Բոլոր ժամկետային զինծառայողներն ամեն 6 ամիսը մեկ պարտադիր արձակուրդի իրավունք կունենան։ Կառավարությունը հավանություն է տվել «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխությունների առաջարկին։
Անդրադառնալով փոփոխությանը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նախագծով սահմանվում է երդմնակալությունից հետո 2 օրով արձակուրդի իրավունք, հայտնում է Radar.am-ը։
«Իսկ ծառայության ընթացքում ամեն 6 ամիսը մեկ բոլոր ժամկետային զինծառայողները պարտադիր ստանում են արձակուրդի իրավունք, որ չստացվի՝ ծառայողների մի մասը, որոնք կարող են հասնել խնդրի լուծման, օգտվեն, մյուսները՝ ոչ։ Բոլոր զինծառայողները 6 ամիսը մեկ գնում են արձակուրդ։
Իսկ արձակուրդի չափերը կապված են ծառայության բնույթի հետ. մի մասը, ում ծառայությունն ավելի բարդ է, գնում է արձակուրդ 10 օրով, մյուսները՝ 7 օրով»,- ասել է նա։

All conscripted soldiers will now be entitled to mandatory leave every six months. The government has approved a proposal to amend the Law on Military Service and the Status of Servicemen.
Commenting on the change, Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the amendment also grants conscripts two days of leave following their oath-taking ceremony, reports Radar.am .
"Every conscript will be mandatorily granted leave every six months of service to ensure fairness. This way, no soldier is excluded from this right simply due to circumstance. Everyone will get leave twice a year," said Pashinyan.
The length of leave will depend on the nature of the soldier’s duties: those in more demanding roles will receive 10 days, while others will get 7 days.