի ծովակալին: Ավելի քան 13 տարվա դադարից հետո Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հուշապատին ավելացնում ենք Լուի Դարթիժ դյու Ֆուռնեի գերեզմանից բերված հողը և տեղադրում նրա հուշատախտակը: Դարթիժ դյու Ֆուռնեն լսելով բացառապես իր խղճի ձայնը, ցեղասպանվելուց փրկեց 4092 հայի, հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում ֆրանսիացի մեծ մարդասերին:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարաը նշել է, որ այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում ծովակալ Լուի Դարթիժ դյու Ֆուռնեին և Միջերկրական ծովում Ֆրանսիայի երրորդ նավախմբի նավաստիներին, որոնք նրա հրամանատարությամբ, փրկեցին ավելի քան 4000 հայի կյանք: Միաժամանակ հիշում ենք նաև Մուսա Լեռան հայերին, որոնք 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում գործադրված բռնագաղթի փոխարեն ընտրեցին դիմադրության ճանապարհը և կարողացան փրկվել:
ՀՀ ԱԳ նախարարն էլ իր խոսքում նշեց, որի իր համար այս միջոցառումը յուրահատուկ է, քանի որ ժամանակին Հայոց ցեղասպանության թեմայով զբաղվելիս ուսումնասիրել է նաև այն մարդկանց գործունեությունը, ովքեր Հայոց ցեղասպանության ժամանակ վտանգելով իրենց կյանքը օգնության ձեռք են մեկնել հայերին:

At the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial, a commemorative plaque for French Admiral Louis Dartige du Fournet was unveiled during a solemn ceremony, which also included the symbolic burial of soil brought from his grave. The event honored du Fournet’s heroic rescue of more than 4,000 Armenians during the 1915 Musa Dagh resistance.
The ceremony was attended by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, French Foreign Minister Jean-Noël Barrot, and members of the admiral’s family, as reported by the Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI).
In 1915, as Vice Admiral of the French Eastern Fleet, du Fournet defied protocol and acted without waiting for government orders, launching a rescue mission that saved the besieged population of Musa Dagh and evacuated them to Port Said, Egypt.
AGMI Director Edita Gzoyan called it a historic day in Armenian-French relations, noting that for the first time in over 13 years, soil from du Fournet’s grave was placed at the memorial and a plaque installed in his honor. “By following only his conscience, du Fournet saved 4,092 Armenians. The Armenian people gratefully remember this great French humanitarian,” she said.
French Foreign Minister Barrot emphasized that the event paid tribute to du Fournet and the sailors of the French Navy’s Third Squadron in the Mediterranean, who, under his command, saved thousands of Armenian lives. He also acknowledged the courage of the people of Musa Dagh, who resisted forced deportations by the Ottoman Empire.
Armenian Foreign Minister Mirzoyan described the event as especially meaningful, noting that he had personally studied the actions of individuals who risked their lives to help Armenians during the genocide.