ՀԱԵ Գուգարաց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանն արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության նիստում արված այն հայտարարությանը, որ «մեր եկեղեցիները չուլանացված են» ՝ նշելով, որ այն «առաջացրել է հավատավոր ժողովրդի ցասումը»։
Նա նշել է, որ հենց այս օրերին Շվեյցարիայում տեղի է ունենում Արցախի հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանությանը նվիրված միջազգային համաժողով՝ կաթողիկոսի գլխավորությամբ։ Եպիսկոպոսն այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Այսօր կառավարության նիստի ժամանակ երկրի գլխավոր ցավագարը ամենայն անամոթությամբ հերթական անգամ հարձակում գործեց Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու վրա, այս անգամ սուրբ եկեղեցին որակելով, որպես «չուլան»:
Չենք ուզում մանրամասն անդրադառնալ այս հերթական խայտառակությանը, որն արդեն առաջացրել է հավատավոր ժողովրդի ցասումը՝ արտահայտում գտնելով մեկնաբանությունների, ֆեյսբուքյան գրառումների տեսքով:
Միայն ցանկանում ենք տանել զուգահեռ և նշել, որ հենց այս օրերին Շվեյցարիայում տեղի է ունենում Արցախի հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանությանը նվիրված միջազգային համաժողով՝ նախաձեռնությամբ և գլխավորությամբ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի:
Վերոնշյալ համաժողովում քննարկվում է Արցախի հոգևոր մշակութային ժառանգության պահպանությունը, արցախահայության՝ իրենց հարազատ բնօրրան անվտանգ վերադարձի, ազատ ապրելու իրավունքի վերականգնումը, ինչպես նաև գերիների անհապաղ ազատ արձակումը:
Բնականաբար միջազգային մասշտաբներ ընդգրկող սույն համաժողը մեծ դժգոհություններ, վրդովմունք ու անհանգստություններ է առաջ բերել թշնամի երկրում՝ Ադրբեջանում, և նույն ժամանակամիջոցում երկրի գլխավոր դավաճանը հավանաբար ևս վրդովմունք ապրելով՝ նմանօրինակ հարձակում սկսեց եկեղեցու դեմ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ մի շարք եկեղեցիներ, որոնք ինքը ԿԳՄՍ նախարարի ուղեկցությամբ այցելել է, գտնվել են անմխիթար վիճակում։
«Ես ձեզ պաշտոնապես ասում եմ, որ մեր եկեղեցիները չուլանացված են, չու-լա-նաց-ված։ Ով որտեղ ինչ-որ ոչ պետկական ապրանք ունի, գնում ես, տեսնում ես՝ ինչ-որ ավելացված մետլախ, պարկով ցեմենտ, աբալովկի հին կտորներ, արմատուրայի հին, ժանգոտ կտորներ»,-հայտարարել է Փաշինյանը։

29 Май 2025 - 15:16 AMT
Глава Гугарацкой епархии Армянской Апостольской Церкви, Преосвященный епископ Овнан Акопян резко отреагировал на заявление премьер-министра Никола Пашиняна, сделанное на заседании правительства, где тот охарактеризовал армянские церкви как «превращённые в склады». По словам епископа, это «вызвало гнев верующего народа».
В своей публикации на Facebook он отметил: «Сегодня на заседании правительства главный разрушитель страны в очередной раз бессовестно напал на Армянскую Апостольскую Церковь, назвав святой храм “складом”».
«Мы не хотим подробно останавливаться на этом позоре, который уже вызвал возмущение среди верующих, что выражается в комментариях и постах в соцсетях», — добавил он.
Епископ также подчеркнул, что в эти дни в Швейцарии проходит международная конференция, посвящённая сохранению армянского духовного и культурного наследия Арцаха, организованная и возглавляемая Католикосом Всех Армян Гарегином II.
На конференции обсуждаются вопросы защиты духовно-культурного наследия Арцаха, безопасного возвращения арцахских армян в родные земли, восстановления их права на свободную жизнь, а также немедленного освобождения пленных.
«Очевидно, что столь масштабный международный форум вызвал раздражение и тревогу у враждебной стороны — в Азербайджане. И в то же время, вероятно, главный предатель страны, также испытывая раздражение, начал подобную атаку на Церковь», — говорится в сообщении.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил на заседании правительства, что посещённые им вместе с министром образования и культуры церкви находятся в запущенном состоянии: «Я официально заявляю — наши церкви превратились в склады. Куда ни зайдёшь — повсюду плитка, мешки с цементом, старые строительные материалы и ржавые арматуры», — сказал он.