ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանն Ազգային ժողովում դիմել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Էդգար Զաքարյանին՝ հետաքրքրվելով, թե արդյոք Կառավարությունը նախատեսում է որևէ քայլ ձեռնարկել ընկերությունը փրկելու համար՝ ելնելով Հրազդանի ցեմենտի գործարանի ռազմավարական նշանակությունից։
«Մեր վարած քաղաքականության պատճառով խնդիր ունենք «Հրազդան ցեմենտի» հետ։ Գիտեմ, որ կա սնանկացման գործընթաց, որը հերթականն է վերջին տասնամյակների ընթացքում»,- նշել է Թորոսյանը, հայտնում է Radar.am-ը։
Զաքարյանը հայտնել է, որ Կառավարությունն արդեն ուշադրություն է դարձրել այս գործընթացին։
«Մի քանի անգամ կոնսուլտացիաներ են եղել սեփականատերերի հետ, այս պահին մշակվում է ճանապարհային քարտեզ՝ ինչպես հարցը լուծել»,- նշել է Զաքարյանը։
Թորոսյանը առաջարկել է քննարկել այն տարբերակը, որ Կառավարությունն ունենա որոշակի մասնակցություն «Հրազդան ցեմենտի» առողջացման ծրագրում՝ հաշվի առնելով նմանատիպ խոշոր ռազմավարական ենթակառուցվածքների, ներառյալ հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությունը։

На заседании парламента депутат фракции «Гражданский договор» Арсен Торосян обратился к заместителю министра экономики Эдгару Закаряну, поинтересовавшись, планирует ли правительство принять меры по восстановлению цементного завода в Раздане, учитывая его стратегическое значение.
«Из-за нашей политики у нас возникла проблема с «Разданцементом». Насколько мне известно, предприятие находится в процессе банкротства — очередном за последние десятилетия», — отметил Торосян, передаёт Radar.am .
В ответ Закарян сообщил, что правительство уже уделило внимание этому вопросу.
«Проведено несколько консультаций с собственниками, в данный момент разрабатывается дорожная карта по решению проблемы», — сообщил замминистра.
Торосян предложил рассмотреть вариант участия правительства в программе оздоровления «Разданцемента», напомнив о подобной государственной политике в отношении других стратегических инфраструктур, в том числе в горнодобывающем секторе.