10,000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող ՀՀ դատական իշխանության ներկայացուցչի վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն։
Քրգործն առնչվում է դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանին։
ՀՔԿ օպերատիվ-հետախուզական վարչության կատարած լայնածավալ գործողությունների արդյունքում նախաձեռնված վարույթի ընթացքում բացահայտվել է, որ դատավորը ստացել է խոշոր չափերով կաշառք՝ ի վնաս արդար դատաքննության։
Մասնավորապես, պարզ է դարձել, որ Գ. Խ.-ն պայմանավորվել է իր մտերիմի՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավորի հետ, որպեսզի վերջինս, քրեական գործով արհեստական պատճառներ ստեղծելով, Զ․ Ս․-ի վերաբերյալ դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակի և փորձաքննությունը չուղարկի համապատասխան փորձագիտական հաստատություն։ Այդպիսով ձգձգվել է դատաքննությունը, որի արդյունքում նախատեսվել է, որ լրանալու է հանցանքի վաղեմության ժամկետը, ինչի հիմքով մեղադրյալը կազատվի քրեական պատասխանատվությունից։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ դատավորն, իր պարտականությունները կատարելու փոխարեն, համաձայնվել է այս ապօրինի սխեմային և 2025 թվականի ապրիլի 9-ին Գ. Խ.-ի միջոցով պահանջել է Զ. Ս.-ից 3,892,500 ՀՀ դրամին համարժեք 10,000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Զ. Ս.-ն, համաձայնվելով կաշառքի առաջարկին, 2025 թվականի ապրիլի 22-ին փոխանցել է նշված գումարը Գ. Խ.-ին՝ այն դատավորին հանձնելու նպատակով։
Դատավորին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով՝ խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար։ Նրան օժանդակած Գ. Խ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Զ. Ս.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով։
Մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը։
Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտին է հասցվել։ Դրան առնչվող բոլոր նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ փոխանցվել են հսկող դատախազին՝ հաստատման և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Завершено досудебное производство по уголовному делу в отношении представителя судебной власти Армении, обвиняемого в получении взятки в размере 10 000 долларов США, сообщает Антикоррупционный комитет.
Речь идет о судье Артуше Габриеляне.
В результате масштабных мероприятий, проведенных оперативно-розыскным управлением Комитета, было установлено, что судья получил взятку в особо крупном размере, нарушив тем самым принципы справедливого правосудия.
Выяснилось, что Г. Х. договорился со своим знакомым — судьей уголовного суда общей юрисдикции Еревана — о том, чтобы тот создал искусственные препятствия в ходе уголовного дела и назначил судебно-медицинскую экспертизу в отношении З. С., не направляя ее в соответствующее экспертное учреждение. Это привело к затягиванию судебного процесса, что, в свою очередь, должно было привести к истечению срока давности и освобождению обвиняемого от уголовной ответственности.
Следствием установлено, что судья, вместо исполнения своих обязанностей, согласился на данную незаконную схему и 9 апреля 2025 года через Г. Х. потребовал от З. С. взятку в размере 10 000 долларов США, эквивалентную 3 892 500 драмам.
З. С. согласился на предложение и 22 апреля 2025 года передал указанную сумму Г. Х. для дальнейшей передачи судье.
Судье предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 435 Уголовного кодекса Армении — получение взятки в крупном размере. Г. Х., выступавшему посредником, предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 46-435, а З. С. — по пункту 3 части 2 статьи 436 УК Армении.
В отношении всех обвиняемых избрана мера пресечения в виде ареста. Предварительное расследование завершено, все материалы уголовного дела с обвинительным заключением направлены прокурору для утверждения и последующей передачи в суд.