Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանըկառավարության նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանում «երեխաների նկատմամբ բռնությունը շատ մեծ է, այդ թվում՝ սեռական բռնությունը»։
«Մենք պետք է կարողանանք ամբողջությամբ վերափոխել երեխայի նկատմամբ բռնությանն արձագանքելու, բռնությունը կանխարգելելու ու հետագայում այս գործերով քննություն իրականացնելու համակարգը»,–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
ՄԻՊ մշտադիտարկումները ցույց են տալիս, որ հատկապես բռնության կանխարգելման ու բռնության արձագանքման տեսանկյունից խնդիները շատ մեծ են, ընդհուպ այն աստիճանի, որ որոշակի դեպքերում իրավասու մարմինների ներկայացուցիչները բռնության տեսակների վերաբերյալ պատշաճ պատկերացում չունեն ու չեն կարողանում արձագանքել խնդիրներին։

At a government session, Armenia’s Human Rights Defender Anahit Manasyan declared that "violence against children is very widespread in Armenia, including sexual violence."
According to Manasyan, the system for responding to, preventing, and investigating violence against children must be completely overhauled. Her remarks were reported by Aysor.am .
She emphasized that continuous monitoring by the ombudsperson’s office shows particularly serious deficiencies in violence prevention and response mechanisms. In some cases, she noted, officials lack a proper understanding of the different forms of abuse and are therefore unable to respond effectively.