Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, անդրադառնալով գումարի դիմաց 1 կամ 4 ամիս զինծառայություն անցնելու նախագծին, ասել է, որ անընդունելի է համարում ցանկացած սոցիալական շերտավորում:
Նրա խոսքով՝ ԶՈւ-ում բավականին լայն տարածում ունեն ոչ կանոնադրային հարաբերությունները, ենթամշակույթին բնորոշ հարաբերությունները, և այս տեսանկյունից իր մտահոգությունն այն է, որ ռիսկերը բավարար չափով գնահատված չեն, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Նախագիծը չի քննակվել ինձ հետ, նաև ընդհանուր առմամբ հաստատության չի ուղարկվել հավանաբար այն պատճառով, որ այն օրենսդրական կարգավորումները, որոնք վերաբերում են ՄԻՊ-ին նախագծեր ուղարկելուն, առաջին հերթին վերաբերում են Կառավարության նախաձեռնություններին: ԱԺ պատգամավորների պարագայում նման պարտականություն չկա: Բայց ես վստահ եմ, որ առաջիկայում հարցի հետ կապված քննարկումներ կունենանք»,-ասել է Մանասյանը:
Նա հայտարարել է, որ, եթե օրինագիծն ընդունվի ՄԻՊ գրասենյակն իրավասու է դիմելու ՍԴ։
Անդրադառնալով վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի գրառումներին արձագանքելու վերաբերյալ հարցին՝ Մանասյանն ասել է, որ դա իր լիազորություններից դուրս է։
«Իմ լիազորությունները տարածվում են բացառապես պաշտոնատար անձանց վրա, նաև էթիկայի կանոնների վրա չեն տարածվում իմ լիազորությունները, դրանք այս առումով սահմանափակված են։ Ի տարբերություն ինձ՝ նման ոլորտում լիազորություն ունի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը, հետևաբար, կարծում եմ, այս հարցը կարող եք նրանց ուղղել»,–ասել է նա։
ՊՆ-ն քննարկել է զինծառայության մասին օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ ՔՊ–ական պատգամավոր Սարգսյանի նախաձեռնությունն ու մի քանի փոփոխություններ արել՝ ձևակերպվելով հետևյալ առաջարկությունները՝ կրճատ ժամկետով ծառայությունը սահմանել 1 ամսվա դեպքում՝ 24 միլիոն դրամ, 4 ամսվա դեպքում՝ 18 միլիոն դրամ»: Պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու առավելագույն սահմանային տարիք կնախատեսվի 32 տարեկանը։ Օրենքի նախագիծն ուժի մեջ կմտնի Ազգային ժողովի կողմից ընդունվելուց հետո։

Human Rights Defender Anahit Manasyan expressed firm opposition to the proposed law allowing individuals to serve in the military for either one or four months in exchange for a monetary payment, emphasizing that any form of social stratification is unacceptable.
She pointed out that the Armed Forces still struggle with widespread non-statutory and subcultural relationships, which raises concerns that the associated risks have not been adequately assessed, according to Panorama.am .
“The draft has not been discussed with me, nor was it sent to my office. This is likely because the relevant legislative regulations mainly apply to government-initiated proposals, not to those by members of parliament. However, I am certain we will have discussions on the matter in the near future,” Manasyan stated.
She also noted that if the law is passed, her office has the authority to appeal to the Constitutional Court.
When asked about her position on public statements made by Anna Hakobyan, Manasyan clarified that this falls outside her mandate.
“My authority is limited strictly to public officials and does not extend to ethical guidelines. In contrast, the Corruption Prevention Commission holds the necessary powers in such matters, so I suggest you direct your questions to them,” she said.
The Ministry of Defense has reviewed Civil Contract Party MP Sargsyan's proposal to amend the Law on Military Service, introducing paid short-term service options: 24 million AMD for one month and 18 million AMD for four months. The maximum age for compulsory military service would be set at 32. The law will take effect once approved by the National Assembly.